facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 28.3.2024 a svátek slaví Taťána

Giardióza, lamblióza


Ilustrační fotografie


Giardióza neboli lamblióza (příp. Lamblia intestinalis, Giardia intestinalis) se řadí mezi střevní parazitární onemocnění. Jeho původcem je prvok Giardia Lamblia. Toto onemocnění patří mezi nejčastější střevní parazitární nákazy v naší zemi. Uvádí se, že každý rok se objeví až 400 případů tohoto onemocnění. Výskyt tohoto giardiózy stoupá ruku v ruce se snižujícími hygienickými opatřeními, případně v místech, kde po delší dobu je koncentrace většího množství osob (typickým příkladem bývají mateřské školky). Tento parazit se dostává do organismu skrze trávicí trakt a přežívá ve střevě, přičemž nevrůstá do stěny střevní. Člověk se nakazí požitím parazita Giardia Lamblia např. prostřednictvím kontaminovaných potravin nebo vody.


Mohlo by vás možná zajímat, proč má toto střevní parazitární onemocnění dva názvy, které spolu nijak nesouvisí – Gardia a Lamblia. Jako lamblióza je tato choroba známá především v naší zemi, zatímco v zahraničí upřednostňují název Giardióza. Je tomu tak, že u nás jej pospal vědec Vilém Dušan Lambl, ale objev parazita jako takového se přiznává Leeuwenhoekovi, který tohoto prvoka pojmenoval na počest profesora Alfreda Mathieu Giarda. Pravdou nicméně zůstává, že tohoto prvoka popsal jako původce střevní parazitózy právě Lamb. Na druhé straně mnozí s úsměvem na rtech tvrdí, že největším objevem Viléma Lambla nebyla Lamblia, ale Božena Němcová, které byl velmi blízkým přítelem.


Jak tento parazit vlastně vypadá? Lamblia má dvě formy: aktivní a neaktivní. Ta první je také označována jako trofozoit. Ten je schopen se přichytit na střevní sliznici a vyvolat zánětlivé změny na sliznici střevní. Druhá, pasivní forma se nazývá cysta. Při ní je parazit schopen odolávat celkem extrémním podmínkám, kdy přežívá a vyčkává na příchod svého hostitele.


Člověk se většinou nakazí pozřením kontaminované vody, kdy parazit ve formě cysty pronikne do trávicího traktu. Ve formě cysty jej nejsou schopny zničit ani žaludeční šťávy a parazit tak vesele pokračuje do tenkého střeva. Hned za žaludkem (v duodenu) excystuje a stává se z něj trofozoit, který ulpí na stěně, vyvolává zánět a zároveň se i množí. Namnožené trofozoity pokračují tentkým střevem až ke konečné části, kde se z trofozoita opět stane cysta a ta je vyloučena ven z organismu přirozenou cestou. Tato cysta opět očekává příchod nového hostitele, aby se mohl celý proces opakovat.


Lamblióza se projevuje ve většině případů tzv. asymptomaticky, což znamená bez vnější klinických příznaků. Může se ale projevit i bolestmi v oblasti břicha, ztrátou hmotnosti, vodnatými průjmy (stolice velmi zapáchá), pocity na zvracení, zvracením. Horečka není pro toto onemocnění obvyklá. Pokud někdo trpí touto střevní parazitózou dlouhodobě, může u něj dojít k horšímu vstřebávání vitamínu B12 případně k rozvoji netolerance laktózy a dokonce se uvažuje nad jednou z možných příčin vzniku celiakální sprue.


Onemocnění se diagnostikuje na základě dlouho trvající průjmů a provedením mikrobiologického vyšetření stolice. V léčbě se užívá antibiotika metronidazolu nebo střevního dezinfekcia Endiaronu.





Rozdíl mezi laktózovou intolerancí a alergií na kravské mléko Rozdíl mezi laktózovou intolerancí a alergií na kravské mléko

Laktózová intolerance je onemocnění, při němž je defektní či zcela chybějící enzym laktáza, který má na starost štěpení mléčného cukru – laktosy. Tento cukr obsahují všechny druhy živočišného mléka.

Tourettův syndrom Tourettův syndrom

Zdá se vám, že jsou vaše děti neposedné, dělají bez důvodu zvláštní zvuky či pohyby a vás to začíná zneklidňovat? Tourretův syndrom má jasné příznaky, které však bývají pro běžnou veřejnost...

Hypermobilita u dětí Hypermobilita u dětí

Hypermobilita neboli nadměrná kloubní volnost je variací normálního kloubního rozsahu. Pramení z tzv. abnormální laxicity ligament, kloubního pouzdra a meziobratlových plotének, což...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka