facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 18.2.2019 a svátek slaví Patrik

Rozmazlování dětí


Ilustrační fotografie


Děti jsou úžasnou součástí rodiny a svojí roztomilostí svádí k tomu, abychom je zahrnuli vším, čím to jen lze. Od náležité péče je však jen krůček k rozmazlování. Mnozí za rozmazlování považují už i to, když rodiče chovají miminko, které pláče. V tomto případě se názory rozcházejí do dvou skupin. Jedna strana doporučuje, aby se již od malička dítě naučilo, že si jen tak něco nevybrečí, a z toho důvodu je nechávají delší dobu plakat. Na druhé straně se však poslední dobou přiklánějí odborníci k tomu, že miminko potřebuje cítit blízkost rodičů, zejména pak matky a projevy náklonnosti nelze považovat za rozmazlování.

Citové projevy náklonnosti ze strany rodičů k dítěti jsou velmi důležité. Pomáhají dětem vytvářet si kvalitní osobní vazbu s rodiči i sebejistou osobnost. Za rozmazlování je však nutné považovat, jestliže rodiče nenastaví dítěti žádné hranice jeho chování. Takové dítě pak může takřka vše, což si velice brzy začne uvědomovat a zlobí se v případě, že není po jeho. Pro dítě je vhodné, aby vědělo, co si může dovolit a co je již pro něj zapovězeno. Stejně tak není dobré, aby dítě vždy dostalo to, co po rodičích požaduje.

Základním pravidlem, jak si udržet respekt svých dětí a nerozmazlovat je, spočívá v tom, aby rodiče vždy dodrželi to, co řeknou. To znamená, aby nepolevili v nastavených hranicích. Byl by to totiž pro dítě signál, že to rodiče přeci jen nemyslí tak vážně a nastavené hranice by opět posunuly dále. Zpět se pak vracejí velice obtížně.

Rozmazlování nevede v životě dítěte k ničemu dobrému. Takové dítě, které je zvyklé mít za všech okolností vše, se stává poměrně sobeckým člověkem. Zároveň si ani neváží věcí, kterých se mu dostává, protože je považuje za samozřejmé. Později však může narazit, protože zjistí, že zdaleka ne každý mu poskytne toho tolik, co zajišťovali rodiče. Z takového dítěte se tak později může stát sobecký a frustrovaný člověk. Proto je důležitě, aby se dítěti na jedné straně dostávalo dostatek lásky od svých rodičů, ale zároveň, aby vědělo, že jeho přání mají své limity a určité věci si i musí předem zasloužit.

Máte doma nebezpečné hračky? Poradíme vám, jak je rozpoznat Máte doma nebezpečné hračky? Poradíme vám, jak je rozpoznat

I přes přísné normy zavedené Evropskou unií nacházejí kontrolní orgány na trhu hračky, které jsou nebezpečné. Je tedy na každém z nás, aby byl ve výběru hračky pro dítě obezřetný.

Parfémy pro děti Parfémy pro děti

Možná vám to přijde divné, možná až nevhodné, ale parfémy pro batolata a děti obecně skutečně existují. Voní se dospělé ženy i muži, proč by tedy nemohly děti? Vždyť již mladé dámy pokukují po...

Sebeúcta – jak ji v dítěti vypěstovat Sebeúcta – jak ji v dítěti vypěstovat

To, že je zdravé sebevědomí pro život velmi důležité si každým dnem uvědomujeme víc a víc. Většina dospělých lidí však má sebevědomí velmi nízké a překáží jim nejen v práci, ale i v soukromém životě.  Sebevědomí se...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka