facebook
Dobrý podvečer, je čtvrtek 29.2.2024 a svátek slaví Bedřich

Jak na ovocné a zeleninové příkrmy


Ilustrační fotografie


Ovocné a zeleninové příkrmy se doporučuje do jídelníčku novorozence zařadit zhruba v šestém měsíci. Mateřské mléko už není dostačující a obilninové kaše vaše děťátko možná již omrzely. Ovocné příkrmy jsou zajímavým zpestřením pro každé miminko. Obzvlášť dnes, kdy obchody disponují bohatou nabídkou sezónního ovoce nebo zeleniny. Stejně tak si jistě vyberete i ve své zahrádce.

Ovoce a zelenina na začátku

Ovocné příkrmy neboli také kaše či pyré můžete zařadit v každém ročním období. Na začátku je dobré pro jeho výrobu použít jablka, hrušky nebo švestky. Tyto druhy ovoce obvykle nezpůsobují alergie, i tak po nakrmení počkejte zhruba tři dny, než vyzkoušíte jiný druh ovoce. Ze zeleniny doporučujeme třeba mrkev, cuketu nebo rajčata. Ovoce i zeleninu spolu můžete libovolně kombinovat.

Chutné pyré připravíte také z banánu, broskví, meruněk, jahod, třešní, dýní nebo z hroznového vína. Například právě víno obsahuje drobné pecičky, u kterých si dejte pozor na zaskočení. Ovocné pyré můžete doplnit také ovesnými, pohankovými, rýžovými nebo jáhlovými vločkami. Fantazii se meze nekladou. Použití sladidel se vyhnete s banánem, který obsahuje velké množství cukru a spolehlivě příkrm osladí.

Jak připravit ovocné nebo zeleninové pyré

Ovoce a zeleninu pečlivě omyjte, zbavte ho slupek a pecek. Nakrájejte na malé kousky a podlijte vodou. Chvilku vařte. Pokud se ovoce dostatečně nerozvaří, můžete jej rozmixovat ponorným mixérem. Jestliže přidáváte vločky, nechte je v pyré chvilku nabobtnat, aby změkly a byly lépe stravitelnější.

Jak často krmit

Ovocné pyré můžete do jídelníčku zařadit ideálně jednou denně. Později ho nahradí dva kusy ovoce každý den - k snídani a dopolední svačině. Zeleninové pyré můžete podávat častěji. Mnohdy slouží také jako doplněk k masové směsi. Ovoce i zelenina jsou bohaté na sacharidy, které jsou zdrojem okamžité energie. Samotné ovoce později jako svačina nestačí, zkombinujte ho například s mléčným výrobkem - jogurtem, tvarohem - díky kterému zasytí na delší dobu.

Pokud se rozhodnete svému miminku koupit ovocné pyré nebo ovocnou šťávu, dobře si přečtěte složení výrobku. Tyto produkty často obsahují různé konzervanty a aromata. Šťávy jsou často doslazovány. Jakmile začnete svému dítěti dávat výrobky bohaté na cukr, může se stát, že mu běžné ovoce přestane chutnat. Navíc podpoříte kazivost dětských zoubků.

Pitný režim kojenců Pitný režim kojenců

Mnoho maminek si klade otázku, jak by měl vypadat pitný režim jejich miminka. Často se jedná o prvorodičky, které ještě nemají potřebné zkušenosti. Rádi vám poradíme, na co se zaměřit...

Složení umělého mléka Složení umělého mléka

Jsou maminky, které umělé mléko vítají, jiné jej zase zatracují. Většinou závisí na tom, zda máte dostatek svého mléka a můžete bez problémů kojit. Je určitě škoda, pokud maminka musí být o tuto životní...

Výživa nedonošených novorozenců Výživa nedonošených novorozenců

Zdravý a v termínu narozený novorozenec je vybaven základními reflexy potřebné pro příjem potravy. Je schopen „hledat“ potravu a k jejímu příjmu mu slouží sací a polykací reflex. Díky tomu může být novorozenec nakojen z prsu matky.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka