facebook
Dobré odpoledne, je středa 19.6.2019 a svátek slaví Leoš

Ortorexie – mánie zdravého životního stylu


Ilustrační fotografie


V dnešní době je již běžné, že se lidé starají o svůj vzhled, aby se cítili dobře a aby se líbili svým partnerům. Zdravě se stravují a pravidelně chodí cvičit. Na tom by nebylo nic tak špatného až do té doby, než se dodržování zdravého životního stylu zvrhne v posedlost, kdy člověk celé hodiny myslí jen na to, co vlastně vůbec může sníst a co ne.

Co je ortorexie

Ortorexie je posedlost zdravým životním stylem. Jde o celkem nový druh poruchy příjmu potravy, kdy se jedinec několik hodin denně zaměřuje na to, co sní, kolik toho sní a zda potraviny opravdu obsahují látky, které jejich tělu neublíží. Člověk se stává přímo posedlý vyhledáváním biopotravin, zkoumá informace o přesném složení produktu, protože má obavy z nezdravého jídla, které by mohlo narušit jeho správné stravování.

Na co se nemocní zaměřují

Zastánci ortorexie jsou zapřísáhlými odpůrci uměle hnojených, geneticky upravovaných potravin, chemických konzervantů a barviv. Vyhledávají zásadně jen biopotraviny ze specializovaných obchodů. Jejich heslo je: „Čím přírodnější, tím zdravější.“ To spočívá v odmítání jakýchkoliv jiných potravin. Někdy to dojde tak daleko, že tito lidé žvýkají každé sousto stokrát v domnění, že se jídlo bude lépe trávit.

Následky ortorexie

Následky ortorexie mohou být jak fyzické a psychické tak i sociální. Díky přílišnému lpění na dodržování zdravého životního stylu a neustálým stresům, zda na etiketě opravdu nejsou uvedené nějaké chemikálie či konzervanty, se v člověku může vytvořit silný psychický blok, který musí často vyřešit jen lékař. V neposlední řadě se také může vlivem radikální změny jídelníčku „rozhodit“ metabolismus a člověk se celkově cítí vyčerpaný, i když ho hřeje pocit, že pro své tělo dělá to nejlepší. Nemocný se také vzdaluje svým přátelům a společnosti obecně. Vlivem strachu z toho, že nám na návštěvě nabídnou něco „nebio“ a nám to velmi ublíží, už nejsme schopni sníst cokoliv jiného, než jen to, co jsme si sami přepečlivě vybrali a koupili.

Jak důležité jsou preventivní prohlídky u gynekologa? Jak důležité jsou preventivní prohlídky u gynekologa?

Návštěvy gynekologa nejsou snad pro žádnou ženu nijak příjemným zážitkem, ale všechny víme, že jednou tam prostě musíme. Také víme, že jsou nezbytnou součástí udržování fyzické...

Vracející se sny Vracející se sny

Sny se zdají každému. Někteří si ty své vůbec nepamatují. Některé sny jsou všední. Některé dokáží člověka svou absurditou, hrůzností nebo intenzitou dokonce i vzbudit.

Mamografické vyšetření Mamografické vyšetření

Mamografické screeningové vyšetření prsu je pro ženu velice důležité preventivní vyšetření. Ženy ve věku od 45 let věku mají toto vyšetření zahrnuté ve svém preventivním programu, a je tak zcela hrazeno z veřejného zdravotního...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka