facebook
Dobré odpoledne, je neděle 9.5.2021 a svátek slaví Ctibor

Bakteriální průjmová onemocnění


Ilustrační fotografie


Bakteriální průjmová onemocnění mohou být způsobeny různými původci. Mezi ty nejčastější, které se vyskytují na území naší země, patří např.: Kampylobakterová enteritida, Salmonelová enteritida, Shigelóza, břišní tyfus, paratyfus, cholera a další infekce vyvolané bakterií E. Coli.

Nejčastější bakteriální gastroenteritidou je beze sporu Kampylobakterová enteritida, jejímž původcem je Campylobacter jejuni. Přenos se uskutečňuje prostřednictvím kontaminovaných potravin – nejčastěji špatně tepelně upraveného masa. Kampylobakterová enteritida se projevuje horečkou, bolestmi svalstva, únavou, vodnatým průjmem (někdy je ve stolici patrná krev) a křeče v břiše. Mezi velice vzácné komplikace patří orgánové postižení.

Dalším typem je Salmonelová enteritida, jejím původcem je Salmonella enteritidis. Přenos opět probíhá skrze kontaminovanou potravu (maso, vejce apod.). Onemocnění se projevuje zvracením, horečkou, vodnatým průjmem (někdy může být přítomna stolice zelené barvy).

Shigelóza je 3. nejčastější gastroenteritidou u nás. Původcem Shigelózy je bakterie Shigella sonnei. Jedná se o tzv. „nemoc špinavých rukou“ – přenos bývá rukama znečištěnýma stolicí. Tato choroba se projevuje horečkou, bolestmi břicha, tenezmem (bolestivé vyprazdňování), výskytem vodnaté až hlenovité stolice s příměsí krve.

Břišní tyfus je způsoben bakterií Salmonella typhi. Přenos probíhá kontaminovanou vodou a potravinami. V ČR jsou ve většině případů zdrojem bacilonosiči, tedy osoby, které jsou nakaženy, ale nevykazují symptomy onemocnění – jen jej roznáší. Přesto je výskyt tohoto onemocnění v naší zemi nízký, většinou se jedná o suvenýr z cest. Onemocnění se projevuje bolestmi hlavy, horečkou, nechutenstvím, kašlem a zácpou. Později se objevuje bledost, hnědě povleklý jazyk, typická vyrážka na břiše, nízký tlak a břicho je velice citlivé na dotek. Zajímavé je, že u dětí bývá průběh tohoto onemocnění většinou mírnějšího charakteru, než u dospělých. Prevencí je každopádně očkování, které je doporučováno a často i povinné před výjezdem do zemí, kde je zvýšený výskyt břišního tyfu.

Původcem paratyfu je bakterie Salmonella paratyphi. Paratyfus se svými příznaky podobá tyfu, ale průběh je mírnější. Toto onemocnění rovněž patří mezi turistické suvenýry – především typ A. V Evropě se vyskytuje především typ B, který má mezi svými příznaky i opar rtu (ten se u tyfu nevyskytuje).

Cholera (původcem Vibrio cholerae) se vyskytuje spíše v zemích, kde jsou snížené nároky na hygienu (jižní a jihovýchodní Indie). V minulosti proběhla řada pandémií takřka po celém světě, dnes se s ní setkáme v méně industrializovaných zemích a u nás většinou v případě importování z řad neopatrných turistů.

Shigelóza = bacilární úplavice Shigelóza = bacilární úplavice

Shigelóza je vysoce nakažlivě střevní onemocnění, které se projevuje mimo jiné typickou příměsí hlenu a krve ve stolici. Mezi další symptomy se řadí křeče v břiše a horečka. Jedná se o typické „onemocnění špinavých rukou“, jelikož...

Omfalokéla - pupečníková kýla Omfalokéla (=pupečníková kýla)

Jedná se o vrozený typ kýly v oblasti pupku. Obsah této kýly je uzavřen v bezcévném vaku tvořeným srostlými listy amoniového vaku a pobřišnice. Tato vrozená vývojová vada vzniká při nitroděložním vývoji v době, kdy dochází k...

První pomoc u dítěte při dušení První pomoc u dítěte při dušení

Dušení může nastat z mnoha příčin. Mezi nejčastější příčiny u dětí patří vdechnutí cizího tělesa. Méně častou, nikoliv však zanedbatelnou příčinou je otok sliznice dýchacích cest (zejména průdušek) u bronchiálního (průduškového) astmatu.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka