facebook
Dobré odpoledne, je středa 4.10.2023 a svátek slaví František

Složení umělého mléka


Ilustrační fotografie


Jsou maminky, které umělé mléko vítají, jiné jej zase zatracují. Většinou závisí na tom, zda máte dostatek svého mléka a můžete bez problémů kojit. Je určitě škoda, pokud maminka musí být o tuto životní radost ochuzena. Existuje ale řešení, díky kterému vaše miminko nebude vůbec strádat. Je jím umělé mléko, které bylo běžně dostupné už před mnoha lety. Pojďte se s námi podívat na jeho složení. Snadno tak jeho kvalitu budete moci porovnat s kvalitou mléka mateřského.

Podoba s mateřským mlékem

Umělé mléko je tomu mateřskému opravdu velmi podobné. Aby dítko rostlo a mělo všechny potřebné látky, nemůže být ani příliš odlišné. Jedná se o kravské mléko, které se technologicky upravuje k podobě mateřského mléka. Bez této úpravy by bylo pro miminko nevhodné, jelikož má jiný poměr sacharidů, tuků a bílkovin. Stejně tak obsahuje i jiné množství vitamínů a minerálů. Tato úprava je tedy nezbytná. Uměle se o vitamíny doplňuje. Stejně tak se do něj dodávají antioxidanty a stopové prvky.

Umělá mléka se dělí na dva typy. V prvním případě se jedná o mléko počáteční, které se využívá na začátku kojení. Ve druhém o mléka pokračující, která se miminku dávají až po delší době. Dávkování umělého mléka určitě doporučujeme konzultovat s pediatrem. Ten by vám měl říci, kolik má dítě jíst, aby dobře přibíralo na váze a cítilo se spokojeně. Za zmínku stojí také hypoalergenní mléka, která jsou určena pro děti trpící alergiemi nebo s předpokladem k alergiím. Může se třeba stát, že vaše dítko nebude dobře snášet mléčný cukr. I na tuto situaci je tedy trh připraven.

Proč se vyplatí kojit

I když miminko po krmení umělým mlékem roste, kojení se mnohem více vyplácí. Mateřské mléko je pro miminko tím nejvhodnějším, jelikož přirozeně snižuje riziko alergií a různých zánětů, chrání proti bakteriálním a virovým infekcím, snižuje možnost postižení ekzémem nebo třeba posiluje imunitu. Stejně tak je kojení prospěšné i pro maminku, které pomáhá shodit přebytečné kilogramy. Konzumace umělé výživy se navíc u dětí pojí i s obezitou. Kdysi v Americe dokonce proběhla studie, která prokázala, že děti krmené mateřským mlékem jsou inteligentnější. Poté se však upravilo složení umělého mléka a vykazované hodnoty jsou dnes již velmi podobné. Pokud tedy nemáte jinou možnost, umělé mléko rozhodně nezatracujte.

Výživa nedonošených novorozenců Výživa nedonošených novorozenců

Zdravý a v termínu narozený novorozenec je vybaven základními reflexy potřebné pro příjem potravy. Je schopen „hledat“ potravu a k jejímu příjmu mu slouží sací a polykací reflex. Díky tomu může být novorozenec nakojen z prsu matky.

Obilné kaše - jaké jsou ty nejoblíbenější Obilné kaše - jaké jsou ty nejoblíbenější

Přibližně ve čtvrtém měsíci přicházejí na řadu příkrmy. Vaše mateřské mléko děťátku už pomalu nestačí a je tedy na čase, zařadit do jeho jídelníčku potraviny, které ho zasytí a dodají mu vše potřebné. Řeč je o obilných kaších, které...

Alergeny v potravinách Alergeny v potravinách

Potravinové alergie jsou čím dál častější a mnohdy se objevují již u malých dětí. Maminky si pak s nimi často neví rady. Jak potravinou alergii poznat? Jak se s ní vypořádat? Zmizí někdy? Toto jsou nejčastější otázky, se kterými...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka