facebook
Dobrý večer, je středa 21.5.2025 a svátek slaví Monika

Ideální ovoce pro kojence


Ilustrační fotografie


Každá maminka se jistě těší, až do stravy svého novorozence začne zavádět příkrmy. Není to sice hned teď, ale i vy se jistě dočkáte. Příkrmy mají nejčastěji podobu obilných kaší, později jsou i na bázi zeleniny a ovoce. Mnoho maminek se ptá, jaké ovoce je pro nejmenší děti ideální, nebo jak ho správně připravit, aby jim nezpůsobilo zdravotní problémy.

Pozor na alergie

U ovoce je potřeba dát si pozor na alergie. Vybírejte vždy zralé a kvalitní plody, které dobře omyjte. Pokud vy sama trpíte nějakou alergií na ovoce, tak toto ovoce zatím raději nezkoušejte. Když zavádíte nové ovoce, je ideální dát první den ochutnat, a pokud budete vše ok, další den klidně zavést příkrm. Ideální je ovoce přímo ze zahrady, u kterého máte jistotu, že není chemicky ošetřené. Ovoce z obchodu vždy důkladně omyjte pod proudem teplé vody. Můžete dát přednost i ovoci bio, které je však o něco dražší.

Jablka, hrušky nebo banány

Tyto tři druhy ovoce jsou asi nejoblíbenější. Hrušky a banány jsou přirozeně sladké, takže se nemusí ani nijak doslazovat. Navíc se snadno rozmixují na hladkou kaši, kterou váš kojenec pohodlně sní. Výborná jsou také nastrouhaná jablka, která některé maminky míchají i s mrkví. Syrové nebo tepelně upravené? Jakou úpravu ovoce zvolíte záleží jen na vás. Každému dítku chutná něco jiného a doporučujeme vám tedy zvolit tu přípravu, která bude nejlepší. Vždy důkladně odstraňte jádra a slupky.

Chutné přesnídávky

Pokud nemáte čas se připravovat doma s ovocem, nebo dáváte miminko někomu na hlídání, můžete využít i ovocné přesnídávky, které koupíte v obchodě. Tuto přesnídávku si samozřejmě snadno připravíte i doma do zásoby. Ideální je na ní opět použít sezónní ovoce, které máte na zahrádce. Jen opatrně s jahodami, broskvemi a meruňkami, po kterých se malým dětem přece jen občas dělá vyrážka.

Ovoce můžete zamíchat také s ovesnými vločkami nebo s krupičnou kaší. Pokud je to v pořádku, zvolte raději syrové ovoce, které má v sobě více vitamínů než to uvařené. Jen si dejte pozor na nadměrnou plynatost, se kterou se spojuje například konzumace syrových jablek. Pokud tedy bude vaše miminko po jídle bolet bříško, je možné, že je na vině právě ovocný příkrm.

Ovocný příkrm většinou dokáže nahradit jednu mléčnou dávku. Dá se kombinovat nejen s obilovinami, ale třeba i s jogurtem. Fantazii se meze nekladou. Nekrmte své dítko každý den tím samým, ale druhy ovoce střídejte.





Obilné kaše - jaké jsou ty nejoblíbenější Obilné kaše - jaké jsou ty nejoblíbenější

Přibližně ve čtvrtém měsíci přicházejí na řadu příkrmy. Vaše mateřské mléko děťátku už pomalu nestačí a je tedy na čase, zařadit do jeho jídelníčku potraviny, které ho zasytí a dodají mu vše potřebné. Řeč je o obilných kaších, které...

Alergeny v potravinách Alergeny v potravinách

Potravinové alergie jsou čím dál častější a mnohdy se objevují již u malých dětí. Maminky si pak s nimi často neví rady. Jak potravinou alergii poznat? Jak se s ní vypořádat? Zmizí někdy? Toto jsou nejčastější otázky, se kterými...

Když dítě nechce jíst Když dítě nechce jíst

Krmení miminka nemusí být vždy radostné. Maminka se totiž může dostat do situace, že její novorozenec bude potravu odmítat. Může se jednat o mateřské mléko nebo příkrmy. V prvním případě je situace horší, v druhém...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka