Měření otoakustických emisí je relativně nová metoda vyšetření sluchu u novorozenců, která v některých státech světa běží již bez větších problémů, u nás stále ještě není na úrovni povšechného testování novorozenců, naštěstí k tomu zdárně, i když pomalu spějeme. Metoda je rychlá, nenáročná a přesná, lze provádět od 2. dne po narození miminka. Hlavní a nespornou výhodou provedení tohoto vyšetření je včasné zjištění sluchového problému, jež umožní rychlé adekvátní řešení, např. implantaci kochleárního implantátu, který umožní děťátku od počátku života slyšet a rozvíjet řeč. Vyčkává-li se příliš dlouho, mohou se již rozvinout nejrůznější komunikační bloky a především naučení normální řeči je velkým problémem. V neposlední řadě pak mohou vzniknout nejrůznější psychické problémy.
Měření otoakustických emisí není třeba se bát. Do ucha spícího miminka je vsunuta velmi malá sondička, sestávající z mikrofonu a přijímače signálu. Sondička je pouze ve vnější části zvukovodu, nehrozí tudíž žádné poškození jemného bubínku. Přístroj vydává opakované krátké zvuky a přijímač snímá odpověď, tzv. emisi. Emise jsou tvořeny jako odpověď na tento (či jiný) zvukový podnět, mohou se však tvořit i spontánně. Emise jsou v podstatě zvuk vyvolaný kmitáním vnějších řad tzv. vláskových buněk v uchu. Tento zvuk se šíří ze středního ucha přes kůstky a bubínek ven, kde je možné jej zaznamenat. Někdy je však v převodu zvuku ze středouší nějaká překážka, která zaznamenání emise zabrání. Nemusí se vždy jednat o závažnou poruchu, někdy stačí trochu více mazu v oušku. Proto i když vyjde test jako negativní (tzn. bez emisní odpovědi), není třeba nijak panikařit, pouze se miminko objedná na další kontrolní měření.
Protože v ČR jsou tato vyšetření stále ještě koncentrována na specializovaných pracovištích a ve velkých porodnicích, je možné, že vaše dítko vyšetřeno ještě nebylo. Kdy je vhodné vyhledat lékaře?
- dítěti chybí tzv. pátrací reakce – nehledá zdroj zvuku (zvoneček, chrastítko...)
- vlastní hlas dítěte nemá normální hlasitost, zvuky, které vydává, nejsou melodické, žvatlá a brouká si jednoduše „nějak divně“
- chybí reakce pláčem na nepříjemné zvuky, zklidnění a pozornost na příjemné
- chybí reakce na náhlý hlasitý zvuk (většinou mrknutí)
|
Rýma je poměrně častým nakažlivým onemocněním, a to zejména v období chladných podzimních a zimních měsíců. Rýma je velmi infekční, přičemž k přenosu dochází vzduchem. U malých dětí se vyskytuje tím spíše, pohybují-li se...
S bolavým bříškem se často setkáváme u kojenců, batolat i u starších dětí. Akutní i chronické bolesti mohou vzniká z celé řady důvodů. Naštěstí jim dnes můžeme docela dobře předcházet, léčit je bylinkami a volně prodejnými...
Aspirace neboli vdechnutí cizího tělesa je stav, při kterém dojde k vniknutí nějakého tělesa do dýchacích cest při aktivním nádechu. Člověk může aspirovat tuhou látku (hračka, kus jídla), tekutinu, případně...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.