facebook
Dobré dopoledne, je úterý 21.3.2023 a svátek slaví Radek

Druhý měsíc a první úsměv


Ilustrační fotografie


Zdá se to jako včera, když jste své miminko viděli poprvé. Čas neuvěřitelně letí, váš drobeček již není novorozenec a statečně se společně prokousáváte obdobím šestinedělí. V druhém měsíci života se dítě rychle vyvíjí a tak vás prakticky každý den může překvapit nějakou milou novinkou. Zásadní změnou je fakt, že miminko začíná vnímat své okolí a také na něj reaguje, dává najevo, že je tady s vámi a ví o tom. Toto období je velmi náročné na péči, jelikož jste stále ještě unavená, můžete trpět poporodní blues, pořád si zvykáte na přírůstek v rodině. Snad jako by to ten malý drobeček tušil a chtěl vám vylepšit náladu – přichází první pokusy o úsměv.

Miminko rychle roste, přibližně nabere 20-30g denně a za týden vyroste až o 1 cm. Některé děti však rostou spíše ve skocích, než kontinuálně, proto není potřeba panikařit, když nesplníte týdenní „kvótu“. Podstatné je, jestli děťátko celkově dobře prospívá, není příliš neklidné či naopak netečné atd. Stále potřebuje 16-20h spánku denně, ale začíná být výrazně aktivnější než novorozenec. S postupným vývojem pohybových drah v mozku dítě pomalu opouští svou strnulou skrčenou polohu a začíná se více rozvalovat, svalový tonus je však stále nízký. Pozvolna uvolňuje pěstičky a paleček se dostává do pozice oproti ostatním prstům, přitom pomalu mizí úchopový reflex. V omezené míře je schopno kontrolovat pohyb horních i dolních končetin. Později již zvládne natáhnout se za předmětem, někdy jej i na malou chvíli podrží. Většinou však ještě nabízené hračky netrefí, neboť zrakové dráhy se stále vyvíjejí a dvouměsíční kojenec není schopen vidět prostorově.

Zřejmě nejhezčím překvapením je první úsměv. Miminko je již schopno rozpoznat obličej od jiného viděného útvaru, nerozlišuje však lidi na své a cizí, proto často nepláče, když jej chovají neznámí, dosud nevidění lidé. Úsměvem zatím většinou reaguje na úsměv viděný, některé děti se už však smějí zcela spontánně. Ve dvou měsících si také dětičky začínají broukat a vrnět. Zvuky, které vydává, jsou sice podivnou směsí beze smyslu, připomínající dlouhý miš maš samohlásek, je jich ovšem již velká škála. Pravděpodobně bude  vaše miminko také umět různé druhy pláče, cíleně je může využívat. Samo aktivně vyhledává pohledem i pohybem končetin zdroj zvuku. Na chvíli dokáže udržet pozornost a zbystřit.

Ke konci druhého měsíce by mělo dítě zvládnout alespoň na chvíli udržet hlavičku, resp. při poloze na bříšku ji zvednout pod úhlem alespoň 45%. Mělo by se také zvládnout překulit nebo alespoň otáčet hlavičkou ze strany na stranu, pokud je na bříšku. Ze stejné pozice by také mělo začít „pást koníčky“, tedy vzepřít se na rukou.

V tomto období je důležité udržovat s miminkem co nejčastější kontakt, postarat se o prakticky nepřetržitý přísun podnětů. Ideální jsou různé hrazdičky, děti přitahují zejména barevné, lesklé předměty, pohybující se. Ještě lepší je, když vydávají nějaký zvuk. Hrazdičky umisťujte asi do výšky 15 cm nad hrudníček. Na dítě také co nejčastěji mluvte, nebo si s ním broukejte. Jakmile začalo vnímat okolní osoby, stal se z něj nadmíru společenský tvoreček.

Siamská dvojčata Siamská dvojčata

Jako siamská dvojčata označujeme jedince téhož pohlaví, kteří se vyvíjí v děloze matky jako jednovaječná dvojčata, ovšem s tím rozdílem, že jsou v některých partiích svých těl srostlí. Případy narození srostlých dvojčat se...

Jednovaječná dvojčata Jednovaječná dvojčata

Jednovaječnými dvojčaty označujeme takové jedince, kteří vznikají na začátku zárodečného vývoje rozdělením rýhující se zygoty na dvě části. Zygota je buňka, která vzniká splynutím samčího a samičího prvojádra, tedy vajíčka a...

Dvojvaječná dvojčata Dvojvaječná dvojčata

Dvojvaječná dvojčata vznikají oplozením dvou samostatných vajíček dvěma spermiemi v jednu chvíli. To znamená, že na rozdíl od jednovaječných dvojčat zde vznikají dvě samostatné zygoty, nikoliv jedna zygota, která se rozdělí.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka