facebook
Příjemnou noc, je středa 19.3.2025 a svátek slaví Josef

Zarděnky (Rubeola)


Ilustrační fotografie


Zarděnky se řadí mezi virová infekční exantémová onemocnění. Původcem této choroby je tzv. Rubivirus. Zdrojem infekce je člověk, to znamená, že dochází k přímému přenosu z člověka na člověka. Dalším zdrojem tohoto onemocnění může být i dítě s tzv. vrozenými zarděnkami. Šíření probíhá formou kapének nebo transplacentárně (tedy z těhotné přes placentu na dítě).

Inkubační doba trvá zhruba 15 - 20 dní, poté dojde ke vzniku exantému (tedy vyrážky specifické pro zarděnky). Vyrážka obyčejně začíná na obličeji a odtud se šíří po celém těle s tím, že na periferii (hlavně na končetinách) je méně výrazná. V dutině ústní na patře může být výskyt tzv. petechií (drobné krvavé tečky). Dalším projevem bývá zduření záušních a podtýlních uzlin.

Velké nebezpečí představují zarděnky v těhotenství, především v prvních čtyřech měsících gravidity. Infekce v tomto období vyvolá buď potrat, nebo dojde k porodu novorozence s vrozenými vadami. Kongenitálně (vrozené) získané zarděnky vyvolávají vznik tzv. Greggova syndromu projevující se mimo jiné hluchotou, postižením zraku, vadami CNS, rozvojem srdečních vad atd.

U již narozených dětí nebo dospělých může též dojít ke komplikacím spojených se zarděnkami, mezi ně patří zejména artritida (zánět kloubů), encefalitida (zánět mozku), myokarditida (zánět srdečního svalu) atd.

Léčba spočívá jen ve zmírňování obtíží, při čemž je současně důležitá izolace nemocného od zdravých jedinců.

V dnešní době se v rámci prevence před zarděnkami pravidelně očkuje tzv. MMR vakcínou, která obsahuje oslabené viry spalniček, příušnic a zarděnek. První dávka této vakcíny se dítěti obyčejně podává po prvním roce života dítěte, poté se v příslušných intervalech provádí přeočkování, která by měl hlídat dětský lékař a průběžně na ně zvát.





Soor (=orální kandidóza, moučnivka) Soor (=orální kandidóza, moučnivka)

Kandidózu způsobuje určitý druh kvasinky s názvem Candida Albicans. Tato kvasinka je za normálních okolností saprofytem (žije při našem organismu, kde se živí odumřelou organickou hmotou, takže nám nikterak neškodí) na...

Aftózní stomatitida (afty) Aftózní stomatitida (afty)

Aftózní stomatitida je onemocnění, které trápí mnohé z nás. Jedná se o zánět dutiny ústní, který se projevuje primárně objevením puchýřku, který se změní po stržení v erozi sliznice dutiny ústní. Spodina této eroze je kryta slabou...

Svrab Svrab

Svrab odborným termínem Scabies patří mezi infekční parazitární kožní onemocnění. Původcem je parazit zákožka svrabová (lat. Sarcoptes hominis) a projevuje se svěděním a oděrkami na postižené kůži.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka