facebook
Příjemnou noc, je pondělí 25.10.2021 a svátek slaví Beáta

Složení mateřského mléka


Ilustrační fotografie


Před narozením dítěte a krátce po porodu se v prsní žláze matky tvoří tzv. kolostrum, které je předstupněm zralého mateřského mléka. Toto mléko obsahuje mnoho složek, jejíž poměry se v průběhu kojení mění. Mezi základní složky patří bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerální látky a další.

Ačkoliv lidské mateřské mléko obsahuje nejméně bílkovin s porovnáním s ostatními savci, tak je přesto velice významným zdrojem bílkovin pro kojence. Mateřské mléko obsahuje také poměrně velké množství aminokyselin, které jsou důležité pro správný vývoj kojence. Zajímavostí je, že pokud vystavíme mléko působení kyseliny, dojde k vysrážení a oddělení jedné jeho složky – kaseinu od žlutavé tekutiny bohaté na proteiny a známé pod pojmem syrovátka.

Další velice důležitou složkou mateřského mléka jsou tuky. Mezi významné se řadí např. polynenasycené mastné kyseliny, které organismus dítěte potřebuje pro správný vývoj mozku a pro myelinizaci některých nervových vláken (především nervová vlákna pro hybnost). Vedle tuků je v lidském mateřském mléce obsažena ještě lipáza (enzym štěpící tuky). Je to výhodné proto, že u kojence stále ještě není dostatečná produkce pankreatické lipázy. Lidé jsou spolu s gorilami jedinými savci, kteří mají tuto složku mateřského mléka.

Dále mateřské mléko obsahuje sacharidy, především laktózu, menší množství galaktózy a oligosacharidů (jsou důležité pro utváření centrálního nervového systému).

Zralé mateřské mléko obsahuje vysoké množství vitamínů A, D a K, tedy vitamínů rozpustných v tucích. Co se týče vitamínů rozpustných ve vodě (vitamín C a vitamíny řady B), tak jejich množství v mléce kolísá v závislosti na příjmu u matky, většinou však bývá dostatečný.
Mezi minerální látky obsažené v mateřském mléce patří zejména vápník, železo (význam pro krvetvorbu) a zinek (potřebný pro metabolické pochody a imunitní systém).

Na závěr je třeba dodat, že kojení má obrovský imunologický význam, neboť kolostrum a i později zralé mateřské mléko obsahuje mnoho faktorů, které významně napomáhají ke zdravému životu dítěte.

Odstříkávání mléka

Odstříkávání neboli odsávání mléka řeší mnoho maminek. Ostříkávání je užitečné především v době, kdy se musí maminka od svého novorozence oddělit - například tedy v naléhavé nepřítomnosti nebo při hospitalizaci.

Kojení Kojení

Kojení je nedílnou součástí každého mateřství. Odborně si pod kojením můžeme představit krmení novorozence mlékem z mléčné žlázy. Kojení probíhá nejen u dětí, ale také u dalších savců. Je možné, protože novorozenci mají takzvaný sací reflex.

Retence prsu při kojení Retence prsu při kojení

Každá maminka si přeje, aby mohla své miminko kojit co možná nejdéle. Mateřské mléko je pro miminko tou nejpřirozenější stravou. Zajišťuje kompletní výživu a má na rozdíl od umělé výživy velmi...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka