facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 29.9.2022 a svátek slaví Michal

Alkohol a cigarety v šestinedělí


Ilustrační fotografie


Alkohol a cigarety by pro každou ženu v období těhotenství a mateřství měly být naprosté tabu. Jedná se o neřesti, kterou mohou vážně ovlivnit zdravotní stav miminka a během doby, co je ve vašem bříšku mu způsobit vývojové vady. Škodlivé je, když matka sama kouří a požívá alkohol. Zároveň není ani 100 % bezpečné, když cigarety pokuřuje otec dítěte v její blízkosti nebo když matka navštěvuje zakouřené bary a hospody.

Uvolněte se po porodu

Je těžké změnit své návyky. Obzvlášť když jste se během těhotenství musela drasticky omezit. Matka, která vykouří třeba i krabičku cigaret denně, pravděpodobně kouření v době mateřství neodolá. Jedná se totiž o psychicky a fyzicky náročné období a cigareta jí pomůže uklidnit se. Pokud si nemůžete pomoci, zakuřte si. Ihned po kouření však nekojte. Kuřte venku, rozhodně ne doma v přítomnosti vašeho miminka. Podobné platí i u alkoholu. Pokud máte chuť na sklenku vína, klidně si ji dejte. Nalijte si ale až po kojení a víno zapijte velkým množstvím vody. Mléko doporučujeme si předem odstříkat. Není samozřejmě žádoucí, aby se nikotin nebo alkohol přenesl v mateřském mléce ke kojenci.

Negativní vlivy cigaret a alkoholu

Cigarety působí negativně na maminku i dítě. Například přispívají ke zpomalování laktace, ovlivňují chuť mléka nebo vaši vůni, kterou miminko samozřejmě vnímá. V cigaretách se nachází až 4 000 různých škodlivin. Negativní dopady mají i na starší děti, kterým pak kuřáci rodiče jen těžko vysvětlují, proč je kouření tak špatné. Rozhodně se tedy snažte kouřit venku, nikoliv doma. Pokud se chcete vrátit v šestinedělí k cigaretám a častému pití alkoholu, raději přestaňte úplně kojit. Můžete zkusit různé náhražky pro kojence, které jsou většinou skoro stejně kvalitní jako vaše mateřské mléko.

Děti, které se běžně potýkají s cigaretovým kouřem, si mohou vypěstovat astma a jsou i náchylnější k zápalům plic a dalším zánětům dýchacích cest. Tím, že se vlivem cigaret změní chuť mateřského mléka, mnoha dětem přestane i samo chutnat.

Strava v šestinedělí Strava v šestinedělí

Každá maminka se jistě těší, až se bude moci po porodu vrátit ke svým původním stravovacím návykům a začít se zbavovat přebytečných kilogramů. Období šestinedělí je náročné jak po fyzické, tak i po psychické stránce.

Krvácení v šestinedělí Krvácení v šestinedělí

Šestinedělí je období těsně po porodu, které je náročné snad pro každou ženu. Zatímco napilno pobíhá kolem svého miminka, její tělo prochází četnými změnami a snaží se zregenerovat. A právě krvácení je jednou z možných nepříjemností ...

Jak se po porodu vrátit do normálního režimu? Jak se po porodu vrátit do normálního režimu?

Řešíte, jak se po porodu vrátit zpět do zajetých kolejí? Pokud jste si v těhotenství myslela, že se vše ihned vrátí do normálního režimu, byla jste určitě na omylu...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka