facebook
Příjemnou noc, je neděle 25.5.2025 a svátek slaví Viola

Pohybové schopnosti dětí


Ilustrační fotografie


Již v děloze se miminko snaží od raného stadia pohybovat. Je to proto pro ně velice přirozené. Následně po narození si lze všimnout, jak miminka čím dál více zapojují ruce, nohy a tělíčko a neustále tak zlepšují své pohybové schopnosti. Motorické schopnosti dětí je velice vhodné podporovat a podněcovat vnějšími vlivy. Jakmile pak děti stojí, můžeme s nimi začít i cvičit. Níže přinášíme přehled postupného vývoje pohybových schopností dětí od jednoho roku věku.

Na jednom roce již děti většinou bez pomoci chodí. Po následujících třech měsících je dítě schopné samo se postavit ze sedu na nohy. Asi na osmnácti měsících již dítě bez problémů chodí, a to dokonce i pozadu. V této době umí i běhat nebo například hodit s míčem.

Po dvacátém měsíci se dále zdokonaluje rovnováha, což dítě umožňuje vydržet ve dřepu, aniž by se převáhlo na zem. Dále je schopné se předklonit až na zem a zvednout například hračku, a to opět aniž by upadlo. Ve dvou letech dítě dokáže koordinovat pohyby tak, že se při běhání vyhne překážce nebo kopne do míče při zachování rovného postoje. V této době je zároveň schopné vyjít i schody, ale to prozatím ještě s držením se zábradlí nebo ruky dospělého.

Ve dvou a půl letech je dítě čím dál aktivnější ve svém pohybu. Volně přechází od chůze k běhu či poskakování. U skákání udrží obě nohy u sebe a zvládne i chůzi po špičkách. Problémy mohou trochu ještě zůstat u scházení schodů, při kterém dítě vyhledává oporu a většinou si ještě netroufne střídat nohy jednu za druhou. Pohybový vývoj následně pokračuje dovedností jízdy na tříkolce, kole s opornými kolečky, na kole atd. Tento výčet představuje příklad toho, jak se poměrně rychle vyvíjí pohybové schopnosti dětí, a proto jsou jejich první tři roky velice důležité, aby se rodiče náležitě této oblasti věnovali a rozvíjeli motoriku svých dětí.





Investování u dětí Naučte se chytře zhodnocovat úspory svých dětí

Součástí rodičovství by měla být péče o finanční zdraví nejen vás samotných, ale i vašich potomků. Právě investice pro děti se stávají čím dál populárnějším způsobem, jak jim zajistit silný start do dospělosti.

Náušničky – nastřelit, propíchnout nebo raději vůbec ne? Náušničky – nastřelit, propíchnout nebo raději vůbec ne?

Dříve se malým holčičkám propichovala ouška již v porodnici a maminky si své malé princezny odvážely s pečlivě vybranými náušnicemi, možná si ještě pamatujete typické zlaté trojlístky s barevným kamínkem uprostřed.

Adopce dítěte – 2. část Adopce dítěte – 2. část

V první části o adopci jsme rozebrali základní kroky, které vás zavedou za vašim vysněným dítětem. Nyní si povíme, co následuje po psychotestech a na co je dobré se ještě připravit.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka