facebook
Dobrý večer, je neděle 24.3.2019 a svátek slaví Gabriel

Ortorexie – mánie zdravého životního stylu


Ilustrační fotografie


V dnešní době je již běžné, že se lidé starají o svůj vzhled, aby se cítili dobře a aby se líbili svým partnerům. Zdravě se stravují a pravidelně chodí cvičit. Na tom by nebylo nic tak špatného až do té doby, než se dodržování zdravého životního stylu zvrhne v posedlost, kdy člověk celé hodiny myslí jen na to, co vlastně vůbec může sníst a co ne.

Co je ortorexie

Ortorexie je posedlost zdravým životním stylem. Jde o celkem nový druh poruchy příjmu potravy, kdy se jedinec několik hodin denně zaměřuje na to, co sní, kolik toho sní a zda potraviny opravdu obsahují látky, které jejich tělu neublíží. Člověk se stává přímo posedlý vyhledáváním biopotravin, zkoumá informace o přesném složení produktu, protože má obavy z nezdravého jídla, které by mohlo narušit jeho správné stravování.

Na co se nemocní zaměřují

Zastánci ortorexie jsou zapřísáhlými odpůrci uměle hnojených, geneticky upravovaných potravin, chemických konzervantů a barviv. Vyhledávají zásadně jen biopotraviny ze specializovaných obchodů. Jejich heslo je: „Čím přírodnější, tím zdravější.“ To spočívá v odmítání jakýchkoliv jiných potravin. Někdy to dojde tak daleko, že tito lidé žvýkají každé sousto stokrát v domnění, že se jídlo bude lépe trávit.

Následky ortorexie

Následky ortorexie mohou být jak fyzické a psychické tak i sociální. Díky přílišnému lpění na dodržování zdravého životního stylu a neustálým stresům, zda na etiketě opravdu nejsou uvedené nějaké chemikálie či konzervanty, se v člověku může vytvořit silný psychický blok, který musí často vyřešit jen lékař. V neposlední řadě se také může vlivem radikální změny jídelníčku „rozhodit“ metabolismus a člověk se celkově cítí vyčerpaný, i když ho hřeje pocit, že pro své tělo dělá to nejlepší. Nemocný se také vzdaluje svým přátelům a společnosti obecně. Vlivem strachu z toho, že nám na návštěvě nabídnou něco „nebio“ a nám to velmi ublíží, už nejsme schopni sníst cokoliv jiného, než jen to, co jsme si sami přepečlivě vybrali a koupili.

Menstruační pohárek Menstruační pohárek

Spousta z nás už jistě slyšela o vynálezu pro ženy, který slouží pro „jejich dny“. Jde o tzv. menstruační kalíšek nebo pohárek. Toto téma však není žádnou novinkou-diskutuje se o ní již řadu let a jak to tak bývá, má své příznivce i odpůrce.

Jak nepřibrat o Vánocích Jak nepřibrat o Vánocích

Je známé, že Vánoce by měly být svátkem klidu a pohody. Často to však bývá obdobím plném zmatků stresů a hlavně jídla. Spousta lidem ke konci roku v supermarketech překypují košíky s haldou jídla a alkoholem, které...

Podzimní a zimní deprese Podzimní a zimní deprese

Podzimní a zimní deprese občas postihnou každého, přičemž častěji si na ně stěžují ženy než muži. Což může být ale i důsledkem toho, že muži často nemluví o svých pocitech. Ne vždy se jedná o depresi v pravém slova smyslu.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka