facebook
Dobrý večer, je neděle 18.8.2019 a svátek slaví Helena

Táta musí vztah k dítěti najít


Ilustrační fotografie


Matička příroda je vůči ženám o dost přívětivější. Její láska k vlastnímu dítěti je zařízená chemickou sloučeninou, která jí při porodu doslova vybuchne v hlavě. Má ihned potřebu se o dítě postarat, přivinout ho k sobě. Poskytnout mu ochranu a bezpečí. Muž je na tom úplně jinak. Jemu v hlavě nevybuchne žádná chemická sloučenina lásky. On lásku k dítěti musí najít. Sám v sobě. V průběhu času. A často je to velmi problematické.


Táto, já jsem tady

Zpočátku je pro muže dítě vlastně ohrožením. Neví co si s ním počít. Novorozeně je drobounké, neustále řve a spí a touží vlastně po jediném, po mužově ženě, po jejích prsou, po její lásce. Svým způsobem lze zkonstatovat, že v tomto ohledu může muž začít své dítě brát trochu jako konkurenci. Doposud měl jen on právo sahat své ženě na poprsí. Teď je tu někdo nový. Veškerá pozornost se upírá na dítě. Vše se točí kolem dítěte.

Muž se začne cítit odkopnutě. Nechtěně. Nadbytečně. Což je samozřejmě nesmysl, ale hluboko v duši muž začne cítit, že do vztahu matka-dítě nemá právo zasahovat. Jen jej trpně přijmout a smířit se s ním. Dítě ovšem, i když křičí po matčiných rukách, křičí i po rukách svého táty. To ony mu do budoucna připraví život, protože se otec stane  jejich vzorem. To táta bude základem pro chápání světa. A proto je důležité naučit ho milovat své dítě. Aby si dítě zamilovalo svět.


Jak na to

Zapojte ho do všech činností. Neustupujte, když nebude chtít přebalovat. On je rodič a musí se o své dítě postarat. Buďte neoblomná, když dítěti nebude chtít obléknout dětské punčošky s výmluvou, že by mu ještě něco udělal, protože dítě je tak drobné a křehké. Váš muž má jemné ruce, to víte z vlastní zkušenosti. A takovou tou každodenní péčí a starostí o dítě k němu získá vztah. Základ vztahu, který se poté promítne i do dalšího života dítěte. Pevný vztah mezi dítětem a tátou je totiž velmi důležitý. Budujte ho už od prvopočátku. Později by dítě bralo odmítnutí z otcovy strany jako odmítnutí na celý život. Nedopusťte to.

Tesco Mobile fandí maminkám Tesco Mobile fandí maminkám

V září jim chce ulehčit od starostí a ušetřit jejich rodinný rozpočet.

 

Každá máma to zná. Ráno vstát, nachystat dětem snídani, vypravit je do školky nebo...

Obavy novopečených otců Obavy novopečených otců

Otcové jsou v dnešní době zapojováni do péče o dítě v mnohem větší míře, než tomu bylo dříve. Není ničím výjimečným, aby se budoucí tatínek účastnil porodu, následně dítě přebalil, koupal, nakrmil a stal...

Stravování během virózy Stravování během virózy

Viróza občas zasáhne každého, ať je to dítě či dospělý. Zejména je to častější s příchodem prvních plískanic během podzimu a při přechodu zimy do jara. Každý řeší takováto nachlazení různým způsobem. Ale málokdo si uvědomuje...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka