facebook
Dobré dopoledne, je sobota 2.12.2023 a svátek slaví Blanka

Pozdější návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání


Ilustrační fotografie


Zaměstnaná maminka má právo čerpat rodičovskou dovolenou do doby, kdy její dítě dosáhne tří let věku. Tato doba slouží k tomu, aby přímo rodič, nejčastěji matka, mohla dítěti zajistit bezprostřední východu a péči v nejranějším věku.

 

Poslední dobou však přibývá případů, kdy se chce žena vrátit z rodičovské dovolené do zaměstnání i dříve než po dosažení věku tří let dítěte. Nejčastějším důvodem je kariéra, finanční hledisko popř. obava o dané zaměstnání. Zaměstnavatel by měl ženě vyhovět, i pokud se chce do zaměstnání vrátit dříve, ještě během trvání rodičovské dovolené. Protože čerpání rodičovské dovolené je právem ženy nikoli povinností.

 

Vedle toho jsou případy, kdy by se žena chtěla vrátit bezprostředně po rodičovské dovolené do zaměstnání, avšak nemá zajištěnou péči o dítě. V současné době, kdy je nedostatek mateřských škol a soukromé mateřské školy jsou drahé, se množí případy, kdy se dítě nedostane do takového zařízení bezprostředně po ukončení rodičovské dovolené. Rodiče tak musí volit jiné alternativy péče o dítě, aby se zároveň mohli vrátit do zaměstnání. Problematická situace může nastat i u daného zaměstnavatele. Zaměstnavatel je povinen poskytnout rodičovskou dovolenou v dané zákonné tříleté době, avšak není povinen tuto dobu jakkoli prodlužovat. Zaměstnankyně může požádat o neplacené volno po skončení rodičovské dovolené do dosažení čtyř let věku dítěte. Zaměstnavatel však volno poskytnout nemusí.

Čerpání dovolené po mateřské dovolené

Obecně platí, že o čerpání dovolené rozhoduje zaměstnavatel. V některých případech však zákoník práce připouští výjimky. Jednou z těchto výjimek je i čerpání dovolené bezprostředně po ukončení mateřské dovolené.

Rodičovská dovolená

Rodičovskou dovolenou poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci za účelem prohloubení péče o dítě. Zákoník práce vyžaduje, aby zaměstnanec o čerpání rodičovské dovolené požádal.

Práce a mateřská dovolená Mateřská dovolená

Mateřská dovolená je pojem, který používá zákoník práce pro tzv. překážky v práci na straně zaměstnankyně související s porodem a následnou bezprostřední péčí o dítě, které je zaměstnavatel povinen respektovat.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka