Pod obecným pojmem dětská obrna si můžeme představit dvě onemocnění, která se od sebe liší. Prvním je tzv. dětská přenosná obrna (také známá pod pojmem Heineova-Medinova nemoc), která je virového původu (Poliovirus). Druhým onemocněním je tzv. dětská mozková obrna, která patří mezi nenakažlivé onemocnění a vzniká na základě poškození mozkové tkáně (nejčastěji nedostatkem kyslíku). Důsledkem obou typů dětských obrn jsou poruchy hybnosti.
V tomto článku se budeme zabývat dětskou přenosnou obrnou, která je v ČR již od roku 1960 zcela vymýcena. Tehdejší Československo se stalo první zemí na světě, kde došlo k vymýcení viru na národní úrovni díky zavedení plošného očkování u dětí. Od roku 1988 se usiluje o vymýcení na celosvětové úrovni, ale to se stále ještě nepodařilo. Dokonce i dnes najdeme země, kde je dětská přenosná obrna stále velkým problémem (např. Pákistán, Afghánistán a několik afrických států). Vakcína byla vynalezena v 50. letech, aktivní imunizace byla u nás povinně zavedena v roce 1957, kdy se vakcína podávala injekční formou až do roku 1960. Tehdy se začalo očkovat formou sirupu ústním podáním (perorálně). Od roku 2007 se opět vrátilo k injekční formě očkování z důvodu možných nežádoucích účinků při perorálním podání.
Dříve, když ještě neexistovala vhodná imunizace, došlo v průběhu epidemií k úmrtí až 25% nakažených dětí a spousta z přeživších trpělo poruchami hybnosti.
Jak se dětská přenosná obrna projevuje? Nejprve je období inkubace, které trvá v rozmezí 5 – 14 dnů. Poté se objevují chřipkové příznaky (únava, teplota, obtíže s trávením, zvýšená potivost a bolesti hlavy). Po odeznění chřipkových příznaků následuje u většiny postižených uzdravení, ale část nemocných se dostává do další fáze, kdy vzniká meningitida (bolesti zad, končetin, svalová ztuhlost). Zhruba 2% postižených se ze stádia meningitidy dostane do tzv. paralytické fáze, kdy dochází k rozšíření nemoci po nervovém systému. Obecně dochází k parézám některých svalů, mezi něž mohou patřit i svaly dýchací (především bránice) a myokard (srdeční sval).
Dětská přenosná obrna se přenáší stolicí nemocného, čímž může být kontaminována voda a potrava.
Nechat očkovat své děti proti dětské přenosné obrně je důležité i přesto, že v naší zemi byla vymýcena. Často se totiž stává, že dojde k nakažení v zahraničí.
|
Zarděnky se řadí mezi virová infekční exantémová onemocnění. Původcem této choroby je tzv. Rubivirus. Zdrojem infekce je člověk, to znamená, že dochází k přímému přenosu z člověka na člověka. Dalším zdrojem tohoto onemocnění...
Plané neštovice patří mezi tzv. dětská infekční exantémová onemocnění. Exantémem značíme celotělový výskyt eflorescencí (=výkvětků) na kůži. Mezi tato onemocnění se ještě kromě planých neštovic řadí např. ...
V předchozím článku jsme se zabývali tématem deprese u předškolních dětí a dospívajících a nyní se zaměříme na deprese u batolat. Spousta lidí si myslí, že batolata a kojenci...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.