facebook
Dobrý večer, je pátek 14.6.2024 a svátek slaví Vít

Máte neprůbojné dítě? Naučte ho bránit se!


Ilustrační fotografie


Jsou různé typy dětí. Některé jsou živé a již od malička si dokáží prosadit svou. Některé jsou ale odjakživa tiché, hodné, neprůbojné a neustále všem ustupují. Pokud je vaše dítě spíše druhý případ, je třeba ho naučit, jak říci ne, když s něčím nesouhlasí a nenechat se sebou manipulovat. Jak dítě pro takové příležitosti zocelit?

Kde neprůbojnost vzniká

Určitou roli hrají povahové rysy dítěte, které jsou předem dané a nic moc s nimi nenaděláte. Dají se však formovat pomocí výchovy a utlumit nebo naopak podpořit určité jejich prvky. Nesmíme ale zapomenout na to, že dítě se učí především od svých rodičů - jsou totiž jejich největším vzorem. Sledují, jak řeší situace a jak se staví k problémům a to potom aplikují sami při řešení sporů se svými vrstevníky.

Myslete na budoucnost

Teď se vám může zdát neprůbojnost vašeho dítěte jako celkem neškodná (pokud není přímo šikanováno). Pokud se alespoň občas nenaučí prosadit svůj názor a své místo, bude v dospělosti tím hodným a obětavým, který se všem podřídí, i když sám nebude šťastný. To může negativně ovlivnit nejen jedincovy mezilidské vztahy, ale i kariéru. Je samozřejmé, že když je vaše dítě submisivnější, nemůžete po něm chtít, aby byl „lídr“ party a ten, co vždy vybočuje z řady. Dá se ale zapracovat na určitých bodech, které dítě naučí říkat ne:

Výchově ke zdravému sebevědomí:

Vše začíná opět a zase ve výchově. Chvalte dítě, pokud se mu něco povede, nikdy ho nepodceňujte a dejte mu najevo, že jste tu vždy pro něj. Nikdy mu netvrďte, že na něco nemá, nebo že je hloupý.

Hlídejte své chování:

Jak již bylo řečeno, dítě od svých rodičů všelicos přebírá. Myslete tedy na to, že musíte být dítěti dobrým vzorem – buďte důslední a okamžitě nesouhlaste se vším, co vám řeknou známí, či kamarádi. Mějte vždy svou hlavu a svůj názor. Učte dítě, že ne vždy musí vyhovět ostatním a že někdy prostě musí říct NE.

Veďte své dítě často do kolektivu stejně starých dětí. Čím dříve začne navazovat sociální kontakty, tím dříve nasbírá zkušenosti s mezilidskými vztahy.

Noční děsy dětí Noční děsy dětí

Přáním každého rodiče je, aby jejich dítě, bez ohledu na věk, spalo spokojeně celou noc až do rána. To je však ideál, který se nepoštěstí každému. Mnohé děti mají problémy i se samotným...

Žárlení mezi sourozenci Žárlení mezi sourozenci

Téměř každý rodič touží mít alespoň 2 potomky, zvláště ti, kteří vyrůstali jako jedináčci a vědí, jaká úskalí tato pozice má. Těžko určit, jaký je nejvhodnější rozestup mezi sourozenci, aby spolu měli co nejlepší vztahy a byli si vzájemně oporou.

Moje dítě obětí šikany – jak situaci řešit? Moje dítě obětí šikany – jak situaci řešit?

Šikana dětí je téma, které se objevuje dnes a denně, a to především ve vzdělávacích institucích. Bohužel, fyzické či psychické týrání není pro naši společnost nic nového. Šikana na školách...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka