facebook
Dobré ráno, je sobota 18.9.2021 a svátek slaví Kryštof

Alkohol a cigarety v šestinedělí


Ilustrační fotografie


Alkohol a cigarety by pro každou ženu v období těhotenství a mateřství měly být naprosté tabu. Jedná se o neřesti, kterou mohou vážně ovlivnit zdravotní stav miminka a během doby, co je ve vašem bříšku mu způsobit vývojové vady. Škodlivé je, když matka sama kouří a požívá alkohol. Zároveň není ani 100 % bezpečné, když cigarety pokuřuje otec dítěte v její blízkosti nebo když matka navštěvuje zakouřené bary a hospody.

Uvolněte se po porodu

Je těžké změnit své návyky. Obzvlášť když jste se během těhotenství musela drasticky omezit. Matka, která vykouří třeba i krabičku cigaret denně, pravděpodobně kouření v době mateřství neodolá. Jedná se totiž o psychicky a fyzicky náročné období a cigareta jí pomůže uklidnit se. Pokud si nemůžete pomoci, zakuřte si. Ihned po kouření však nekojte. Kuřte venku, rozhodně ne doma v přítomnosti vašeho miminka. Podobné platí i u alkoholu. Pokud máte chuť na sklenku vína, klidně si ji dejte. Nalijte si ale až po kojení a víno zapijte velkým množstvím vody. Mléko doporučujeme si předem odstříkat. Není samozřejmě žádoucí, aby se nikotin nebo alkohol přenesl v mateřském mléce ke kojenci.

Negativní vlivy cigaret a alkoholu

Cigarety působí negativně na maminku i dítě. Například přispívají ke zpomalování laktace, ovlivňují chuť mléka nebo vaši vůni, kterou miminko samozřejmě vnímá. V cigaretách se nachází až 4 000 různých škodlivin. Negativní dopady mají i na starší děti, kterým pak kuřáci rodiče jen těžko vysvětlují, proč je kouření tak špatné. Rozhodně se tedy snažte kouřit venku, nikoliv doma. Pokud se chcete vrátit v šestinedělí k cigaretám a častému pití alkoholu, raději přestaňte úplně kojit. Můžete zkusit různé náhražky pro kojence, které jsou většinou skoro stejně kvalitní jako vaše mateřské mléko.

Děti, které se běžně potýkají s cigaretovým kouřem, si mohou vypěstovat astma a jsou i náchylnější k zápalům plic a dalším zánětům dýchacích cest. Tím, že se vlivem cigaret změní chuť mateřského mléka, mnoha dětem přestane i samo chutnat.

Možné komplikace v šestinedělí Možné komplikace v šestinedělí

Šestinedělí bývá pro novopečenou maminku velmi náročné. Celé tělo se postupně dostává do původního stavu a je jen otázkou individuálního prožívání, jak bude toto období u ženy probíhat.

Inkontinence po porodu Inkontinence po porodu

Nekontrolovatelný únik moči, neboli inkontinence, nepostihuje jen ženy staršího věku. Často se objevuje i u matek, a to v období prvního šestinedělí. Projevuje se tak, že při každém kýchnutí či zasmání...

Nepodceňujte odpočinek v šestinedělí Nepodceňujte odpočinek v šestinedělí

Jste čerstvě po porodu a přemýšlíte, co podniknout? Potřebujete uklidit svou domácnost, chcete začít cvičit nebo se chcete jen naplno věnovat svému miminku? Váš režim v šestinedělí by měl být uvolněný...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka