facebook
Dobré dopoledne, je sobota 2.12.2023 a svátek slaví Blanka

Čerpání dovolené po mateřské dovolené


Ilustrační fotografie


Obecně platí, že o čerpání dovolené rozhoduje zaměstnavatel. V některých případech však zákoník práce připouští výjimky. Jednou z těchto výjimek je i čerpání dovolené bezprostředně po ukončení mateřské dovolené.

 

Mateřskou dovolenou čerpá zaměstnankyně za účelem nezbytné péče o novorozené dítě po dobu 28 týdnů. Jedná se překážky v práci, na které má dle zákoníku práce zaměstnankyně nárok a zaměstnavatel je povinen zaměstnankyni po tuto dobu uvolnit. 

 

jestliže zaměstnankyně požádá svého zaměstnavatele o čerpání dovolené tak, aby následovala bezprostředně po skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen této žádosti vyhovět a dovolenou poskytnout.  Cílem tohoto ustanovení zákoníku práce je, aby měla zaměstnankyně možnost předejít krácení její dovolené v důsledku čerpání rodičovské dovolené. Rodičovská dovolená se totiž pro účely vzniku práva na dovolenou nepovažuje za výkon práce. A proto, jestliže na základě čerpání rodičovské dovolené, neodpracuje zaměstnankyně stanovený počet směn, dojde ke krácení dovolené.

 

Je proto pro zaměstnankyni výhodnější vyčerpat dovolenou bezprostředně po skončení mateřské dovolené, a pro případ, že se chystá vyčerpat rodičovskou dovolenou. Jestliže by zaměstnankyně chtěla nastoupit do zaměstnání rovnou po mateřské dovolené, není nutné doporučovat bezprostřední čerpání dovolené.





Pozdější návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání

Zaměstnaná maminka má právo čerpat rodičovskou dovolenou do doby, kdy její dítě dosáhne tří let věku. Tato doba slouží k tomu, aby přímo rodič, nejčastěji matka, mohla dítěti zajistit bezprostřední východu a péči v nejranějším věku.

Rodičovská dovolená

Rodičovskou dovolenou poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci za účelem prohloubení péče o dítě. Zákoník práce vyžaduje, aby zaměstnanec o čerpání rodičovské dovolené požádal.

Práce a mateřská dovolená Mateřská dovolená

Mateřská dovolená je pojem, který používá zákoník práce pro tzv. překážky v práci na straně zaměstnankyně související s porodem a následnou bezprostřední péčí o dítě, které je zaměstnavatel povinen respektovat.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka