facebook
Dobré dopoledne, je neděle 25.8.2019 a svátek slaví Radim

Složení mateřského mléka


Ilustrační fotografie


Před narozením dítěte a krátce po porodu se v prsní žláze matky tvoří tzv. kolostrum, které je předstupněm zralého mateřského mléka. Toto mléko obsahuje mnoho složek, jejíž poměry se v průběhu kojení mění. Mezi základní složky patří bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerální látky a další.

Ačkoliv lidské mateřské mléko obsahuje nejméně bílkovin s porovnáním s ostatními savci, tak je přesto velice významným zdrojem bílkovin pro kojence. Mateřské mléko obsahuje také poměrně velké množství aminokyselin, které jsou důležité pro správný vývoj kojence. Zajímavostí je, že pokud vystavíme mléko působení kyseliny, dojde k vysrážení a oddělení jedné jeho složky – kaseinu od žlutavé tekutiny bohaté na proteiny a známé pod pojmem syrovátka.

Další velice důležitou složkou mateřského mléka jsou tuky. Mezi významné se řadí např. polynenasycené mastné kyseliny, které organismus dítěte potřebuje pro správný vývoj mozku a pro myelinizaci některých nervových vláken (především nervová vlákna pro hybnost). Vedle tuků je v lidském mateřském mléce obsažena ještě lipáza (enzym štěpící tuky). Je to výhodné proto, že u kojence stále ještě není dostatečná produkce pankreatické lipázy. Lidé jsou spolu s gorilami jedinými savci, kteří mají tuto složku mateřského mléka.

Dále mateřské mléko obsahuje sacharidy, především laktózu, menší množství galaktózy a oligosacharidů (jsou důležité pro utváření centrálního nervového systému).

Zralé mateřské mléko obsahuje vysoké množství vitamínů A, D a K, tedy vitamínů rozpustných v tucích. Co se týče vitamínů rozpustných ve vodě (vitamín C a vitamíny řady B), tak jejich množství v mléce kolísá v závislosti na příjmu u matky, většinou však bývá dostatečný.
Mezi minerální látky obsažené v mateřském mléce patří zejména vápník, železo (význam pro krvetvorbu) a zinek (potřebný pro metabolické pochody a imunitní systém).

Na závěr je třeba dodat, že kojení má obrovský imunologický význam, neboť kolostrum a i později zralé mateřské mléko obsahuje mnoho faktorů, které významně napomáhají ke zdravému životu dítěte.

Jak podpořit kojení Jak podpořit kojení

Kojení je to nejcennější, co maminka v rámci výživy předává svému miminku. Většina maminek považuje za samozřejmé, že bude své miminko po porodu kojit a neuvažuje o jiné variantě. V některých případech...

Kojení po císařském řezu Kojení po císařském řezu

Císařský řez jako způsob porodu představuje pro tělo matky náročnější rekonvalescenci než v případě přirozeného porodu. Zároveň sebou nese i případné ztížení kojení ve svém počátku. Příčina přitom nespočívá v...

Domperidon pro zvýšení tvorby mléka, ano či ne? Domperidon pro zvýšení tvorby mléka, ano či ne?

Potíže s nedostatečnou tvorbou mléka nejsou nic výjimečného a při dnešním trendu, kdy se preferuje kojení před umělou výživou, kterou se tyto problémy řešily dříve, tak málo mléka řeší relativně více maminek.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka