facebook
Dobré ráno, je sobota 18.9.2021 a svátek slaví Kryštof

Pozor na úpal


Ilustrační fotografie


Teplé letní počasí je nejen příjemné a umožňuje trávit většinu času mimo domov, ale na druhé straně může přivodit i nepříjemný úpal. To se samozřejmě týká nejen dětí, ale i dospělých. Organismus dětí si však nedokáže s vysokou tepelnou zátěží poradit tak jako organismus dospělého. Proto je důležité dávat na děti větší pozor a snažit se úpalu vyhýbat.

Úpal je důsledkem přehřátí organismu, ke kterému dochází při pobytu v příliš teplém prostředí bez možnosti ochlazení. Organismus pak není schopen přebytečné teplo odvést z těla pryč. Nahromaděné teplo pak způsobí úpal. Tělesná teplota může v takových případech překročit i 40 stupňů. V ohrožení pak mohou být i některé vnitřní orgány v těle, a to zejména srdce a mozek. Úpal může dále způsobit i nadměrná vlhkost okolního prostředí, nedostatečný pitný režim nebo příliš teplé oblečení. Rodiče by se proto měli takového prostředí vyvarovat a své děti chránit.

Malé děti jsou totiž k úpalu mnohem náchylnější. Důležité je, abychom jim zajistili dostatečný přísun tekutin, které by však neměly být příliš studené. Dále by měly být oblečené přiměřeně okolní teplotě. A v nespolední řadě lze doporučit ochlazování vlažnou vodou v průběhu teplého dne, a to alespoň v oblasti rukou, nohou a lehce na zátylku.

Při samotném úpalu si dítě může stěžovat na bolesti hlavy, které mohou vyústit až ve zvracení. Dítě se může motat a trpět závratěmi. V krajním případě může dojít, při vysoké tělesné teplotě, až ke ztrátě vědomí.  Jestliže již rodiče zaregistrují průvodní jevy úpalu, měli by okamžitě nabídnout dítěti vlažné tekutiny, a to ideálně neslazenou vodu. Dále by se měli snažit o zchlazení těla dítěte. To však musí probíhat postupně. Ledová voda by mohla naopak způsobit šok a následně i nachlazení. Dobré je zchlazovat postupně formou chladných obkladů přikládaných na ruce, nohy, zátylek a třísla dítěte. U větších dětí lze případně přistoupit i k celkovému zábalu do mokrého prostěradla.

Zhoubné nádory dětského věku Zhoubné nádory dětského věku

Nádorová onemocnění v dětském věku naštěstí nejsou až tak časté, jako u dospělých, je ale stále potřeba jim věnovat zvýšenou pozornost, zvláště kvůli tomu, že v dnešní době je většina velmi dobře...

Retinoblastom Retinoblastom

Retinoblastom je nejčastějším dětským nádorem oka, druhým nejčastějším nádorem oka vůbec. Vyskytuje se u přibližně 1 dítěte z 20 000, nejčastěji mezi prvním a druhým rokem života.

Neuroblastom Neuroblastom

Neuroblastom je název pro zhoubný nádor raného dětského věku. Jde o solidní nádor z buněk nervové tkáně, tvoří se ale mimo mozek dítěte, v místech tzv. ganglií, což jsou shluky funkční nervové...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka