facebook
Dobré ráno, je sobota 18.9.2021 a svátek slaví Kryštof

Čtvrtý měsíc – copak je to támhle?


Ilustrační fotografie


Čas rychle běží, miminko roste jako z vody, za chvíli už budete slavit půl roku rodinného života. Copak ale váš drobeček umí nového?

Ve čtvrtém měsíci se miminka začínají posazovat s vaší už jen malou pomocí, vsedě udrží hlavičku a živě a zvědavě s ní budou otáčet na všechny strany. Také jsou si již jistější v úchopu, proto by měla pokračovat další etapa odklízení nebezpečných věcí z dosahu, neboť si do pusinky strčí všechno, na co jen přijde. Na židličku ještě dítko neposazujte, nezvládlo by to, v lehátku se sklonem 45° se však společenské děti budou cítit ve svém živlu – budou více v okolním dění, než v postýlce.

Děti začínají vnímat jakési sympatie k lidem, proto se může stát, že přestože se dříve nechalo pochovat tetičkou či kamarádkou naprosto bez problému, teď se bude až křikem dožadovat jen a jen vás. Jde-li to jen trochu, vyhovte mu, aby nebylo zbytečně stresované.

Čtyřměsíční kojenec by měl nějakou část dne strávit na bříšku, kromě pasení koníčků totiž postupně zatouží po vlastním aktivním pohybu – plazení se. Ke konci čtvrtého měsíce mohou být dokonce některé děti až překvapivě rychlé. Zároveň se postupně učí otáčet na stranu a zpátky na zádíčka, některé děti se také otáčí ze zad na bříško, pokud to ale vaše miminko ještě nezvládne, nepodléhejte panice.

Do hlasového repertoáru se ve čtvrtém měsíci dostávají i další hlásky, radostné výkřiky a dokonce podle nálady už děťátko umí měnit tón svého hlásku. Někdy to vypadá, že si povídají např. s hračkou, kdo ví, třeba opravdu ano. Na váš hlas ale zcela určitě nějakým veselým žvatláním odpoví. Většinou je také výborným zdrojem zábavy vyfukování bublinek mezi rty.

Miminku taktéž začínají růst nové vlásky, někdy i zcela jiné barvy. Může se také změnit barva očí. Stejně tak maminku mohou dostihnout další měsíčky. Je možné, že se vlivem hormonálních výkyvů změní chuť mateřského mléka, může být méně sladké, tedy dítěti může méně chutnat a je možné, že jej odmítne. Pokud kojíte a máte v plánu pokračovat, do pití jej nenuťte, ale také to s kojením ještě nevzdávejte. Docela dobře jde ve čtvrtém měsíci začít učit dítko pít z hrníčku, nejprve s cucáčkem. Dobré je také začít odkládat dudlík. Mohou začít růst první zoubky.

První kontakt miminka První kontakt miminka

První kontakt s miminkem je velmi důležitý a prospěšný jak pro maminku, tak pro jejího drobečka. Rozhodně by tedy měl proběhnout. Jedná se o malou zázračnou chvilku, na kterou se...

Ochranný mázek a chloupky miminka Ochranný mázek a chloupky miminka

Kůže miminka je velice citlivá. V bříšku bylo miminko chráněno tzv. mázkem a drobnými, chmýřitými chloupky (lanugo). Plodová voda totiž nejen vytvářela ideální prostředí pro vývoj plodu, ale...

Sháníte nový kočárek? Zaměřte se i na jeho kolečka! Sháníte nový kočárek? Zaměřte se i na jeho kolečka!

Potřebujete-li koupit nový kočárek, musíte se zaměřit na celou řadu jednotlivostí, neboť pouze tak si pořídíte celek, jenž vám bude naprosto vyhovovat. Důležitou roli tedy hrají i jeho kolečka…

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka