facebook
Dobré ráno, je úterý 19.3.2024 a svátek slaví Světlana

Práce a mateřská dovolená

Mateřská dovolená, která trvá 28 týdnů, je určena k tomu, aby maminka měla dostatečný čas na regeneraci po porodu a zároveň zajistila osobní péči o narozené miminko. Patříte-li mezi maminky, které se chtějí vrátit, ať už z jakéhokoli důvodu, do zaměstnání brzy po porodu, přečtěte si naše články. V nich zjistíte, jaké máte možnosti práce během mateřské dovolené a zda vám současně zůstane zachován nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Poradíme vám, jaká práce je pro vás vhodná v době kojení a co můžete po zaměstnavateli požadovat.



Zajímavosti jen pro Vás

Čerpání dovolené po mateřské dovolené

Obecně platí, že o čerpání dovolené rozhoduje zaměstnavatel. V některých případech však zákoník práce připouští výjimky. Jednou z těchto výjimek je i čerpání dovolené bezprostředně po ukončení mateřské dovolené.

Pozdější návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání

Zaměstnaná maminka má právo čerpat rodičovskou dovolenou do doby, kdy její dítě dosáhne tří let věku. Tato doba slouží k tomu, aby přímo rodič, nejčastěji matka, mohla dítěti zajistit bezprostřední východu a péči v nejranějším věku.

Rodičovská dovolená

Rodičovskou dovolenou poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci za účelem prohloubení péče o dítě. Zákoník práce vyžaduje, aby zaměstnanec o čerpání rodičovské dovolené požádal.

Práce a mateřská dovolená

Mateřská dovolená

Mateřská dovolená je pojem, který používá zákoník práce pro tzv. překážky v práci na straně zaměstnankyně související s porodem a následnou bezprostřední péčí o dítě, které je zaměstnavatel povinen respektovat.

Návrat do zaměstnání po mateřské a rodičovské dovolené

Návrat do zaměstnání po skončení mateřské a rodičovské dovolené doprovázejí mnohdy pracovněprávní problémy, přičemž zaměstnankyně a zaměstnanci neznají svá práva, která mají vůči svému zaměstnavateli.

Počet:

zalozka