facebook
Dobré odpoledne, je středa 4.10.2023 a svátek slaví František

Jak důležité jsou preventivní prohlídky u gynekologa?


Ilustrační fotografie


Návštěvy gynekologa nejsou snad pro žádnou ženu nijak příjemným zážitkem, ale všechny víme, že jednou tam prostě musíme. Také víme, že jsou nezbytnou součástí udržování fyzické i psychické schránky ženského těla a je tedy třeba za gynekologem pravidelně docházet. A to nejen v období těhotenství. V kterých dalších případech je návštěva gynekologa nezbytná a proč bychom ji neměly podceňovat?


Prevence je základ

Každá žena a dívka, která již začala žít pohlavním životem, by měla navštívit ženského lékaře alespoň jednou ročně. Nejen kvůli receptu na antikoncepci, ale především kvůli preventivní prohlídce. Návštěvy jednou ročně jsou placené pojišťovnou, takže za ní opravdu nic nedáte – jen asi půlhodinku svého času. Kontrolu můžete absolvovat v nemocniční ambulanci nebo v soukromé ordinaci.


Co všechno by kontrola měla zahrnovat?

Na prohlídce by s vámi měl lékař prodiskutovat nejen vaši aktuální anamnézu, ale i ty, které máte v  rodině. Což znamená především nemoci v řadách ženského příbuzenstva (nádorové onemocnění prsu, vaječníků), prodělané nemoci od poslední kontroly, jaké léky užíváte a jaký je váš celkový aktuální zdravotní stav. Pokud užíváte antikoncepci, doktor by vám měl zároveň změřit tlak a vypočítat BMI. Dalším krokem je samotná prohlídka, kdy lékař prohmatá oblast dělohy a provede stěr z děložního čípku a z kanálků děložního hrdla. Materiál bude zaslán na cytologické vyšetření, aby se předešlo karcinomu děložního čípku.


Jak je to s obdobím po porodu?

Pokud jste čerstvě po porodu, kontroly u gynekologa by neměly skončit ihned po šestinedělí. Pokud jste měla nekomplikovaný porod a nic neobvyklého vás netrápí, můžete lékaře navštívit asi po půl roce od porodu. Pokud však máte potíže, které se ani po určitém období nezlepšují, např. bolest poševního vchodu i půl roku po porodu či inkontinence, je vhodné lékaře navštívit ihned.


V každém případě, i když nemáte žádné gynekologické problémy a nejste těhotná, není dobré pravidelné kontroly vynechávat. Některé nemoci se totiž nemusí na první pohled projevit, ačkoliv mohou mít rozsáhlé důsledky.

Jak s partnerem bojovat s neplopodností? Jak s partnerem bojovat s neplodností?

Milé dámy, musím se vám svěřit se svým příběhem. Samozřejmě i pro pány má zkušenost bude zajímavá, jak pochopíte později. A pro vás všechny mám skvělý tip na vánoční dárek.

Ortorexie – mánie zdravého životního stylu Ortorexie – mánie zdravého životního stylu

V dnešní době je již běžné, že se lidé starají o svůj vzhled, aby se cítili dobře a aby se líbili svým partnerům. Zdravě se stravují a pravidelně chodí cvičit. Na tom by nebylo nic tak špatného až do té doby...

Kde hledáme vzory Kde hledáme vzory

Bulvární periodika nám neustále vnucují za vzory herečky, modelky, zpěvačky. Zkrátka veřejně působící celebrity. Většina z nich je vyhublá dle módy. Mají za sebou několik plastických...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka