facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 8.6.2023 a svátek slaví Medard

Čtvrtý měsíc – copak je to támhle?


Ilustrační fotografie


Čas rychle běží, miminko roste jako z vody, za chvíli už budete slavit půl roku rodinného života. Copak ale váš drobeček umí nového?

Ve čtvrtém měsíci se miminka začínají posazovat s vaší už jen malou pomocí, vsedě udrží hlavičku a živě a zvědavě s ní budou otáčet na všechny strany. Také jsou si již jistější v úchopu, proto by měla pokračovat další etapa odklízení nebezpečných věcí z dosahu, neboť si do pusinky strčí všechno, na co jen přijde. Na židličku ještě dítko neposazujte, nezvládlo by to, v lehátku se sklonem 45° se však společenské děti budou cítit ve svém živlu – budou více v okolním dění, než v postýlce.

Děti začínají vnímat jakési sympatie k lidem, proto se může stát, že přestože se dříve nechalo pochovat tetičkou či kamarádkou naprosto bez problému, teď se bude až křikem dožadovat jen a jen vás. Jde-li to jen trochu, vyhovte mu, aby nebylo zbytečně stresované.

Čtyřměsíční kojenec by měl nějakou část dne strávit na bříšku, kromě pasení koníčků totiž postupně zatouží po vlastním aktivním pohybu – plazení se. Ke konci čtvrtého měsíce mohou být dokonce některé děti až překvapivě rychlé. Zároveň se postupně učí otáčet na stranu a zpátky na zádíčka, některé děti se také otáčí ze zad na bříško, pokud to ale vaše miminko ještě nezvládne, nepodléhejte panice.

Do hlasového repertoáru se ve čtvrtém měsíci dostávají i další hlásky, radostné výkřiky a dokonce podle nálady už děťátko umí měnit tón svého hlásku. Někdy to vypadá, že si povídají např. s hračkou, kdo ví, třeba opravdu ano. Na váš hlas ale zcela určitě nějakým veselým žvatláním odpoví. Většinou je také výborným zdrojem zábavy vyfukování bublinek mezi rty.

Miminku taktéž začínají růst nové vlásky, někdy i zcela jiné barvy. Může se také změnit barva očí. Stejně tak maminku mohou dostihnout další měsíčky. Je možné, že se vlivem hormonálních výkyvů změní chuť mateřského mléka, může být méně sladké, tedy dítěti může méně chutnat a je možné, že jej odmítne. Pokud kojíte a máte v plánu pokračovat, do pití jej nenuťte, ale také to s kojením ještě nevzdávejte. Docela dobře jde ve čtvrtém měsíci začít učit dítko pít z hrníčku, nejprve s cucáčkem. Dobré je také začít odkládat dudlík. Mohou začít růst první zoubky.

Mýty kolem novorozeňat Mýty kolem novorozeňat

Zejména prvorodičky mají celou řadu obav, pokud jde o jejich narozené miminko. Některé mohou být opodstatněné, přeci jen se jedná o křehký organismus, který byl dlouhou dobu chráněn v děloze uvnitř bříška a nyní...

Třetí měsíc – už vím, kdo jsi Třetí měsíc – už vím, kdo jsi

Během třetího měsíce života vašeho drobečka se začínají dít velké věci. Jeho vývoj jde stále rychleji kupředu, začíná si dobře uvědomovat své okolí, objevovat nejbližší svět a taky se už umí ozvat jinak, než jen křikem.

Nedonošený novorozenec Nedonošený novorozenec

Nedonošeným (nezralým) novorozencem označujeme dítě, které se narodilo před 37. týdnem těhotenství (standardní délka těhotenství je 38 týdnů). Rozlišujeme tedy 3 stupně nedonošenosti: lehká (35. – 36. týden), střední...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka