facebook
Dobré dopoledne, je úterý 29.9.2020 a svátek slaví Jeroným

Pozor na úžeh


Ilustrační fotografie


Letní měsíce vybízejí k pobytu venku. Pro děti je to ideální, neboť můžou trávit většinu dne na čerstvém vzduchu. To však s sebou přináší i mnohé strasti. Jednou z takových nepříjemností je úžeh. Děti jsou velmi citlivé, a je proto důležité na ně dávat větší pozor a snažit se tomuto problému předcházet.

Úžeh je způsoben delším pobytem na přímém slunci, aniž by se člověk jakkoli chránil. Jedná se vlastně o přehřátí mozku, které může být ve své vážnější formě i poměrně nebezpečné. Úžeh u dětí je velice nepříjemný, proto je důležité mu předcházet. K tomu by se mělo dodržovat pár základních pravidel. Dítě by při pobytu na sluníčku mělo mít zásadně pokrývku hlavy. U mnohých dětí je to však problém udržet na jejich hlavičkách jakoukoli čepičku. Ideální je přivykat dítě na pokrývku již od útlého věku, aby si na to zvyklo a považovalo to za samozřejmost. Je-li dítě hodně aktivní, lze doporučit takovou čepičku či klobouček, který lze pod bradou zavázat. Vždy by se mělo jednat o prodyšný a kvalitní materiál bez umělých příměsí. Nemáme-li momentálně čepičku k dispozici, lze vymyslet nějakou alternativu, abychom dítě před sluníčkem uchránili. Pomoci může i namočený kapesník či plenka.

Děti do jednoho roku by se vůbec neměly vystavovat přímému slunci, proto by se u nich ani úžeh vyskytnout neměl. Starší děti by neměly na sluníčku pobývat v době mezi 11. a 15. hodinou. V ostatní dobu by se v žádném případě nemělo jednat o cílené opalování. K úžehu však může dojít i během jakékoli aktivity, ke které dochází na sluníčku. Důležité je, aby dítě často a dostatečně pilo. V převážné většině zvolených nápojů během dne by se mělo jednat o vodu.

Úžeh často doprovází spáleniny na kůži. K tomu by samozřejmě docházet vůbec nemělo, a to zvláště ne u dětí. Dětská pokožka je totiž nesmírně citlivá a jakékoli takovéto excesy navždy zaznamená. Proto se nesmí zapomínat na ochranu pokožky opalovacími krémy určenými pro naše nejmenší.

První příznaky úžehu se dostavují až s určitým časovým odstupem od pobytu na sluníčku. Zpravidla se projevují až na večer, kdy se dítě zklidní a organismus začne odpočívat. Dítě tak může mít teplotu až horečku, může si stěžovat na bolest hlavy a případně i zvracet. Jako první pomoc by měl následovat přísun tekutin a ochlazení těla počínaje hlavou. Ochlazování však musí být postupné, aby nedocházelo k šoku.

Zarděnky Zarděnky (Rubeola)

Zarděnky se řadí mezi virová infekční exantémová onemocnění. Původcem této choroby je tzv. Rubivirus. Zdrojem infekce je člověk, to znamená, že dochází k přímému přenosu z člověka na člověka. Dalším zdrojem tohoto onemocnění...

Plané neštovice Plané neštovice (varicella)

Plané neštovice patří mezi tzv. dětská infekční exantémová onemocnění. Exantémem značíme celotělový výskyt eflorescencí (=výkvětků) na kůži. Mezi tato onemocnění se ještě kromě planých neštovic řadí např. ...

Dětská přenosná obrna Dětská přenosná obrna

Pod obecným pojmem dětská obrna si můžeme představit dvě onemocnění, která se od sebe liší. Prvním je tzv. dětská přenosná obrna (také známá pod pojmem Heineova-Medinova nemoc), která je virového původu (Poliovirus).

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka