facebook
Příjemnou noc, je středa 22.5.2019 a svátek slaví Emil

Složení mateřského mléka


Ilustrační fotografie


Před narozením dítěte a krátce po porodu se v prsní žláze matky tvoří tzv. kolostrum, které je předstupněm zralého mateřského mléka. Toto mléko obsahuje mnoho složek, jejíž poměry se v průběhu kojení mění. Mezi základní složky patří bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerální látky a další.

Ačkoliv lidské mateřské mléko obsahuje nejméně bílkovin s porovnáním s ostatními savci, tak je přesto velice významným zdrojem bílkovin pro kojence. Mateřské mléko obsahuje také poměrně velké množství aminokyselin, které jsou důležité pro správný vývoj kojence. Zajímavostí je, že pokud vystavíme mléko působení kyseliny, dojde k vysrážení a oddělení jedné jeho složky – kaseinu od žlutavé tekutiny bohaté na proteiny a známé pod pojmem syrovátka.

Další velice důležitou složkou mateřského mléka jsou tuky. Mezi významné se řadí např. polynenasycené mastné kyseliny, které organismus dítěte potřebuje pro správný vývoj mozku a pro myelinizaci některých nervových vláken (především nervová vlákna pro hybnost). Vedle tuků je v lidském mateřském mléce obsažena ještě lipáza (enzym štěpící tuky). Je to výhodné proto, že u kojence stále ještě není dostatečná produkce pankreatické lipázy. Lidé jsou spolu s gorilami jedinými savci, kteří mají tuto složku mateřského mléka.

Dále mateřské mléko obsahuje sacharidy, především laktózu, menší množství galaktózy a oligosacharidů (jsou důležité pro utváření centrálního nervového systému).

Zralé mateřské mléko obsahuje vysoké množství vitamínů A, D a K, tedy vitamínů rozpustných v tucích. Co se týče vitamínů rozpustných ve vodě (vitamín C a vitamíny řady B), tak jejich množství v mléce kolísá v závislosti na příjmu u matky, většinou však bývá dostatečný.
Mezi minerální látky obsažené v mateřském mléce patří zejména vápník, železo (význam pro krvetvorbu) a zinek (potřebný pro metabolické pochody a imunitní systém).

Na závěr je třeba dodat, že kojení má obrovský imunologický význam, neboť kolostrum a i později zralé mateřské mléko obsahuje mnoho faktorů, které významně napomáhají ke zdravému životu dítěte.

Zlozvyky při kojení Zlozvyky při kojení

Kojení je nepostradatelným prvkem ve vývoji miminka. Zajišťuje mu nejen dostatečnou a vyváženou výživu, ale napomáhá i jeho psychickému vývoji. Kojení má za následek vytvoření intenzivního vztahu mezi matkou a miminkem.

Mýty o kojení - 2. díl Mýty o kojení - 2. díl

V rámci kojení panují obavy, že pokud se kojí často, dojde k promíchání předchozího mléka s novým mlékem a miminko má pak problémy s trávením. Tato obava však není na místě, protože v žaludku miminka mléko dlouho...

Mýty o kojení - 1. díl Mýty o kojení - 1. díl

Kojení je velice důležité nejen pro správný vývoj a výživu miminka, ale v jeho důsledku dojde i ke správnému navázání přirozeného vztahu mezi matkou a dítětem. Kojení má za následek i lepší hojení a zotavení se po porodu.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka