facebook
Dobré ráno, je pátek 30.9.2022 a svátek slaví Jeroným

Složení mateřského mléka


Ilustrační fotografie


Před narozením dítěte a krátce po porodu se v prsní žláze matky tvoří tzv. kolostrum, které je předstupněm zralého mateřského mléka. Toto mléko obsahuje mnoho složek, jejíž poměry se v průběhu kojení mění. Mezi základní složky patří bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerální látky a další.

Ačkoliv lidské mateřské mléko obsahuje nejméně bílkovin s porovnáním s ostatními savci, tak je přesto velice významným zdrojem bílkovin pro kojence. Mateřské mléko obsahuje také poměrně velké množství aminokyselin, které jsou důležité pro správný vývoj kojence. Zajímavostí je, že pokud vystavíme mléko působení kyseliny, dojde k vysrážení a oddělení jedné jeho složky – kaseinu od žlutavé tekutiny bohaté na proteiny a známé pod pojmem syrovátka.

Další velice důležitou složkou mateřského mléka jsou tuky. Mezi významné se řadí např. polynenasycené mastné kyseliny, které organismus dítěte potřebuje pro správný vývoj mozku a pro myelinizaci některých nervových vláken (především nervová vlákna pro hybnost). Vedle tuků je v lidském mateřském mléce obsažena ještě lipáza (enzym štěpící tuky). Je to výhodné proto, že u kojence stále ještě není dostatečná produkce pankreatické lipázy. Lidé jsou spolu s gorilami jedinými savci, kteří mají tuto složku mateřského mléka.

Dále mateřské mléko obsahuje sacharidy, především laktózu, menší množství galaktózy a oligosacharidů (jsou důležité pro utváření centrálního nervového systému).

Zralé mateřské mléko obsahuje vysoké množství vitamínů A, D a K, tedy vitamínů rozpustných v tucích. Co se týče vitamínů rozpustných ve vodě (vitamín C a vitamíny řady B), tak jejich množství v mléce kolísá v závislosti na příjmu u matky, většinou však bývá dostatečný.
Mezi minerální látky obsažené v mateřském mléce patří zejména vápník, železo (význam pro krvetvorbu) a zinek (potřebný pro metabolické pochody a imunitní systém).

Na závěr je třeba dodat, že kojení má obrovský imunologický význam, neboť kolostrum a i později zralé mateřské mléko obsahuje mnoho faktorů, které významně napomáhají ke zdravému životu dítěte.

Antikoncepce při kojení Antikoncepce při kojení

Chcete si po porodu naplno užít svého sexuálního života a řešíte, jakou antikoncepční metodu zvolit? Kterou antikoncepci je vhodné využívat při kojení a jaká bude šetrná k vašemu miminku? Sex v prvních týdnech po porodu...

Omezení kojení Omezení kojení

K omezení kojení může dojít z vlastní vůle maminky i nikoliv. O omezení mluvíme tehdy, když je potřeba z nějakého důvodu přestat kojit. Kojení může narušit nemoc, užívání léků, bolest, zánět prsu, konzumace alkoholu apod. V mnoha...

Jak zlepšit produkci mateřského mléka Jak zlepšit produkci mateřského mléka

Trápí vás nedostatek mateřského mléka? Připravili jsme pro vás několik přírodních tipů na to, jak produkci mateřského mléka zlepšit. Pokud tedy nechcete na příkrmy přejít předčasně...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka