facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 16.5.2022 a svátek slaví Přemysl

Čištění uší a stříhání nehtů u miminek


Ilustrační fotografie


Správná hygiena je pro každého člověka velmi důležitá. O to více je třeba své děti postupně naučit základní hygienické návyky. Co se týče malých dětí, musíme si ale počínat opatrně, zvláště, jedná-li se o tak citlivou část, jako jsou ouška nebo nehty.

Klasická technika  čištění uší je nebezpečná

Většina lidí dnes praktikuje čištění uší vatovými tyčinkami. Podle odborníků je ale tato metoda velmi nebezpečná, protože díky tyčince může dojít ještě k většímu zatlačení ušního mazu do zvukovodu a utvoří se mazová zátka, která může způsobit nedoslýchavost či bolest a kterou musí odstranit doktor. Nebo se při neopatrné manipulaci s tyčinkou může zvukovod protrhnout a dojít tak k poruše sluchu.

Čištění u miminek

S čištěním dětských oušek se musí opatrně. Většina dětí to nemá rádo a tak se často šijí a chvíli neposedí, což může být pro čištění i jemným dětským vatovým tampónkem docela problém. Je také třeba si uvědomit, že ušní maz není něco špatného, co by muselo být čištěno každý den. Ten sluch naopak chrání proti vnějším vlivům. Nejvíce se doporučuje používat jemná osuška a čistit pouze vnější část ucha. Dále je možné použít na vnitřní část ucha speciální přírodní roztok, který rozpustí ušní maz i ve vnitřku ucha. Držte se pravidla čistit jen jednou týdně.

Stříhání nehtíků

U stříhání dětských nehtů musíme být také velmi opatrní. Bezprostředně po porodu není nutné nehty zastříhávat, protože jsou tak slabé, že se manipulací s věcmi a oděvy samy odlomí. U kojence je třeba použít speciální nůžtičky pro kojence nebo se zaoblenými hroty. Nejlepší způsob je ostříhat dítěti nehty, když spí. Většina maminek ze stříhání nehtů má strach, a tak raději volí tuto cestu. Pokud je chcete stříhat, když dítě bdí, posaďte si ho na klín a a opatrně stříhejte. Je dobré na dítě mluvit, aby se uklidnilo a aby nemělo pocit, že se mu děje něco špatného. Nehty stříhejte pravidelně podle potřeby, aby se dítě nepoškrábalo nebo aby si neporanilo oko.

Péče o vlasy miminka Péče o vlasy miminka

Miminka se již rodí s vlásky. Některá jich mají více a jiná méně. Po narození bývají ve vlasech miminek zbytky plodové vody a mázku. Hlavičku je možné po narození lehce otřít. V žádném...

Prořezávání zoubků Prořezávání zoubků

Prořezávání zoubků provází růst každého děťátka. Většinou jsou děti v tomto období podrážděné a neklidné. Setkávají se totiž s bolestí a neumějí se s ní vyrovnat. Proto častěji než obvykle...

Newborn focení - fotografování novorozenců Newborn focení - fotografování novorozenců

Spousta lidí v poslední době propadla fenoménu „selfies“ - čili focení sama sebe. Někteří toho využívají a fotí se kdykoliv a kdekoliv, někdo si zase rád fotí jídlo, které si připravil nebo objednal v restauraci.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka