facebook
Příjemnou noc, je středa 14.4.2021 a svátek slaví Vincenc

Složení umělého mléka


Ilustrační fotografie


Jsou maminky, které umělé mléko vítají, jiné jej zase zatracují. Většinou závisí na tom, zda máte dostatek svého mléka a můžete bez problémů kojit. Je určitě škoda, pokud maminka musí být o tuto životní radost ochuzena. Existuje ale řešení, díky kterému vaše miminko nebude vůbec strádat. Je jím umělé mléko, které bylo běžně dostupné už před mnoha lety. Pojďte se s námi podívat na jeho složení. Snadno tak jeho kvalitu budete moci porovnat s kvalitou mléka mateřského.

Podoba s mateřským mlékem

Umělé mléko je tomu mateřskému opravdu velmi podobné. Aby dítko rostlo a mělo všechny potřebné látky, nemůže být ani příliš odlišné. Jedná se o kravské mléko, které se technologicky upravuje k podobě mateřského mléka. Bez této úpravy by bylo pro miminko nevhodné, jelikož má jiný poměr sacharidů, tuků a bílkovin. Stejně tak obsahuje i jiné množství vitamínů a minerálů. Tato úprava je tedy nezbytná. Uměle se o vitamíny doplňuje. Stejně tak se do něj dodávají antioxidanty a stopové prvky.

Umělá mléka se dělí na dva typy. V prvním případě se jedná o mléko počáteční, které se využívá na začátku kojení. Ve druhém o mléka pokračující, která se miminku dávají až po delší době. Dávkování umělého mléka určitě doporučujeme konzultovat s pediatrem. Ten by vám měl říci, kolik má dítě jíst, aby dobře přibíralo na váze a cítilo se spokojeně. Za zmínku stojí také hypoalergenní mléka, která jsou určena pro děti trpící alergiemi nebo s předpokladem k alergiím. Může se třeba stát, že vaše dítko nebude dobře snášet mléčný cukr. I na tuto situaci je tedy trh připraven.

Proč se vyplatí kojit

I když miminko po krmení umělým mlékem roste, kojení se mnohem více vyplácí. Mateřské mléko je pro miminko tím nejvhodnějším, jelikož přirozeně snižuje riziko alergií a různých zánětů, chrání proti bakteriálním a virovým infekcím, snižuje možnost postižení ekzémem nebo třeba posiluje imunitu. Stejně tak je kojení prospěšné i pro maminku, které pomáhá shodit přebytečné kilogramy. Konzumace umělé výživy se navíc u dětí pojí i s obezitou. Kdysi v Americe dokonce proběhla studie, která prokázala, že děti krmené mateřským mlékem jsou inteligentnější. Poté se však upravilo složení umělého mléka a vykazované hodnoty jsou dnes již velmi podobné. Pokud tedy nemáte jinou možnost, umělé mléko rozhodně nezatracujte.

Když dítě nechce jíst Když dítě nechce jíst

Krmení miminka nemusí být vždy radostné. Maminka se totiž může dostat do situace, že její novorozenec bude potravu odmítat. Může se jednat o mateřské mléko nebo příkrmy. V prvním případě je situace horší, v druhém...

Krmení nedonošených miminek Krmení nedonošených miminek

Obecně je nutné si uvědomit, že termín porodu stanovený lékařem je určen pouze s určitou pravděpodobností. A miminko se tak ve většině případů do předpokládaného termínu „netrefí“. Jestliže se však miminko narodí před...

Kdy přidávat lepek do stravy dětí Kdy přidávat lepek do stravy dětí

S ohledem na to, že v dnešní době není onemocnění zvané jako celiakie (onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku) ničím ojedinělým, měli by rodiče věnovat zvýšenou pozornost tomu, kdy lepek do stravy dětí přidat.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka