facebook
Dobré ráno, je neděle 25.8.2019 a svátek slaví Radim

Dárcovství mateřského mléka


Ilustrační fotografie


Mateřské mléko je jedinečná a fyziologická strava pro novorozence a později i pro kojence. Samozřejmě se občas přihodí, že matka z nějakého důvodu nemůže poskytnout svému dítěti své mléko. V takovém případě je dítě odkázáno na alternativní způsob výživu. Již od počátku minulého století proto byly snahy o založení bank pro lidská mateřská mléka. V naší zemi je v současné době 5 takových bank (umístěny v areálech nemocnic) v několika městech: Hradec Králové (vznikla jako první v naší zemi), Praha, České Budějovice, Most a Česká Lípa.

V dnešní době je samozřejmě zakázáno kojit dítě cizí matkou nebo dítěti podávat cizí neošetřené mateřské mléko. Hlavním důvodem jsou infekční onemocnění (např. HIV/AIDS), kterými se mohou kojenci skrze cizí mléko nakazit. Provádí se proto podrobné vyšetření každé dárkyně mateřského mléka a odebrané mléko se ještě ošetřuje pasterizací.

Každá dárkyně mateřského mléka musí splňovat přísná kritéria, tedy nesmí být infekční. Provádí se vyšetření na HIV, hepatitidu B, dále se dělají výtěry krku, vyšetřuje se moč a stolice. Dárkyně musí vést zdravý život, nesmí kouřit a ani užívat žádné léky. Odběr se provádí do speciální láhve, která je poté dopravena do banky lidského mateřského mléka v některé z nemocnic a tam je mléko dále upraveno a později poskytnuto příjemci, tedy dítěti, které ho potřebuje.

Důvodem, proč by se nemělo podávat kravské mléko coby alternativa lidského mateřského mléka v novorozeneckém a časném kojeneckém období je mimo jiné např. prokázaná spojitost s autoimunitní reakcí proti beta-buňkám slinivky břišní. V takovém případě hrozí vznik diabetes mellitus 1. typu (tzv. na insulinu závislého diabetes mellitus).

K čemu všemu se může mateřské mléko z banky využít? Prvním využitím je zajištění kvalitní výživy novorozence (patří sem nedonošené děti, jedinci s netolerancí běžné stravy, obecně neprospívající děti atd.). Dále se toto mléko může využít jako prevence před průjmy u dětí, vrozenými poruchami metabolismu nebo jako prevence před Crohnovou nemocí. Darované mateřské mléko má své užití také jakožto prevence před alergií na specifickou bílkovinu kravského mléka a sóji.

Závěrem je dobré poznamenat, že banky lidského mateřského mléka zastávají velice důležitou úlohu, díky které je zachráněno mnoho nedonošených dětí. Bohužel v dnešní době je velká potíž s pojištěním, které je velmi potřebné, jelikož veškeré služby s dárcovstvím mateřského mléka spojené jsou velice nákladné.

Jak podpořit kojení Jak podpořit kojení

Kojení je to nejcennější, co maminka v rámci výživy předává svému miminku. Většina maminek považuje za samozřejmé, že bude své miminko po porodu kojit a neuvažuje o jiné variantě. V některých případech...

Kojení po císařském řezu Kojení po císařském řezu

Císařský řez jako způsob porodu představuje pro tělo matky náročnější rekonvalescenci než v případě přirozeného porodu. Zároveň sebou nese i případné ztížení kojení ve svém počátku. Příčina přitom nespočívá v...

Domperidon pro zvýšení tvorby mléka, ano či ne? Domperidon pro zvýšení tvorby mléka, ano či ne?

Potíže s nedostatečnou tvorbou mléka nejsou nic výjimečného a při dnešním trendu, kdy se preferuje kojení před umělou výživou, kterou se tyto problémy řešily dříve, tak málo mléka řeší relativně více maminek.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka