facebook
Dobrý podvečer, je úterý 13.4.2021 a svátek slaví Aleš

Jak si poradit s bolestí bříška


Ilustrační fotografie


S bolavým bříškem se často setkáváme u kojenců, batolat i u starších dětí. Akutní i chronické bolesti mohou vzniká z celé řady důvodů. Naštěstí jim dnes můžeme docela dobře předcházet, léčit je bylinkami a volně prodejnými přípravky na bolest a samozřejmě také navštívit dětského lékaře. Pojďte se s námi podívat na hlavní důvody bolesti bříška u miminek.

Proč bříško bolí

U mnoha malých dětí se projevují bolesti spojené s „nezralou trávící soustavou“. Ta vede k nadměrnému nadýmání a vyvolává kolikové bolesti v oblasti pupíku. Další příčinou je nadměrné polykání vzduchu spolu se sáním mateřského mléka. Bolesti bříška rovněž může způsobovat překrmování a nadměrné množství cukrů ve stravě. Bolest bříška u miminka může být též spojena s potravinou alergií, a to ať už s alergií na kravské mléko nebo na jiné potraviny.

Prevence před bolestí bříška

Pokud kojíte, vyvarujte se ve svém jídelníčku nadýmavým potravinám. Vyřaďte například čočku, hrách, fazole, květák, cibuli, zelí, čerstvé celozrnné pečivo a další potraviny, které třeba vám samotné nedělají dobře. Jako prevence rovněž poslouží různé bylinkové čaje. Například je osvědčená kombinace máty, fenyklu a anýzu, kterou můžete svému miminku jednou denně připravit. Jestliže se bolesti u miminka vyskytují pravidelně, zkuste si zaznamenat vše, co jste během uplynulých hodin snědla a najít tak potravinu, která tyto bolesti může vyvolávat. Jako prevence také slouží říhnutí po jídle a masírování bříška.

Jak řešit bolest bříška

Na bolest bříška je účinná již zmíněná masáž. Provádějte ji dětským olejíčkem (můžete také zvolit heřmánek, měsíček nebo třeba pupalkový olej). Jemnými krouživými pohyby přejíždějte po bříšku miminka ve směru hodinových ručiček. Pomůžete tak uvolnit střeva. Podobně působí také cvičení s miminkem, teplé obklady nebo koupele. Jestliže miminko dlouhodobě trpí nadýmáním, můžete začít do stravy přidávat probiotika. Jestliže vaše miminko bolestí hodně trpí, určitě navštivte lékaře, který vyloučí vážnější příčiny nadýmání. Jakmile ve 3. až 4. měsíci zesílí břišní svaly a celkově se harmonizuje trávení, miminko se těchto obtíží obvykle zbaví.

Shigelóza = bacilární úplavice Shigelóza = bacilární úplavice

Shigelóza je vysoce nakažlivě střevní onemocnění, které se projevuje mimo jiné typickou příměsí hlenu a krve ve stolici. Mezi další symptomy se řadí křeče v břiše a horečka. Jedná se o typické „onemocnění špinavých rukou“, jelikož...

Omfalokéla - pupečníková kýla Omfalokéla (=pupečníková kýla)

Jedná se o vrozený typ kýly v oblasti pupku. Obsah této kýly je uzavřen v bezcévném vaku tvořeným srostlými listy amoniového vaku a pobřišnice. Tato vrozená vývojová vada vzniká při nitroděložním vývoji v době, kdy dochází k...

První pomoc u dítěte při dušení První pomoc u dítěte při dušení

Dušení může nastat z mnoha příčin. Mezi nejčastější příčiny u dětí patří vdechnutí cizího tělesa. Méně častou, nikoliv však zanedbatelnou příčinou je otok sliznice dýchacích cest (zejména průdušek) u bronchiálního (průduškového) astmatu.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka