facebook
Dobrý večer, je neděle 24.3.2019 a svátek slaví Gabriel

Teplé počasí a miminko


Ilustrační fotografie


Miminka nemají po narození dostatečně vyvinutý systém termoregulace. Je proto nutné, dostatečně je oblékat, protože teplotu, kterou si nastřádaly, poměrně rychle ztrácejí. Platí jednoduchá zásada, oblékat miminko o jednu vrstvu navíc než si vezme na sebe rodič. V létě je situace o něco jednodušší, kdy je potřeba méně oblečení. Na druhé straně je však nutné dávat pozor na to, aby nedošlo k přehřátí miminka.

Stejně tak, jako se miminko obtížně zahřívá, tak mu trvá i než se vyrovná s vyššími teplotami v létě. Jsou-li opravdu horké dny, kdy teploty dosahují třiceti stupňů ve stínu, doporučuje se chodit s miminkem na procházky buď brzy po ránu, nebo až večer, kdy je již vzduch alespoň o trochu chladnější. S přehřátím souvisí i otázka pitného režimu miminek. Uvádí se, že miminko do šesti měsíců nepotřebuje doplňovat tekutiny, je-li kojeno.

Teplé počasí představuje i zvýšené nároky na pokožku miminka, která se více potí. Miminko je tak vystaveno riziku vzniku potniček nebo opruzenin. Tím se pak stane teplé počasí pro miminko ještě více nepříjemné. Jako prevence lze doporučit používání kvalitního a prodyšného oblečení. Dále je vhodné nechávat miminko pravidelně rozbalené bez oblečení tak, aby mohla kůže dýchat a nebyla zapocená. Jestliže se však již opruzeniny objeví, řeší se pomocí nejrůznějších kožních mastí. V horším případě, kdy jsou původcem kvasinky, je nutné nasadit i antibiotickou léčbu.

Teplé počasí rovněž znamená zajistit ochranu miminka před slunečními paprsky. Miminka v období do jednoho roku bychom neměli vůbec vystavovat slunečnímu záření. Jejich pokožka je velice jemná, citlivá s vysokou propustností, proto je nanejvýš důležité ji chránit. Sluneční aktivita je nejvyšší v době od 10. hodiny do 15. hodiny. V tuto denní dobu bychom měli s miminkem pobývat pouze ve stínu. V dnešní době není ničím ojedinělým oblečení pro miminka, které odráží UV záření. S tímto typem látky se lze setkat i u některých kočárků. Hrozí-li, že se miminko dostane na sluníčko, je na místě mít po ruce ochranný krém s vysokým ochranným faktorem určený pro děti.

Siamská dvojčata Siamská dvojčata

Jako siamská dvojčata označujeme jedince téhož pohlaví, kteří se vyvíjí v děloze matky jako jednovaječná dvojčata, ovšem s tím rozdílem, že jsou v některých partiích svých těl srostlí. Případy narození srostlých dvojčat se...

Jednovaječná dvojčata Jednovaječná dvojčata

Jednovaječnými dvojčaty označujeme takové jedince, kteří vznikají na začátku zárodečného vývoje rozdělením rýhující se zygoty na dvě části. Zygota je buňka, která vzniká splynutím samčího a samičího prvojádra, tedy vajíčka a...

Dvojvaječná dvojčata Dvojvaječná dvojčata

Dvojvaječná dvojčata vznikají oplozením dvou samostatných vajíček dvěma spermiemi v jednu chvíli. To znamená, že na rozdíl od jednovaječných dvojčat zde vznikají dvě samostatné zygoty, nikoliv jedna zygota, která se rozdělí.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka