facebook
Dobrý večer, je pátek 14.6.2024 a svátek slaví Vít

Bolestivé kojení


Ilustrační fotografie


Kojení může být pro novopečenou maminku krásným intimním zážitkem. Problém však nastává, když nás začnou trápit bolestivé a popraskané bradavky, což pro většinu z žen znamená konec kojení. Přitom jde jen o správnou techniku a přiložení dítěte k prsu.

Správná technika

Spousta maminek si myslí, že příčinou bolestivých a rozpraskaných prsou je dlouhá doba sání miminek. Odborníci však tvrdí, že délka dání na ňadra nemá vliv. Důležité je, aby mělo dítě při kojení v pusince celou bradavku i s dvorcem. Takto „uchopené“ prso zamezí bolestivosti při delším kojení. Dále je vhodné dítěti nabídnout nejprve to nebolavé či méně bolavé prso a až poté to postižené. Po ukončení kojení, pokud se dítě samo prsu nepustí, podstrčte mu do koutku úst malíček. To způsobí, že po krátkém okamžiku povolí.

Zánět prsní žlázy

Zánět prsní žlázy, neboli mastitida, se nejčastěji projevuje kolem 3. týdne po porodu a týká se většinou jen jednoho prsu. Tento zánět je doprovázen horečkami nad 38 stupňů a bolestivostí obou prsou. Obvykle se podobá chřipce a léčí se doktorem předepsanými antibiotiky, přičemž důležitý je také klid na lůžku a dostatek tekutin. Co se týče kojení, není dobré ho vynechávat. Kojte dítě z méně bolestivého prsu a pokud to jen trochu půjde, přiložte ho i k tomu nemocnému, jinak byste musela mléko odstřikovat. Mezi kojením je vhodné používat ledové obklady.

Pravidla pro péči o prsa během kojení

Pro každou ženu je důležitý nejen správný a hladký průběh kojení a spokojené miminko, ale zároveň také vzhled a tvar prsou po odstavení. Již během kojení je třeba nosit kvalitní spodní prádlo, které dá prsům dostatečnou podporu a pohodlí a zaručí vám větší jistotu, že se vaše ňadra po porodu vrátí do původního stavu. Důležité je také pravidelné cvičení, a to už v době těhotenství. Předpažte obě ruce a ohněte je v koktech. Tlačte proti sobě rukama a v této poloze vydržte asi 5 vteřin. Opakujte několikrát denně.

I při správném kojení mohou být prsní bradavky trochu rozpraskané. Nikdy je neomývejte mýdlem!  Odborníci doporučují Bepanthen na pravidelné mazání bradavek bezprostředně po každém kojení. Dále se doporučuje nechávat prsy po každém kojení chvilku na vzduchu a spát „nahoře bez“.

Strava maminek během kojení Strava maminek během kojení

V době těhotenství se budoucí maminky poměrně přirozeně a automaticky zvýšeně zajímají o stravování. Zejména dbají na to, aby jedly dostatečně, vyváženě a vyhýbaly se potravinám, které...

Nejčastější mýty o kojení Nejčastější mýty o kojení

I taková aktiva, jakou je kojení, se pojí s mnoha mýty, které se tradují mezi čerstvými i zkušenými maminkami. Pojďte se na některé z nich s námi podívat. Alespoň zjistíte, co vše...

Kojení na veřejnosti Kojení na veřejnosti

Kojení je nádherná a přirozená věc, což potvrdí každá maminka. Již v době těhotenství si většina maminek přeje, aby své miminko mohly kojit. Mnohdy je cesta ke kojení trnitá, ale naštěstí žijeme v době...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka