facebook
Dobrý večer, je neděle 16.2.2020 a svátek slaví Miloslava

Pozor na úžeh


Ilustrační fotografie


Letní měsíce vybízejí k pobytu venku. Pro děti je to ideální, neboť můžou trávit většinu dne na čerstvém vzduchu. To však s sebou přináší i mnohé strasti. Jednou z takových nepříjemností je úžeh. Děti jsou velmi citlivé, a je proto důležité na ně dávat větší pozor a snažit se tomuto problému předcházet.

Úžeh je způsoben delším pobytem na přímém slunci, aniž by se člověk jakkoli chránil. Jedná se vlastně o přehřátí mozku, které může být ve své vážnější formě i poměrně nebezpečné. Úžeh u dětí je velice nepříjemný, proto je důležité mu předcházet. K tomu by se mělo dodržovat pár základních pravidel. Dítě by při pobytu na sluníčku mělo mít zásadně pokrývku hlavy. U mnohých dětí je to však problém udržet na jejich hlavičkách jakoukoli čepičku. Ideální je přivykat dítě na pokrývku již od útlého věku, aby si na to zvyklo a považovalo to za samozřejmost. Je-li dítě hodně aktivní, lze doporučit takovou čepičku či klobouček, který lze pod bradou zavázat. Vždy by se mělo jednat o prodyšný a kvalitní materiál bez umělých příměsí. Nemáme-li momentálně čepičku k dispozici, lze vymyslet nějakou alternativu, abychom dítě před sluníčkem uchránili. Pomoci může i namočený kapesník či plenka.

Děti do jednoho roku by se vůbec neměly vystavovat přímému slunci, proto by se u nich ani úžeh vyskytnout neměl. Starší děti by neměly na sluníčku pobývat v době mezi 11. a 15. hodinou. V ostatní dobu by se v žádném případě nemělo jednat o cílené opalování. K úžehu však může dojít i během jakékoli aktivity, ke které dochází na sluníčku. Důležité je, aby dítě často a dostatečně pilo. V převážné většině zvolených nápojů během dne by se mělo jednat o vodu.

Úžeh často doprovází spáleniny na kůži. K tomu by samozřejmě docházet vůbec nemělo, a to zvláště ne u dětí. Dětská pokožka je totiž nesmírně citlivá a jakékoli takovéto excesy navždy zaznamená. Proto se nesmí zapomínat na ochranu pokožky opalovacími krémy určenými pro naše nejmenší.

První příznaky úžehu se dostavují až s určitým časovým odstupem od pobytu na sluníčku. Zpravidla se projevují až na večer, kdy se dítě zklidní a organismus začne odpočívat. Dítě tak může mít teplotu až horečku, může si stěžovat na bolest hlavy a případně i zvracet. Jako první pomoc by měl následovat přísun tekutin a ochlazení těla počínaje hlavou. Ochlazování však musí být postupné, aby nedocházelo k šoku.

Ochrana dětí před klíšťaty Ochrana dětí před klíšťaty

Onemocnění způsobená klíšťaty není radno, zvláště pak u dětí, podceňovat. Klíšťová encefalitida totiž nemá v současnosti spolehlivý lék. Jediným možným řešením je očkování, ke kterému však u nás...

Pozor na úpal Pozor na úpal

Teplé letní počasí je nejen příjemné a umožňuje trávit většinu času mimo domov, ale na druhé straně může přivodit i nepříjemný úpal. To se samozřejmě týká nejen dětí, ale i dospělých. Organismus...

Pobyt dítěte v nemocnici Pobyt dítěte v nemocnici

Nejen pro dítě, ale i pro rodiče je pobyt v nemocnici nepříjemným a zátěžovým obdobím. Nedobrovolné odloučení je provázené pláčem a steskem po rodičích, kteří s tím nemohou nic dělat.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka