facebook
Příjemnou noc, je úterý 20.8.2019 a svátek slaví Bernard

Obléká se vám dítě jako hastroš?


Ilustrační fotografie


Váš potomek se překlenul přes dětská léta a stal se z něho puberťák. A začíná ten pravý kolotoč s výchovou dítěte. Protože teď nastane vzdor. Dítě nebude poslouchat, bude vzpurné, bude si pouštět nahlas muziku a začne se oblékat jako strašák do zelí. Na jemnou výtku bude reagovat neustále stejně – je to teď v módě, chodí tak každý. Každý? Takhle vyhastrošeného člověka jste jakživ nepotkali. Poradíme vám, jak na takového potomka, který je vám jen a jen pro ostudu.

 

Oblékněte se stejně

 

Ano, začněte se oblékat stejně. Váš potomek z toho nejdřív bude mít dobrý den. Ale jakmile s ním vyrazíte do města, jakmile vás a vaše dítě uvidí jeho vrstevníci pohromadě, začne vykazovat potomek známky nelibosti. V pubertě přeci musí být člověk originální. Rozhodně tedy jiný, než jeho rodiče. To rozhodně. To je vlastně celý smysl vzpoury. Odpoutat se od rodičů něčím hodně křiklavým a odlišným.

 

Děti se tak odpoutávají od dětských let a snaží se ve společnosti vybudovat si své vlastní místo. Je to něco jako premiéra s cirkusu. První vystoupení před obecenstvem musí být velkolepé, křiklavé, mohutné. Stejně jako módní styl, který puberťák začne předvádět světu. Ovšem je potřeba si uvědomit, že je to vzpoura hlavně proti vám. Proti rodičům. Pokud se tedy obléknete stejně a vydržíte vyhastrošení chodit po světě týden nebo dva, váš potomek to vzdá… a možná přijde s něčím ještě horším. Ale možná také ne.

 

A je vzpoura dítěte nutná?

 

Určitě ano. Dítě si v pubertě začíná budovat svůj pevný vztah se společností. Snaží na sebe upozornit. Zároveň se začíná nakrucovat jako páv před druhým pohlavím. Vybarvuje se, ukazuje peří, aby ulovilo ten nejlepší protějšek. Bez puberty bychom se v mnoha případech dočkali velmi infantilní dospělosti a tím i nepříliš důstojné dospělosti. Oblékejte se stejně, pokud získáte pocit, že už to ten váš puberťák přehání. Pokud nemáte ten pocit, nechte ho vyřádit. Patří to k životu.

Dítě - Disciplina nebo svoboda? Dítě - Disciplina nebo svoboda?

Před časem jsem odpovídala na zajímavý dotaz: „Sama sobě neumím práci zorganizovat. Vím to o sobě, ale chci svoje děti práci naučit. Vedu je k tomu, aby si den dopředu naplánovaly a napsaly co budou...

Příběh Nechci spinkat! Příběh - Nechci spinkat!

Pomóóc! Záchvaty vzteku u malých dětí 6. díl - Příběh „Nechci spinkat!“

Prevence protržení emoční přehrady Prevence protržení emoční přehrady

Pomóóc! Záchvaty vzteku u malých dětí 5. díl - Prevence protržení emoční přehrady.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka