facebook
Příjemnou noc, je středa 30.9.2020 a svátek slaví Igor

Zavádění příkrmů


Ilustrační fotografie


První příkrmy se doporučuje zavádět od dokončeného šestého měsíce života novorozence. Je potřeba vycítit ten pravý okamžik, kdy dítě prahne po jiném jídle než po mateřském mléce. Obvykle začíná pokukovat po vašem talíři a naznačuje tak, že by chtělo ochutnat. Některé maminky začínají s příkrmy již v pátém měsíci, jiné až v sedmém. Příkrmy byste neměla zavádět dříve, než vás novorozenec dosáhne věku čtyř měsíců. Často se k nim přistupuje tehdy, když děti hodně jedí nebo překročí váhu 6 kg či pokud naopak pociťují při kojení častý hlad a nepřibírají na váze.

Čím krmit novorozence

Jak při těchto příkrmech postupovat? Jak často, jak hodině a čím dítě krmit? To jsou nejčastější otázky, které čerstvé maminky pokládají. Dítě byste rozhodně do ničeho neměli nutit, a pokud o příkrm nemá zájem, buď ještě chvilku počkat nebo opakovaně nabízet. U nás se v začátcích obvykle používají zeleninové příkrmy, které kombinují mrkev, brambory, cuketu a další zeleninu. Tuto zeleninu můžete samozřejmě podávat i samostatně, nejen v kombinacích. Další variantou jsou mléčné kaše, které se přece jen více svou chutí i konzistencí podobají mateřskému mléku. V úvahu zde přichází krupicová, ovesná, rýžová nebo třeba jáhlová.

Doporučená porce

Je těžké odhadnout, kolik toho takové miminko může najednou sníst. Nejprve můžete zkusit jídlo podávat na prstu nebo pomalu na lžičce. Dávka pro jedno miminko činí zhruba 150 až 200 ml. Příkrm dokáže tak nahradit jedno jídlo - například oběd nebo večeři.

Z obchodu nebo doma vyrobený

Příkrm si můžete zakoupit v obchodě nebo vyrobit doma. Pokud ho kupujete, zaměřte se na jeho složení. Neměl by obsahovat žádné konzervanty ani barviva. Je potřeba myslet na to, že vaše dítě může mít na některou zeleninu potravinovou alergii, proto tedy doporučujeme jednotlivé druhy testovat samostatně. Jestliže příkrm vyrábíte doma, zeleninu povařte nebo poduste. Hladké konzistence dosáhnete s mixérem v ruce. Jestliže i tak se dítěti struktura nezamlouvá a nechce příkrm jíst, můžete ho zkusit propasírovat přes jemné sítko.

Pár praktických rad na závěr

Na zavádění příkrmů není nic složitého, nicméně vám doporučujeme držet se několika kroků. Například vždy jezte spolu s dítětem. Nekrmte ho déle než 30 minut. Se zaváděním příkrmu by si dítě mělo zvykat také na lžičku, není tedy vhodné ho krmit z lahve. Příkrm skladujte v ledničce a vždy ohřejte jen takové množství, o kterém víte, že ho dítě sní.

Antikoncepce při kojení Antikoncepce při kojení

Chcete si po porodu naplno užít svého sexuálního života a řešíte, jakou antikoncepční metodu zvolit? Kterou antikoncepci je vhodné využívat při kojení a jaká bude šetrná k vašemu miminku? Sex v prvních týdnech po porodu...

Omezení kojení Omezení kojení

K omezení kojení může dojít z vlastní vůle maminky i nikoliv. O omezení mluvíme tehdy, když je potřeba z nějakého důvodu přestat kojit. Kojení může narušit nemoc, užívání léků, bolest, zánět prsu, konzumace alkoholu apod. V mnoha...

Jak zlepšit produkci mateřského mléka Jak zlepšit produkci mateřského mléka

Trápí vás nedostatek mateřského mléka? Připravili jsme pro vás několik přírodních tipů na to, jak produkci mateřského mléka zlepšit. Pokud tedy nechcete na příkrmy přejít předčasně...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka