facebook
Dobré dopoledne, je středa 1.2.2023 a svátek slaví Nela

Dárcovství mateřského mléka


Ilustrační fotografie


Mateřské mléko je jedinečná a fyziologická strava pro novorozence a později i pro kojence. Samozřejmě se občas přihodí, že matka z nějakého důvodu nemůže poskytnout svému dítěti své mléko. V takovém případě je dítě odkázáno na alternativní způsob výživu. Již od počátku minulého století proto byly snahy o založení bank pro lidská mateřská mléka. V naší zemi je v současné době 5 takových bank (umístěny v areálech nemocnic) v několika městech: Hradec Králové (vznikla jako první v naší zemi), Praha, České Budějovice, Most a Česká Lípa.

V dnešní době je samozřejmě zakázáno kojit dítě cizí matkou nebo dítěti podávat cizí neošetřené mateřské mléko. Hlavním důvodem jsou infekční onemocnění (např. HIV/AIDS), kterými se mohou kojenci skrze cizí mléko nakazit. Provádí se proto podrobné vyšetření každé dárkyně mateřského mléka a odebrané mléko se ještě ošetřuje pasterizací.

Každá dárkyně mateřského mléka musí splňovat přísná kritéria, tedy nesmí být infekční. Provádí se vyšetření na HIV, hepatitidu B, dále se dělají výtěry krku, vyšetřuje se moč a stolice. Dárkyně musí vést zdravý život, nesmí kouřit a ani užívat žádné léky. Odběr se provádí do speciální láhve, která je poté dopravena do banky lidského mateřského mléka v některé z nemocnic a tam je mléko dále upraveno a později poskytnuto příjemci, tedy dítěti, které ho potřebuje.

Důvodem, proč by se nemělo podávat kravské mléko coby alternativa lidského mateřského mléka v novorozeneckém a časném kojeneckém období je mimo jiné např. prokázaná spojitost s autoimunitní reakcí proti beta-buňkám slinivky břišní. V takovém případě hrozí vznik diabetes mellitus 1. typu (tzv. na insulinu závislého diabetes mellitus).

K čemu všemu se může mateřské mléko z banky využít? Prvním využitím je zajištění kvalitní výživy novorozence (patří sem nedonošené děti, jedinci s netolerancí běžné stravy, obecně neprospívající děti atd.). Dále se toto mléko může využít jako prevence před průjmy u dětí, vrozenými poruchami metabolismu nebo jako prevence před Crohnovou nemocí. Darované mateřské mléko má své užití také jakožto prevence před alergií na specifickou bílkovinu kravského mléka a sóji.

Závěrem je dobré poznamenat, že banky lidského mateřského mléka zastávají velice důležitou úlohu, díky které je zachráněno mnoho nedonošených dětí. Bohužel v dnešní době je velká potíž s pojištěním, které je velmi potřebné, jelikož veškeré služby s dárcovstvím mateřského mléka spojené jsou velice nákladné.

Užiteční pomocníci při kojení Užiteční pomocníci při kojení

Pro všechny maminky jsme připravili článek, ve kterém se zaměříme na užitečné pomocníky při kojení. Patří k nim třeba odsávačky, kojící polštáře, pomůcky při zapadlých bradavkách, kojenecké váhy nebo sáčky na skladování...

Co jíst během kojení, aby dítě i matka byli zdravé Co jíst během kojení, aby dítě i matka byli zdravé

Během kojení nemáme na starosti jen své zdraví, ale i zdraví malého nenarozeného dítěte. Každou z nás jistě občas „honí mlsná“ a během zápřahu v péči o miminko jistě na nějaký ten dietní hřích nehledíme.

Snižování váhy při kojení Snižování váhy při kojení

Každá maminka, která si z porodnice přivezla i nějaké to kilo navíc touží po tom se jich co nejrychleji zbavit. V období kojení je však třeba si dávat velký pozor na skladbu svého jídelníčku, protože jakákoliv jednostranná či nedostatečná...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka