facebook
Dobré ráno, je neděle 25.8.2019 a svátek slaví Radim

Chlamydie


Ilustrační fotografie


Chlamydie je bakterie, která parazituje nitrobuněčně a vyvolává chlamydiovou infekci genitálu. Patří také k nejčastějším pohlavně přenosným chorobám. Inkubační doba chlamydiové infekce bývá obvykle v rozmezí 10 – 20 dní. Klinické projevy se samozřejmě liší podle toho, zda postihne muže nebo ženu.


U žen vyvolává hnisavý zánět děložního hrdla, zánět močové trubice, zánětlivé onemocnění střev, malé pánve a nakonec endometritidu (zánět sliznice děložní). Dokonce může dojít i k mimoděložnímu těhotenství. U mužů chlamydie způsobují zánět močové trubice, prostaty, vas deferens (chámovodu), nadvarlete a dále i zánětlivé onemocnění střev.


Novorozenec se může nakazit během porodu právě při průchodu postiženým děložním hrdlem. Chlamydiová infekce u novorozence se projevuje pneumonií nebo hnisavým zánětem očních spojivek (konjunktivitidou) a může se vyvinout až v trachom (infekční onemocnění oka s následkem oslepnutí).


Toto onemocnění se diagnostikuje stěrem z postižených sliznic a následným zasláním do mikrobiologické laboratoře. K léčbě se užívají vhodná antibiotika. Je důležité zahájit léčbu včas. Za jistých okolností může dojít k rozvoji neplodnosti, zvláště pokud infekce chlamydiemi spadne do chronické fáze.

Kontrola kyčlí u dětí Kontrola kyčlí u dětí

Vyšetření kyčelních kloubů je nezbytnost a povinnost v případě každého malého miminka. Jde o preventivní opatření proti vadě, která se nazývá dysplazie kyčelního kloubu, se kterou se rodí ročně asi 5 000 dětí.

Psychomotorický vývoj dítěte má svůj čas Psychomotorický vývoj dítěte má svůj čas

Každý rodič sleduje každý den své miminko a pozoruje jeho postupný vývoj. Za každý pokrok v jeho vývinu dítě odměňuje chválou a zároveň se „chlubí“ svému okolí, jakou další dovednost si osvojilo.

Hydrocephalus Hydrocephalus

Hydrocefalus je onemocnění, při kterém dochází k hromadění mozkomíšního moku, což je důležitá tekutina normálně se tvořící v mozku, která má velmi důležitou úlohu ve fungování nervové soustavy, např. udržuje...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka