facebook
Dobré dopoledne, je středa 23.10.2024 a svátek slaví Nina

Třetí měsíc – už vím, kdo jsi


Ilustrační fotografie


Během třetího měsíce života vašeho drobečka se začínají dít velké věci. Jeho vývoj jde stále rychleji kupředu, začíná si dobře uvědomovat své okolí, objevovat nejbližší svět a taky se už umí ozvat jinak, než jen křikem. Miminko si také postupně prodlužuje dobu, kdy je vzhůru, a přestože pospává i přes den, hlavním spánkovým obdobím se stává noc, zvláště pokud jej v tom podporujete vydatnou pozorností přes den. Ve třetím měsíci se děťátko začíná rozhlížet okolo sebe v postýlce i ve vaší náruči, proto je důležité jej nejen zásobit hračkami, ale také dát pozor na jeho bezpečnost, aby nic nevzdechlo, neutrhlo, nespolklo, jednoduše se zbytečně nezranilo. Pokračující psychomotorický vývoj se projeví schopností udržet hlavičku v alespoň 45°, šikovnější děti i v pravém úhlu, na chvilku ji udrží vzpřímeně i vsedě. Začínají ji aktivně otáčet nejen za zvukem, ale i za předmětem, který je zaujal, případně lidským obličejem, jenž je jedním z nejzajímavějších věcí, které může miminko vidět, a to už i na větší vzdálenost, než jen dvacet centimetrů. Začíná rozpoznávat osoby, které jsou s ním nejčastěji v kontaktu, směje se ale i na cizejší osoby, zvláště když dělají legrační obličeje.

Ve třetím měsíci by miminko mělo umět na zádech držet vzpřímenou polohu, to znamená, že oproti původnímu vychýlení tělíčka v ose při otočení se na stranu a hlavičce skloněné bokem při prostém ležení, drží hlavičku, raménka, pánev i nožičky v jedné ose. Pokud otočí hlavičku na stranu, alespoň na chvíli by tělo mělo zůstat rovně. Zvládne také zvednout nožičky kolmo k podložce a pokrčit v kolenou na 90°. Na zádech si začíná hrát s ručičkami, dívá se na ně, strká si je do pusy, stejně jako všechno co mu přijde pod ruku. Dochází k rychlému rozvoji hmatových schopností. Vhodné je nabízet miminku bezpečné, různorodé hračky – hodně barevné, chrastící, s různými povrchy. Ručičky počátku bývají ještě sevřené v pěstičku, ale při dotyku zvláště z malíkové strany se rychle otevírají. Paleček ještě není schopen úplné opozice, typická ruka člověka se rozvíjí pomaleji.

Na bříšku se miminko postupně učí „pást koníčky“ – podpírá se o lokty a předloktí, hlavičku a krk dokáže zvednout a protáhnout v dlouhé ose tělíčka. Tím se mírně zvedne nad podložku a opírá se o ni až pod pupíkem. Většina váhy je tak nesena oproti gravitační síle. Zesiluje svalstvo krku a celého těla.  Ztrácí se silný úchop při tažení dospělým za ručičky vzhůru do sedu, vzpřímenou polohu však udrží miminko déle, včetně hlavičky.

Děťátko ve třech měsících již umí fixovat předmět oběma očima, což mu umožní ostřejší vidění na delší vzdálenost. Dokáže již také sledovat předmět sledovat současným souhybem hlavičky, aktivně tak vyhledává např. zachycené zvuky. Miminko se stává klidnějším a začíná vydávat první zvuky lišící se od pláče. Nejdříve jde o broukání podobné samohláskám, později se přidávají měkko patrové souhláskové zvuky, podobné hlásce g. Odpovídá tak také na váš hlas.





Bryndáky a slintáčky od  TAMAITI jsou barevné a hravé Bryndáky a slintáčky od TAMAITI jsou barevné a hravé

Jakmile dítěti začneme dávat příkrmy nebo se mu začnou prořezávat první zoubky, žádná maminka se bez nich neobejde. Chrání dětské oblečení proti znečištění od pokrmů během jídla nebo při pití.

Co dělat, když miminko neustále pláče? Co dělat, když miminko neustále pláče?

Je najedené, přebalené, zoubky ještě nerostou a vás už nenapadá jediný důvod, proč malé pořád pláče. Někdy je velice těžké přijít na příčinu pláče, natož ho utišit...

Dudlík – kdy je třeba a kdy už ne? Dudlík – kdy je třeba a kdy už ne?

Každá maminka před porodem s nadšením nakupuje výbavičku, oblečení a vše potřebné, aby jejímu dítku nic nechybělo. Když však přijde na řadu dudlík, často přemýšlíme, zda je skutečně pro miminka vhodný, popřípadě do kolika let a jak ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka