facebook
Dobré poledne, je sobota 10.6.2023 a svátek slaví Gita

Herpes simplex virus – typ 1 (HSV 1)


Ilustrační fotografie


Herpes simplex virus 1. typu, patřící do čeledi Herpesviridae, způsobuje onemocnění, které se v dospělosti nejčastěji projevuje jako opar rtu. Můžeme však pozorovat i jiné projevy, poukazující na onemocnění způsobené tímto virem – např. keratokonjunktivitida (zánět rohovky a spojivky), tonzilitida (zánět mandlí) a vůbec nejtěžší onemocnění, kterým je meningoencefalitida (jedná se o zánět tkáně mozkové a mozkových blan). Herpetická meningoencefalitida může vzniknout jak v dětství, tak i v dospělosti. Typickým onemocněním u dětí je beze sporu gingivostomatitida (zánět dásní a dutiny ústní) doprovázená horečkou a spolu souvisejícím otokem lokálních uzlin.

Pokud se Herpes simplex virus jednou dostane do těla, tak v něm zůstává napořád, jen bývá většinu času v tzv. latentní formě (skrytý v gangliích periferních nervů a bez klinických projevů). Virus může být aktivován některým ze spouštěčů např.: stresem, horečkou, anebo dokonce i přílišným opalováním. V drtivé většině se virus projeví jako opar rtu (herpes labialis), jenž se při prvním objevení může projevit mírně zvýšenou teplotou, malátností a celkovou slabostí. Tyto příznaky jsou nápadně podobné chřipkovému onemocnění. Zároveň se na rtech, případně v jejich blízkém okolí objeví citlivé puchýřky, které postupem času vymizí. Po vymizení těchto příznaků zůstává virus stále v organismu, akorát je dobře schovaný v gangliích nervů. Dojde-li k jeho opětovné aktivaci (tzv. recidiva onemocnění), dostavují se svědivé nebo palčivé pocity a následně na témže místě vznikne opar.
HSV 1 se přenáší prostřednictvím slin nakaženého. Uvádí se, že většina jedinců se nakazí tímto virem již v dětství a v naší zemi ho má v sobě cca 90% lidí. U spousty z nich se však nikdy nemusí projevit.

Léčba oparu rtu je založena na potírání postižených míst mastmi obsahující antivirotika (léčivo proti virovému onemocnění, podobně jako antibiotika pro léčbu bakteriálních onemocnění). Za všechny jmenujme např. Aciclovir a Penciklovir. Masti s těmito antivirotiky se prodávají pod různými komerčními názvy (Herpesin, Zovirax atd.). Lze zvolit i z některých přírodních přípravků (Tea tree olej, konopný olej a další). Dokonce existuje i očkování proti HSV 1, které je však určeno především pro lidi s poruchou imunitního systému (tzv. imunosuprese).





Cytomegalovirus (CMV) Cytomegalovirus (CMV)

Lidský cytomegalovirus je rozšířen po celém světě, odhaduje se, že ho mám v sobě 50 – 80 % populace. Ve velké části případů se udržuje v latentní (skryté) formě. Název cytomegalovirus je velice příhodný, jelikož doslova způsobuje...

Herpes simplex virus – typ 2 (HSV 2) Herpes simplex virus – typ 2 (HSV 2)

Herpes simplex virus 2. typu (HSV 2) patří podobně jako HSV 1 (způsobující mimo jiné opar rtu) do čeledi Herpesviridae. Tento typ nejčastěji postihuje sliznice genitálního traktu, proto se také označuje jako...

Pupeční kýla u miminka Pupeční kýla u miminka

Pupeční kýla se bohužel nevyhýbá ani těm nejmenším. Zpravidla se odhalí brzy po narození během nejrůznějších vyšetření, kterými miminko prochází. Pupeční kýla bývá hmatatelná na dotek v oblasti pupíku.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka