facebook
Dobré ráno, je pondělí 27.5.2024 a svátek slaví Vilém

Obléká se vám dítě jako hastroš?


Ilustrační fotografie


Váš potomek se překlenul přes dětská léta a stal se z něho puberťák. A začíná ten pravý kolotoč s výchovou dítěte. Protože teď nastane vzdor. Dítě nebude poslouchat, bude vzpurné, bude si pouštět nahlas muziku a začne se oblékat jako strašák do zelí. Na jemnou výtku bude reagovat neustále stejně – je to teď v módě, chodí tak každý. Každý? Takhle vyhastrošeného člověka jste jakživ nepotkali. Poradíme vám, jak na takového potomka, který je vám jen a jen pro ostudu.

 

Oblékněte se stejně

 

Ano, začněte se oblékat stejně. Váš potomek z toho nejdřív bude mít dobrý den. Ale jakmile s ním vyrazíte do města, jakmile vás a vaše dítě uvidí jeho vrstevníci pohromadě, začne vykazovat potomek známky nelibosti. V pubertě přeci musí být člověk originální. Rozhodně tedy jiný, než jeho rodiče. To rozhodně. To je vlastně celý smysl vzpoury. Odpoutat se od rodičů něčím hodně křiklavým a odlišným.

 

Děti se tak odpoutávají od dětských let a snaží se ve společnosti vybudovat si své vlastní místo. Je to něco jako premiéra s cirkusu. První vystoupení před obecenstvem musí být velkolepé, křiklavé, mohutné. Stejně jako módní styl, který puberťák začne předvádět světu. Ovšem je potřeba si uvědomit, že je to vzpoura hlavně proti vám. Proti rodičům. Pokud se tedy obléknete stejně a vydržíte vyhastrošení chodit po světě týden nebo dva, váš potomek to vzdá… a možná přijde s něčím ještě horším. Ale možná také ne.

 

A je vzpoura dítěte nutná?

 

Určitě ano. Dítě si v pubertě začíná budovat svůj pevný vztah se společností. Snaží na sebe upozornit. Zároveň se začíná nakrucovat jako páv před druhým pohlavím. Vybarvuje se, ukazuje peří, aby ulovilo ten nejlepší protějšek. Bez puberty bychom se v mnoha případech dočkali velmi infantilní dospělosti a tím i nepříliš důstojné dospělosti. Oblékejte se stejně, pokud získáte pocit, že už to ten váš puberťák přehání. Pokud nemáte ten pocit, nechte ho vyřádit. Patří to k životu.

Jak jednat s dítětem v pubertě? Jak jednat s dítětem v pubertě?

Mám 11letou dceru, u které už propuká puberta. Někdy je jak vyměněná - odmlouvá, dělá obličeje. Když jí něco řeknu, udělá pravý opak. Kolikrát je to neúnosné. Jak s takovým dítětem jednat?

Nepořádek a úklid

Od kdy a jak zapojovat dítě do domácích prací, abych ji naučila nejen, že je dobré pracovat, ale také u toho vydržet? Nevím, kde je ta hranice, kdy trvat na tom, aby něco dodělala, a kdy toho po ní chci moc.

Strach o dítě - Dotaz od čtenářky

Dobrý den, Hanko, prosím Vás o radu. Mám pětiletou dcerku a mám o ni strach. Když není se mnou, nedokážu se na nic soustředit, jen myslím na to, jak mi každou chvíli někdo zavolá, že se jí něco stalo. V noci se budím...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka