facebook
Dobrý večer, je pátek 14.6.2024 a svátek slaví Vít

Ideální ovoce pro kojence


Ilustrační fotografie


Každá maminka se jistě těší, až do stravy svého novorozence začne zavádět příkrmy. Není to sice hned teď, ale i vy se jistě dočkáte. Příkrmy mají nejčastěji podobu obilných kaší, později jsou i na bázi zeleniny a ovoce. Mnoho maminek se ptá, jaké ovoce je pro nejmenší děti ideální, nebo jak ho správně připravit, aby jim nezpůsobilo zdravotní problémy.

Pozor na alergie

U ovoce je potřeba dát si pozor na alergie. Vybírejte vždy zralé a kvalitní plody, které dobře omyjte. Pokud vy sama trpíte nějakou alergií na ovoce, tak toto ovoce zatím raději nezkoušejte. Když zavádíte nové ovoce, je ideální dát první den ochutnat, a pokud budete vše ok, další den klidně zavést příkrm. Ideální je ovoce přímo ze zahrady, u kterého máte jistotu, že není chemicky ošetřené. Ovoce z obchodu vždy důkladně omyjte pod proudem teplé vody. Můžete dát přednost i ovoci bio, které je však o něco dražší.

Jablka, hrušky nebo banány

Tyto tři druhy ovoce jsou asi nejoblíbenější. Hrušky a banány jsou přirozeně sladké, takže se nemusí ani nijak doslazovat. Navíc se snadno rozmixují na hladkou kaši, kterou váš kojenec pohodlně sní. Výborná jsou také nastrouhaná jablka, která některé maminky míchají i s mrkví. Syrové nebo tepelně upravené? Jakou úpravu ovoce zvolíte záleží jen na vás. Každému dítku chutná něco jiného a doporučujeme vám tedy zvolit tu přípravu, která bude nejlepší. Vždy důkladně odstraňte jádra a slupky.

Chutné přesnídávky

Pokud nemáte čas se připravovat doma s ovocem, nebo dáváte miminko někomu na hlídání, můžete využít i ovocné přesnídávky, které koupíte v obchodě. Tuto přesnídávku si samozřejmě snadno připravíte i doma do zásoby. Ideální je na ní opět použít sezónní ovoce, které máte na zahrádce. Jen opatrně s jahodami, broskvemi a meruňkami, po kterých se malým dětem přece jen občas dělá vyrážka.

Ovoce můžete zamíchat také s ovesnými vločkami nebo s krupičnou kaší. Pokud je to v pořádku, zvolte raději syrové ovoce, které má v sobě více vitamínů než to uvařené. Jen si dejte pozor na nadměrnou plynatost, se kterou se spojuje například konzumace syrových jablek. Pokud tedy bude vaše miminko po jídle bolet bříško, je možné, že je na vině právě ovocný příkrm.

Ovocný příkrm většinou dokáže nahradit jednu mléčnou dávku. Dá se kombinovat nejen s obilovinami, ale třeba i s jogurtem. Fantazii se meze nekladou. Nekrmte své dítko každý den tím samým, ale druhy ovoce střídejte.

Pitný režim kojenců Pitný režim kojenců

Mnoho maminek si klade otázku, jak by měl vypadat pitný režim jejich miminka. Často se jedná o prvorodičky, které ještě nemají potřebné zkušenosti. Rádi vám poradíme, na co se zaměřit...

Složení umělého mléka Složení umělého mléka

Jsou maminky, které umělé mléko vítají, jiné jej zase zatracují. Většinou závisí na tom, zda máte dostatek svého mléka a můžete bez problémů kojit. Je určitě škoda, pokud maminka musí být o tuto životní...

Výživa nedonošených novorozenců Výživa nedonošených novorozenců

Zdravý a v termínu narozený novorozenec je vybaven základními reflexy potřebné pro příjem potravy. Je schopen „hledat“ potravu a k jejímu příjmu mu slouží sací a polykací reflex. Díky tomu může být novorozenec nakojen z prsu matky.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka