Šikanou na pracovišti se rozumí různé formy nepříjemných, nepřátelských až ponižujících pracovněprávních vztahů, které se na pracovišti nevyskytují pouze ojediněle, ale mají dlouhodobější charakter. V případě tzv. bossingu je iniciátorem tohoto jednání nadřízený zaměstnanec, který takto zneužívá své autoritativního postavení. Je-li však v těchto situacích aktivním článkem a původcem kolega – spolupracovník, který má stejné postavení jako postižený zaměstnanec, označuje se takové šikanózní jednání jako mobing.
V praxi se bossing projevuje např. zadáváním úkolů, které není možné v daném čase splnit, zadáváním ponižujících úkolů, ponižováním na pracovišti, sexuálním obtěžováním. Vedoucí zaměstnanec přitom vystupuje z pozice svého nadřízeného postavení, které vůči svému podřízenému zaměstnanci záměrně zneužívá.
V případě mobingu se může jednat o jednání projevující se zesměšňováním druhého, vytěsnění m z kolektivu, verbálními útoky, znepříjemněním pracovních úkolů, sexuálním obtěžováním, zastrašováním. K tomu všemu dochází ze strany spolupracujícího zaměstnance, který je v rámci pracovněprávních vztahů na stejné úrovni jako šikanovaný zaměstnanec.
Šikanózní jednání postihuje v našem právním prostředí antidiskriminační zákon, avšak pouze tehdy pokud je toto jednání zároveň diskriminací. Diskriminací se dle zákona rozumí takové jednání, včetně opomenutí, kdy se s jednou osobou zachází méně příznivě, než se zachází nebo zacházelo nebo by se zacházelo s jinou osobou ve srovnatelné situaci, a to z důvodu rasy, etnického původu, národnosti, pohlaví, sexuální orientace, věku, zdravotního postižení, náboženského vyznání, víry či světového názoru. Je-li tedy šikana provázena těmito diskriminačními rysy, lze ji postihovat v souladu s diskriminačním zákonem.
V mnohých případech bohužel končí případy šikany a diskriminace tím, že poškozený zaměstnanec raději sám ukončí pracovní poměr. Právním prostředkem ochrany před diskriminací je dle zákona právo domáhat se u soudu zejména, aby bylo upuštěno od diskriminace, aby byly odstraněny následky diskriminačního zásahu a aby mu bylo dáno přiměřené zadostiučinění. Jestliže by tato opatření nebyla dostačující, je možné požadovat i náhradu nemajetkové újmy v penězích.
V případě mobingu lze doporučit obrátit se v nastalé situaci se stížností na zaměstnavatele. Nedojde-li k nápravě, je možné podat podnět na místně příslušný Oblastní inspektorát práce, do jehož působnosti náleží dohled nad dodržováním pracovněprávních předpisů, a to rovněž i v oblasti diskriminace.
|
Pracovní neschopnost je zákoníkem práce akceptovaná překážka v práci, během které ale musí zaměstnanec dodržovat jistý režim, který je pak následně možné kontrolovat. Tento režim je určen v potvrzení o dočasné pracovní...
V souladu s naším zákoníkem práce platí jasné pravidlo, dle kterého je stanovena povinnost zaměstnanců zdržet se požívání alkoholu na pracovišti zaměstnavatele. Stejná povinnost je dána po celý rozsah pracovní doby, bez...
Zaměstnavatel nemůže, až na výjimečné případy, rozvázat pracovní poměr výpovědí s těhotnou zaměstnankyní. V tomto článku poukážeme na jeden takový případ z praxe, kdy zaměstnavatel dal neoprávněně výpověď těhotné...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.