facebook
Dobré odpoledne, je pátek 29.3.2024 a svátek slaví Arnošt

Rýma u miminek


Ilustrační fotografie


Rýma je poměrně častým nakažlivým onemocněním, a to zejména v období chladných podzimních a zimních měsíců. Rýma je velmi infekční, přičemž k přenosu dochází vzduchem. U malých dětí se vyskytuje tím spíše, pohybují-li se ve větších kolektivech. V případě miminek tak k nákaze může dojít i během nejrůznějších cvičení, která například navštěvují. Inkubační doba je přitom poměrně krátká, v rozmezí tří až pěti dnů.

Rýma není obecně žádné vážné onemocnění, nicméně malá miminka může značně potrápit. S ohledem na to, že neumí smrkat, je tím průběh onemocnění značně ztížen. Celkový průběh navíc ještě komplikuje fakt, že ucpané dýchací cesty ztěžují krmení a miminko tak do sebe dostane menší množství mléka. Miminko je tak ještě více nervóznější, špatně spí, a to má dopad na celou rodinu. Samotnou rýmu může navíc doprovázet i teplota, únava a nechutenství.

Příčinou rýmy jsou viry, přičemž i zde platí klasické rčení, že léčená trvá týden a neléčená sedm dní. V případě léčby rýmy u kojenců je důležité odsávání hlenů, právě s ohledem na fakt, že nejsou schopni nosní cesty uvolnit smrkáním. Pro tyto případy se používají ruční odsávačky, ale i ty, které lze připojit na vysavač a celková doba odsávání je tak zkrácena a zároveň se udává, že jsou i šetrnější. Lékař může předepsat v případě rýmy i nějaké vhodné kapky. Nicméně s těmi by se mělo u miminek nakládat obezřetně, protože vysušují již tak citlivou dětskou sliznici. Vhodnější proto bývá například nosní sprej s mořskou vodou.

Právě s ohledem na vysychání nosní sliznice je důležité zvlhčovat místnost prostřednictvím zvlhčovače nebo nádoby s horkou vodou, která se bude odpařovat a může být obohacena například o některý pro to vhodný inhalační olejíček. Pokoj by se měl zároveň často větrat, a to samozřejmě bez přítomnosti miminka. Pro miminko je v tomto období důležitý dostatečný přísun tekutin, které dostává z kojení. Před samotným kojením je nutné provést odsátí hlenů, aby se mu uvolnilo dýchání, alespoň na dobu kojení. Smrkání, kterým se dítěti uleví nejvíce, je vhodné učit již kojence od 10. měsíce věku. V tomto období totiž děti rády napodobují vše, co kolem sebe vidí,  a to zvláště u svých rodičů.

Jako nejvhodnější prevencí před rýmou kojenců, se uvádí právě kojení. Z mateřského mléka čerpá miminko nejen živiny, ale i obranné látky. Novorozenci by měli být uchráněni před kontaktem s nemocnými. Stejně tak pro ně nejsou vhodným prostředím ani místa s větší koncentrací lidí, jako jsou obchodní domy. Velmi dobrým preventivním opatřením nejen před rýmou je otužování, se kterým lze začít právě i u kojenců. Velkou mýlkou proto je, že děti v chladném období uchráníme v přetopeném bytě.





Neprůchodné slzné kanálky u miminka Neprůchodné slzné kanálky u miminka

U některých miminek lze pozorovat nadměrné slzení očí. Tento stav může být zároveň doprovázen i hnisáním a začervenáním očí. Jedním z důvodů těchto příznaků může být neprůchodný slzný kanálek.

Škytání kojenců Škytání kojenců

Škytavka je poměrně běžným projevem, se kterým se každý již jistě setkal. V dospělosti zkoušíme běžně doporučované triky, jak se jí zbavit. Doporučuje se škytavku tzv. zapít nebo zajíst. Je možné...

Seboroická dermatitida u miminka Seboroická dermatitida u miminka

Seboroická dermatitida je u miminek jedním z častých kožních projevů, které se u nich v raném věku mohou vyskytovat. Tento typ se nejčastěji vyskytuje na hlavě ve vlasech, ale může se rozšířit i na jiné části těla.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka