facebook
Příjemnou noc, je sobota 4.7.2020 a svátek slaví Státní svátek - Cyril a Metoděj

Alergeny v potravinách


Ilustrační fotografie


Potravinové alergie jsou čím dál častější a mnohdy se objevují již u malých dětí. Maminky si pak s nimi často neví rady. Jak potravinou alergii poznat? Jak se s ní vypořádat? Zmizí někdy? Toto jsou nejčastější otázky, se kterými se můžeme v této oblasti. V dnešním článku se vám na ně pokusíme odpovědět. I pokud se alergie neobjeví v dětství, neznamená to, že se jim v životě vyhnete. Mohou vás totiž potkat i v dospělosti.

Alergie na mléčné výrobky

Nejsilnějším alergenem, se kterým se můžete u svého miminka setkat, je laktóza, kterou obsahují produkty vyrobené z kravského mléka. Tato alergie u mnoha dětí během šesti let vymizí, někomu však zůstane až do dospělosti. Kravské mléko můžete zkusit nahradit ovčími a kozími výrobky, případně rostlinnými mléky. Při takové stravě dbejte na to, aby obsahovala dostatek vápníku, který je velmi důležitý pro správný vývoj kostí a zubů. Alergie jsou bohužel často dědičné.

Alergie na obiloviny, ovoce a zeleninu

Jednotlivé obiloviny, především pak ty, které obsahují lepek, zařazujte do dětské stravy postupně. Nejprve vyzkoušejte rýži, pak oves, jáhly a postupně i další. Podobně je to i s ovocem a zeleninou. Ideální je začít například jablky a mrkví nebo banánem. Alergie často způsobují například jahody, broskve a mnohdy i exotické plody.

Jak se alergie projevuje

Alergie se nejčastěji projevuje křečemi v břiše a průjmy, svěděním pokožky a jejím zarudnutím, dále také kopřivkou, otoky v obličeji nebo vyrážkou. Jejím řešením je vynechání potraviny z jídelníčku a jeho úprava tak, aby vaše miminko ničím nestrádalo. Časem určitě můžete navštívit alergologii nebo potravinu opět v malém množství vyzkoušet.

Výživa pro batolata Výživa pro batolata

Každé batole potřebuje pro svůj růst a vývin dostatek živin a co nejpestřejší stravu. Jelikož je mezi 1-3 rokem ve fázi velmi důležitého vývinu, každou maminku zajímá, jaká strava a potraviny jsou pro jejího cvrčka nejlepší.

Ideální ovoce pro kojence Ideální ovoce pro kojence

Každá maminka se jistě těší, až do stravy svého novorozence začne zavádět příkrmy. Není to sice hned teď, ale i vy se jistě dočkáte. Příkrmy mají nejčastěji podobu obilných kaší, později...

Pitný režim kojenců Pitný režim kojenců

Mnoho maminek si klade otázku, jak by měl vypadat pitný režim jejich miminka. Často se jedná o prvorodičky, které ještě nemají potřebné zkušenosti. Rádi vám poradíme, na co se zaměřit...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka