facebook
Příjemnou noc, je středa 24.4.2019 a svátek slaví Jiří

Pozor na úpal


Ilustrační fotografie


Teplé letní počasí je nejen příjemné a umožňuje trávit většinu času mimo domov, ale na druhé straně může přivodit i nepříjemný úpal. To se samozřejmě týká nejen dětí, ale i dospělých. Organismus dětí si však nedokáže s vysokou tepelnou zátěží poradit tak jako organismus dospělého. Proto je důležité dávat na děti větší pozor a snažit se úpalu vyhýbat.

Úpal je důsledkem přehřátí organismu, ke kterému dochází při pobytu v příliš teplém prostředí bez možnosti ochlazení. Organismus pak není schopen přebytečné teplo odvést z těla pryč. Nahromaděné teplo pak způsobí úpal. Tělesná teplota může v takových případech překročit i 40 stupňů. V ohrožení pak mohou být i některé vnitřní orgány v těle, a to zejména srdce a mozek. Úpal může dále způsobit i nadměrná vlhkost okolního prostředí, nedostatečný pitný režim nebo příliš teplé oblečení. Rodiče by se proto měli takového prostředí vyvarovat a své děti chránit.

Malé děti jsou totiž k úpalu mnohem náchylnější. Důležité je, abychom jim zajistili dostatečný přísun tekutin, které by však neměly být příliš studené. Dále by měly být oblečené přiměřeně okolní teplotě. A v nespolední řadě lze doporučit ochlazování vlažnou vodou v průběhu teplého dne, a to alespoň v oblasti rukou, nohou a lehce na zátylku.

Při samotném úpalu si dítě může stěžovat na bolesti hlavy, které mohou vyústit až ve zvracení. Dítě se může motat a trpět závratěmi. V krajním případě může dojít, při vysoké tělesné teplotě, až ke ztrátě vědomí.  Jestliže již rodiče zaregistrují průvodní jevy úpalu, měli by okamžitě nabídnout dítěti vlažné tekutiny, a to ideálně neslazenou vodu. Dále by se měli snažit o zchlazení těla dítěte. To však musí probíhat postupně. Ledová voda by mohla naopak způsobit šok a následně i nachlazení. Dobré je zchlazovat postupně formou chladných obkladů přikládaných na ruce, nohy, zátylek a třísla dítěte. U větších dětí lze případně přistoupit i k celkovému zábalu do mokrého prostěradla.

Jak na dětskou virózu Jak na dětskou virózu

Během zimy se nám, ale hlavně dětem viróza alespoň jednou nevyhne. S chladným počasím dostává imunita pěkně zabrat a na nás je, abychom viróze předešly co nejvíce. Jaké jsou nejčastější a nejjednodušší typy pro zvýšení...

Děti a nachlazení Děti a nachlazení

Jako každou zimu se jistě i letos nevyhneme různým nachlazením, a děti už vůbec. Jedná se o velmi nepříjemnou záležitost už pro dospělého, natož pro malé dítě. Kašel dohromady s rýmou a bolestí v krku dokáže hodně potrápit.

Dítě a pobyt v nemocnici Dítě a pobyt v nemocnici

Pobyt v nemocnici je pro každého stresovou záležitostí. Pokud jsme již dospělí a je to opravdu nutné, pár nocí na nemocničním lůžku přežijeme. Co to však znamená pro malé dítě, které je na své matce ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka