facebook
Dobré ráno, je středa 30.9.2020 a svátek slaví Igor

Bolestivé kojení


Ilustrační fotografie


Kojení může být pro novopečenou maminku krásným intimním zážitkem. Problém však nastává, když nás začnou trápit bolestivé a popraskané bradavky, což pro většinu z žen znamená konec kojení. Přitom jde jen o správnou techniku a přiložení dítěte k prsu.

Správná technika

Spousta maminek si myslí, že příčinou bolestivých a rozpraskaných prsou je dlouhá doba sání miminek. Odborníci však tvrdí, že délka dání na ňadra nemá vliv. Důležité je, aby mělo dítě při kojení v pusince celou bradavku i s dvorcem. Takto „uchopené“ prso zamezí bolestivosti při delším kojení. Dále je vhodné dítěti nabídnout nejprve to nebolavé či méně bolavé prso a až poté to postižené. Po ukončení kojení, pokud se dítě samo prsu nepustí, podstrčte mu do koutku úst malíček. To způsobí, že po krátkém okamžiku povolí.

Zánět prsní žlázy

Zánět prsní žlázy, neboli mastitida, se nejčastěji projevuje kolem 3. týdne po porodu a týká se většinou jen jednoho prsu. Tento zánět je doprovázen horečkami nad 38 stupňů a bolestivostí obou prsou. Obvykle se podobá chřipce a léčí se doktorem předepsanými antibiotiky, přičemž důležitý je také klid na lůžku a dostatek tekutin. Co se týče kojení, není dobré ho vynechávat. Kojte dítě z méně bolestivého prsu a pokud to jen trochu půjde, přiložte ho i k tomu nemocnému, jinak byste musela mléko odstřikovat. Mezi kojením je vhodné používat ledové obklady.

Pravidla pro péči o prsa během kojení

Pro každou ženu je důležitý nejen správný a hladký průběh kojení a spokojené miminko, ale zároveň také vzhled a tvar prsou po odstavení. Již během kojení je třeba nosit kvalitní spodní prádlo, které dá prsům dostatečnou podporu a pohodlí a zaručí vám větší jistotu, že se vaše ňadra po porodu vrátí do původního stavu. Důležité je také pravidelné cvičení, a to už v době těhotenství. Předpažte obě ruce a ohněte je v koktech. Tlačte proti sobě rukama a v této poloze vydržte asi 5 vteřin. Opakujte několikrát denně.

I při správném kojení mohou být prsní bradavky trochu rozpraskané. Nikdy je neomývejte mýdlem!  Odborníci doporučují Bepanthen na pravidelné mazání bradavek bezprostředně po každém kojení. Dále se doporučuje nechávat prsy po každém kojení chvilku na vzduchu a spát „nahoře bez“.

Antikoncepce při kojení Antikoncepce při kojení

Chcete si po porodu naplno užít svého sexuálního života a řešíte, jakou antikoncepční metodu zvolit? Kterou antikoncepci je vhodné využívat při kojení a jaká bude šetrná k vašemu miminku? Sex v prvních týdnech po porodu...

Omezení kojení Omezení kojení

K omezení kojení může dojít z vlastní vůle maminky i nikoliv. O omezení mluvíme tehdy, když je potřeba z nějakého důvodu přestat kojit. Kojení může narušit nemoc, užívání léků, bolest, zánět prsu, konzumace alkoholu apod. V mnoha...

Jak zlepšit produkci mateřského mléka Jak zlepšit produkci mateřského mléka

Trápí vás nedostatek mateřského mléka? Připravili jsme pro vás několik přírodních tipů na to, jak produkci mateřského mléka zlepšit. Pokud tedy nechcete na příkrmy přejít předčasně...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka