facebook
Dobré ráno, je pátek 15.11.2019 a svátek slaví Leopold

Když dítě nezapadá do kolektivu


Ilustrační fotografie


Některé děti jsou odjakživa společenské – v novém prostředí si ihned najdou kamarády a nemají problém se zařadit. Jiné bývají více uzavřené nebo mají jen strach z něčeho nového a z každé návštěvy cizího prostředí s ostatními dětmi mají hrůzu. Jak dětem pomoci, aby se dokázaly v kolektivu zařadit?

Všímejte si reakcí dětí

Pokud vaše dítko přichází do nového kolektivu, všímejte si, jak se projevuje po příchodu domů. Většina dětí o svých problémech s rodiči nemluví a vy můžete tak příznaky poznat jedině z jejich chování. Dítě může být podrážděné, zvláště, když se ho zeptáte, jak bylo ve škole. U starších studentů mohou nastat další příznaky v podobě bolestí hlavy, poruchy příjmu potravy či záškoláctví. Menší děti mohou trpět zvýšenou plačtivostí, uzavřeností, nočními děsy nebo také počůráváním.

Nejčastější důvody nepřijetí do kolektivu

Jak je známo, děti umějí být hodně zlé a největším terčem posměchu bývá nějaká odlišnost jejich spolužáka. Nejčastěji se jedná o:

Dítě ze sociálně slabé rodiny
Dítě, které není fyzicky nadané
Děti nevyhovující fyzickým požadavkům
Děti dlouhodobě nemocné

Mluvte s nimi

Pokud s dětmi tolik nepěstujete přirozeně vzájemnou komunikaci, pokuste se s nimi o problému mluvit. Zeptejte se ho, zda ho něco netrápí a zda se mu v kolektivu líbí. Pokuste se z něj dostat co nejvíce informací a zároveň si popovídejte s učiteli či vychovateli, jak se jim vztahy mezi ostatními a vaším dítětem jeví. Nebo se zkuste zeptat nějakého jeho kamaráda, zda se mu dítě nesvěřilo. Poté zvažte, jaký je problém a jak je možné ho řešit. Někdy jsou nápomocní učitelé či vychovatelé, ale někdy je třeba si prostě jen s dítětem v klidu sednout a probrat to s ním.

Jak nastalé situace řešit?

Co se týče otázky peněz, dítěti vysvětlete, že si mu nemůžete dovolit koupit tak drahé věci, ale že si na ně může samo vydělat na letní brigádě. Dítě si tak dříve všimne hodnoty peněz a bude s nimi třeba i lépe hospodařit, než ti, co vše dostanou pod nos. Co se týče sportu – zkuste dítěti najít nějaký vhodný, ne tolik náročný sport, které by bylo schopné zvládnout. Zároveň mu ale vysvětlete, že každý je šikovný na něco jiného a pochvalte ho za to, že mu jde ve škole například matematika. Co se týče fyzického vzhledu, některé věci se dají řešit s výživovým poradcem, či doktorem. Poslední jsou děti dlouhodobě nemocné. S touto věcí se dítě bohužel bude muset naučit žít – ne všichni jeho nemoc vezmou na vědomí a budou ji respektovat. V tomto případě je nejspíš nutné počkat, až děti trochu povyrostou a přijdou k rozumu. Pokud má ale dítě ze své odlišnosti vážné psychické problémy, je nutné to ihned řešit s psychologem či školním poradcem. Taková věc by se v žádném případě neměla přehlížet či tolerovat.

Vada řeči Vada řeči

Pro každého člověka je komunikace prostřednictvím řeči naprosto přirozená. Dokonce, v dnešní době, kdo umí dobře mluvit, dostane se kamkoliv. Skrze řeč vyjadřujeme všechny své pocity, jako je štěstí...

Kousání nehtů u dětí Kousání nehtů u dětí

Kousání nehtů je velice nepříjemný zlozvyk některých dětí, který není radno přecházet. Proto by jej měli rodiče u svých dětí řešit ihned v počátku, jakmile jej u svého dítěte objeví. Často se tento nešvar u dětí...

Jak si poradit s dítětem, které odmítá jídlo? Jak si poradit s dítětem, které odmítá jídlo?

Spoustě maminkám se stává, že jejich dítko v určitém období přestane jíst, nebo jí jen velmi málo. Je všeobecně známé, že dítě kvůli správnému vývinu pravidelně a vyváženě jíst musí. Pokud se to stane jen občas...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka