facebook
Dobrý podvečer, je neděle 23.3.2025 a svátek slaví Ivona

Kolostrum (mlezivo)


Ilustrační fotografie


Kolostrum neboli mlezivo se vytváří v prsní žláze těhotné ženy krátce před porodem a jeho produkce pokračuje ještě několik dní po porodu. Občas bývá označováno jako tzv. prvotní mléko, tedy nezralá forma mateřského mléka. Kolostrum se od zralého mateřského mléka liší svým složením, jelikož obsahuje velké množství bílkovin, mezi které patří i speciální bílkoviny vytvářející v těle novorozence pasivní imunizaci. Těmi bílkovinami jsou imunoglobuliny, jež chrání dítě v prvních týdnech života před nejrůznějšími infekcemi. Kolostrum je tedy pro novorozence nezbytné především z toho důvodu, že imunitní systém dítěte ještě není dostatečně zralý na to, aby se dokázal bránit celé řadě patogenů, se kterými dítě přijde ihned po narození do styku.

Kolostrum je z makroskopického hlediska hustá, smetanově žlutá tekutina. Kromě velkého množství bílkovin v něm najdeme lymfocyty, minerální látky, růstové faktory a i některé vitamíny rozpustné v tucích (A, E, K). Vitamíny A a E obecně chrání organismus před oxidačním stresem a vitamín K má významný účinek pro správné krevní srážení.

Nedílnou součástí kolostra (i později zralého mléka) je tzv. laktoferin. Jedná se o bílkovinu velice nezbytnou pro imunitní systém novorozence a dokonce se uvažuje o jejím použití při léčbě některých typů nádorů.

Na rozdíl od zralého mateřského mléka obsahuje kolostrum méně tuků a také méně laktózy. Menší množství laktózy vyhovuje potřebám novorozence, jelikož má ve střevě nízkou produkci laktázy (enzym štěpící laktózu na glukózu a galaktózu).

Kolostrum má své využití i ve farmaceutickém průmyslu. Často se používá kravské (bovinní) kolostrum, které je hodně blízké lidskému kolostru. Hlavním použití je při potřebě stimulace imunitního systému, popisuje se i mírnění projevů alergií. Imunoglobuliny získané z kolostra byly a jsou úspěšně používány při léčbě řady onemocnění, mezi něž patří např. anémie, roztroušená mozkomíšní skleróza, systémový lupus, revmatoidní artritida a další.





Jak řešit kojení, když musíte chodit do práce Jak řešit kojení, když musíte chodit do práce

Chcete se navrátit do pracovního procesu krátce po šestinedělí a řešíte, jak to bude do budoucna s kojením? Délka kojení je u každé maminky individuální. Záleží nejen na jejích zásobách mateřského mléka, ale...

Užiteční pomocníci při kojení Užiteční pomocníci při kojení

Pro všechny maminky jsme připravili článek, ve kterém se zaměříme na užitečné pomocníky při kojení. Patří k nim třeba odsávačky, kojící polštáře, pomůcky při zapadlých bradavkách, kojenecké váhy nebo sáčky na skladování...

Co jíst během kojení, aby dítě i matka byli zdravé Co jíst během kojení, aby dítě i matka byli zdravé

Během kojení nemáme na starosti jen své zdraví, ale i zdraví malého nenarozeného dítěte. Každou z nás jistě občas „honí mlsná“ a během zápřahu v péči o miminko jistě na nějaký ten dietní hřích nehledíme.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka