facebook
Dobrý podvečer, je středa 9.10.2024 a svátek slaví Marina

Jak předcházet vadám skusu již od narození?


Ilustrační fotografie

Vady skusu a špatně postavená čelist se týkají spousty lidí a ortodontická léčba je v dnešní době-hlavně u dětí, naprosto běžnou záležitostí. O chrup je však třeba se starat již od útlého věku dítěte, kdy se postavení čelisti vyvíjí. Jakékoliv nepříznivé faktory na ni působící můžou v budoucnu zapříčinit velké potíže s čelistmi nebo s chrupem, jako takovým. Co můžeme pro správný růst čelistí udělat a čemu se máme vyvarovat?


Vady skusu

Mezi základní typy vad skusu řadíme předkus, podkus, zkřížený skus a otevřený skus. O předkusu mluvíme tehdy, kdy horní přední zuby výrazně trčí přes spodní přední zuby. Podkus znamená, že horní přední zuby jsou ve skusu za dolními předními zuby. Skřížený skus poznáme tak, že se zubní oblouky v některém úseku kříží a může být jak jednostranný, tak i oboustranný. Otevřený skus se projevuje tak, že se horní a dolní přední zuby nedotýkají. Tyto anomálie vznikají na základně nerovnoměrného a špatného vývoje čelisti či ztráty zubů. Zubních anomálií může být více, např. mezera mezi zuby, zuby, které se neprořezaly, výrazně nižší či vyšší počet zubů či nepřirozený sklon zubu.


Dá se vadě skusu preventivně předejít?

V některých případech se dá anomálii skusu předejít, když dítě co nejdříve odnaučíte zlozvyku cucání palce, omezíte riziko úrazu čelisti a v neposlední řadě také pravidelnou kontrolou u zubaře a sledování růstu zubů a čelistí. V některých případech se vada dá korigovat fixními rovnátky.  Pokud jde ale o závažnější vadu, kterou rovnátka nevyřeší, je třeba podstoupit ortognátní operaci čelistí. Tato operace se provádí většinou až kolem 17.–18. roku dítěte, kdy je vývoj čelisti ukončen a tudíž je možné operaci podstoupit. Některé případy si vyžadují okamžitý zásah i ve velmi nízkém věku dítěte, to ale posuzuje ortodontista, ve spolupráci s ortognátním chirurgem.


Kdy můžeme vysledovat první možné náznaky ortodontické vady?

Prvními příznaky mohou být problémy s příjem potravy a jeho kousáním -dítě začne zničehonic odmítat své oblíbené jídlo (nekašovitého typu). Dále se začínající vada může projevit rychlým vypadáním mléčných zubů, častým dýcháním ústy, již zmíněného cucání palce či špatné dokusování obou čelistí. Všeobecně platí, že čím dříve začnete situaci řešit, tím lépe. Ne vždy je možné léčbu uspíšit, je ale dobré mít určitý plán do budoucna. Dítě bude mít tak nejen tyto nepříjemné zkušenosti za sebou už raném věku, ale zároveň si odnese velký dar do budoucího života, jak po zdravotní stránce, tak po té estetické.





Fimóza – zúžená předkožka Fimóza – zúžená předkožka

Fimózou označujeme stav, kdy nelze volně přetáhnout předkožku přes žalud penisu. Může vzniknout buď jako vrozený defekt nebo jako získaná pozánětlivá komplikace. Také existuje i tzv. fimóza relativní, kdy nelze předkožku přetáhnout...

Proč se nehádat před dětmi Proč se nehádat před dětmi

Dítě je jako houba. Nasaje do sebe vše, co se kolem děje. A to obzvláště to, co je pro něj emocionálně náročnější. Takže projev lásky se do něj zakousne jako klíště a ovlivní jej na celý život.

Koktání Koktání

Koktavost je vada řeči, která se objevuje nejčastěji v dětství kolem 3.- 4. roku. Některé děti mohou zadrhávat již od začátku osvojování řeči a některé mohou začít ze dne na den...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka