facebook
Dobrý večer, je neděle 18.8.2019 a svátek slaví Helena

Máte neprůbojné dítě? Naučte ho bránit se!


Ilustrační fotografie


Jsou různé typy dětí. Některé jsou živé a již od malička si dokáží prosadit svou. Některé jsou ale odjakživa tiché, hodné, neprůbojné a neustále všem ustupují. Pokud je vaše dítě spíše druhý případ, je třeba ho naučit, jak říci ne, když s něčím nesouhlasí a nenechat se sebou manipulovat. Jak dítě pro takové příležitosti zocelit?

Kde neprůbojnost vzniká

Určitou roli hrají povahové rysy dítěte, které jsou předem dané a nic moc s nimi nenaděláte. Dají se však formovat pomocí výchovy a utlumit nebo naopak podpořit určité jejich prvky. Nesmíme ale zapomenout na to, že dítě se učí především od svých rodičů - jsou totiž jejich největším vzorem. Sledují, jak řeší situace a jak se staví k problémům a to potom aplikují sami při řešení sporů se svými vrstevníky.

Myslete na budoucnost

Teď se vám může zdát neprůbojnost vašeho dítěte jako celkem neškodná (pokud není přímo šikanováno). Pokud se alespoň občas nenaučí prosadit svůj názor a své místo, bude v dospělosti tím hodným a obětavým, který se všem podřídí, i když sám nebude šťastný. To může negativně ovlivnit nejen jedincovy mezilidské vztahy, ale i kariéru. Je samozřejmé, že když je vaše dítě submisivnější, nemůžete po něm chtít, aby byl „lídr“ party a ten, co vždy vybočuje z řady. Dá se ale zapracovat na určitých bodech, které dítě naučí říkat ne:

Výchově ke zdravému sebevědomí:

Vše začíná opět a zase ve výchově. Chvalte dítě, pokud se mu něco povede, nikdy ho nepodceňujte a dejte mu najevo, že jste tu vždy pro něj. Nikdy mu netvrďte, že na něco nemá, nebo že je hloupý.

Hlídejte své chování:

Jak již bylo řečeno, dítě od svých rodičů všelicos přebírá. Myslete tedy na to, že musíte být dítěti dobrým vzorem – buďte důslední a okamžitě nesouhlaste se vším, co vám řeknou známí, či kamarádi. Mějte vždy svou hlavu a svůj názor. Učte dítě, že ne vždy musí vyhovět ostatním a že někdy prostě musí říct NE.

Veďte své dítě často do kolektivu stejně starých dětí. Čím dříve začne navazovat sociální kontakty, tím dříve nasbírá zkušenosti s mezilidskými vztahy.

Jak si poradit s dítětem, které odmítá jídlo? Jak si poradit s dítětem, které odmítá jídlo?

Spoustě maminkám se stává, že jejich dítko v určitém období přestane jíst, nebo jí jen velmi málo. Je všeobecně známé, že dítě kvůli správnému vývinu pravidelně a vyváženě jíst musí. Pokud se to stane jen občas...

Vliv canisterapie na děti s postižením Vliv canisterapie na děti s postižením

V dnešní době již existuje mnoho způsobů, jak ulehčit život a celkové prožívání dětem s určitým druhem postižení. Spousta lidí zastává názor, že příroda léčí nejlépe. Málokterá metoda však může...

Když dítě trpí nechutenstvím Když dítě trpí nechutenstvím

Každou maminku znepokojí, když její ratolest občas odmítne nějaké jídlo. Je zcela běžné, že dítě někdy nemá na jídlo chuť, i když by právě jíst mělo. Pokud ovšem začne dítko odmítat i svůj oblíbený pokrm, zbystřete.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka