facebook
Dobrý večer, je pátek 14.6.2024 a svátek slaví Vít

Pozor na úpal


Ilustrační fotografie


Teplé letní počasí je nejen příjemné a umožňuje trávit většinu času mimo domov, ale na druhé straně může přivodit i nepříjemný úpal. To se samozřejmě týká nejen dětí, ale i dospělých. Organismus dětí si však nedokáže s vysokou tepelnou zátěží poradit tak jako organismus dospělého. Proto je důležité dávat na děti větší pozor a snažit se úpalu vyhýbat.

Úpal je důsledkem přehřátí organismu, ke kterému dochází při pobytu v příliš teplém prostředí bez možnosti ochlazení. Organismus pak není schopen přebytečné teplo odvést z těla pryč. Nahromaděné teplo pak způsobí úpal. Tělesná teplota může v takových případech překročit i 40 stupňů. V ohrožení pak mohou být i některé vnitřní orgány v těle, a to zejména srdce a mozek. Úpal může dále způsobit i nadměrná vlhkost okolního prostředí, nedostatečný pitný režim nebo příliš teplé oblečení. Rodiče by se proto měli takového prostředí vyvarovat a své děti chránit.

Malé děti jsou totiž k úpalu mnohem náchylnější. Důležité je, abychom jim zajistili dostatečný přísun tekutin, které by však neměly být příliš studené. Dále by měly být oblečené přiměřeně okolní teplotě. A v nespolední řadě lze doporučit ochlazování vlažnou vodou v průběhu teplého dne, a to alespoň v oblasti rukou, nohou a lehce na zátylku.

Při samotném úpalu si dítě může stěžovat na bolesti hlavy, které mohou vyústit až ve zvracení. Dítě se může motat a trpět závratěmi. V krajním případě může dojít, při vysoké tělesné teplotě, až ke ztrátě vědomí.  Jestliže již rodiče zaregistrují průvodní jevy úpalu, měli by okamžitě nabídnout dítěti vlažné tekutiny, a to ideálně neslazenou vodu. Dále by se měli snažit o zchlazení těla dítěte. To však musí probíhat postupně. Ledová voda by mohla naopak způsobit šok a následně i nachlazení. Dobré je zchlazovat postupně formou chladných obkladů přikládaných na ruce, nohy, zátylek a třísla dítěte. U větších dětí lze případně přistoupit i k celkovému zábalu do mokrého prostěradla.

Plané neštovice a jak se s nimi vypořádat Plané neštovice a jak se s nimi vypořádat

Plané neštovice - onemocnění, které si musí každý jednou za život protrpět. Pokud již „neštovicový mor“ ve školce či ve škole vašeho dítěte vypukl, můžete očekávat, že si jej dříve či...

Výskyt atopického ekzému u dětí Výskyt atopického ekzému u dětí

Spolu s péčí o dětskou pokožku v prvních měsících a rocích života, kdy je třeba udržovat dětskou pokožku v čistotě a suchu, se občas u miminka vyskytnou kožní problémy, které je nutné léčit. Nejčastěji se jedná o atopický ekzém.

Děti s atopickým ekzémem v zimě Děti s atopickým ekzémem v zimě

Zimní období je obecně považováno za zátěžové z pohledu ochrany a péče o pokožku. Situace je o to horší, je-li pokožka citlivá nebo ještě více jestliže se kůže potýká s atopickým ekzémem.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka