facebook
Dobré dopoledne, je sobota 27.7.2024 a svátek slaví Viktor

Dětské afektivní záchvaty


Ilustrační fotografie


Spoustu matek se s nimi u svých dětí již setkaly – afektivní záchvaty, kdy malé dítě křičí, dupe, vzteká se a najednou ztichne, přestane dýchat a zmodrá. Takhle nějak může vypadat afektivní záchvat, který nemusí být nijak zvláště nebezpečný, ačkoliv často vypadá hrozně a bezvýchodně.

Jak se projevují

Afektivní záchvaty se objevují u dětí kolem 3 let, někdy i dříve. Poznáte je podle toho, že dítě v takovém stavu nereaguje na oslovení, začne z ničeho nic křičet, dupat, smýkat se po zemi a lehce zmodrá v obličeji v důsledku krátkodobé zástavy dechu. Někdy může dojít i ke ztrátě vědomí.

Příčiny záchvatu

Jasná příčina není dosud úplně známa. Může se objevit několikrát měsíčně, ale i denně. Nejnáchylnější děti bývají ty, jejichž matka prožila rizikové těhotenství, či komplikovaný porod. Podle současných výzkumů hraje určitou roli i genetika. Pokud někdo z rodiny (jakékoliv generace) jako dítě trpěl afektivními záchvaty, stoupá riziko prakticky u každého dítěte, které je jejím členem. Určitou roli hraje i výchova, kdy má rodič na dítě určité požadavky, které špatně snáší. Dalším spouštěčem může být i náhlé leknutí či vyvolaný strach.

Ne vždy se však jedná o afektivní záchvat. Dítě každý den naráží na nové překážky, kterým nerozumí a ze kterých může mít strach, což v něm může vyvolat běžné negativní emoce jako je vztek či pláč.

Dá se záchvatům předejít a jak je usměrnit?

Rodič by měl být u praktického dětského lékaře při preventivním vyšetření seznámen s možností afektivních záchvatů a měl by o nich být náležitě poučen. Záchvatům se bohužel úplně předejít nedá. Je však důležité vědět, co v dané situaci dělat. Pokud dítě dostane záchvat, je nutné se ho pokusit nějakým způsobem „vzbudit“. Například poplácáním po zadečku, stříknutím vody do obličeje či poklepáním na hrudník. Nikdy bychom neměli dopustit, aby se záchvat příliš rozvinul. Měli bychom dítě v okamžiku, kdy si všimneme prvních příznaků ihned usměrnit.

Kdy zajít ke specialistovi?

Pokud se záchvaty objevují až příliš často a mají horší průběh, je na místě uvažovat o další možné nemoci neurologického typu. Nechte svému dítěti udělat detailní laboratorní vyšetření, aby byl případný výskyt epilepsie, či jiné nemoci spojené se záchvaty zjištěn.





Máte doma malého vzteklouna? Máte doma malého vzteklouna?

Je těžké uklidnit rozčíleného dospělého člověka, natož pak dítě, které ještě nemá dost rozumu na to, aby si uvědomilo své chování. Stojí nás to hodně sil a přemáhání a nejednou nás napadne...

Jak předcházet vadám skusu již od narození? Jak předcházet vadám skusu již od narození?

Vady skusu a špatně postavená čelist se týkají spousty lidí a ortodontická léčba je v dnešní době-hlavně u dětí, naprosto běžnou záležitostí. O chrup je však třeba se starat již od útlého věku...

Noční děsy dětí Noční děsy dětí

Přáním každého rodiče je, aby jejich dítě, bez ohledu na věk, spalo spokojeně celou noc až do rána. To je však ideál, který se nepoštěstí každému. Mnohé děti mají problémy i se samotným...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka