facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 18.2.2019 a svátek slaví Patrik

Pozor na úpal


Ilustrační fotografie


Teplé letní počasí je nejen příjemné a umožňuje trávit většinu času mimo domov, ale na druhé straně může přivodit i nepříjemný úpal. To se samozřejmě týká nejen dětí, ale i dospělých. Organismus dětí si však nedokáže s vysokou tepelnou zátěží poradit tak jako organismus dospělého. Proto je důležité dávat na děti větší pozor a snažit se úpalu vyhýbat.

Úpal je důsledkem přehřátí organismu, ke kterému dochází při pobytu v příliš teplém prostředí bez možnosti ochlazení. Organismus pak není schopen přebytečné teplo odvést z těla pryč. Nahromaděné teplo pak způsobí úpal. Tělesná teplota může v takových případech překročit i 40 stupňů. V ohrožení pak mohou být i některé vnitřní orgány v těle, a to zejména srdce a mozek. Úpal může dále způsobit i nadměrná vlhkost okolního prostředí, nedostatečný pitný režim nebo příliš teplé oblečení. Rodiče by se proto měli takového prostředí vyvarovat a své děti chránit.

Malé děti jsou totiž k úpalu mnohem náchylnější. Důležité je, abychom jim zajistili dostatečný přísun tekutin, které by však neměly být příliš studené. Dále by měly být oblečené přiměřeně okolní teplotě. A v nespolední řadě lze doporučit ochlazování vlažnou vodou v průběhu teplého dne, a to alespoň v oblasti rukou, nohou a lehce na zátylku.

Při samotném úpalu si dítě může stěžovat na bolesti hlavy, které mohou vyústit až ve zvracení. Dítě se může motat a trpět závratěmi. V krajním případě může dojít, při vysoké tělesné teplotě, až ke ztrátě vědomí.  Jestliže již rodiče zaregistrují průvodní jevy úpalu, měli by okamžitě nabídnout dítěti vlažné tekutiny, a to ideálně neslazenou vodu. Dále by se měli snažit o zchlazení těla dítěte. To však musí probíhat postupně. Ledová voda by mohla naopak způsobit šok a následně i nachlazení. Dobré je zchlazovat postupně formou chladných obkladů přikládaných na ruce, nohy, zátylek a třísla dítěte. U větších dětí lze případně přistoupit i k celkovému zábalu do mokrého prostěradla.

Alergické děti versus peřiny Alergické děti versus peřiny

Dětí s alergií na prach a roztoče neustále přibývá. Nejvíce se projevuje na jaře a v létě, kdy všechna zeleň kvete a pučí. Bohužel se některým komplikacím nevyhneme ani v zimě. Se stále nižšími teplotami přicházejí na řadu...

Pátá dětská nemoc Pátá dětská nemoc

Pátá dětská nemoc neboli erythema infectiosum je dětské virové infekční onemocnění s vyšším výskytem na jaře a v zimě. Je způsobeno parvovirem B19, což je malý, velmi odolný virus ze skupiny napadající také ptáky a hmyz.

Alergie u dětí Alergie u dětí

Alergie u dětí není v dnešní době ničím výjimečným. Udává se, že až u 30 procent dětí se projevují alergické reakce. Alergie je vlastně nepřiměřená reakce organismu na vnější podnět. V případě dětí se nejčastěji jedná...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka