facebook
Dobré ráno, je sobota 27.7.2024 a svátek slaví Viktor

Pohybové schopnosti dětí


Ilustrační fotografie


Již v děloze se miminko snaží od raného stadia pohybovat. Je to proto pro ně velice přirozené. Následně po narození si lze všimnout, jak miminka čím dál více zapojují ruce, nohy a tělíčko a neustále tak zlepšují své pohybové schopnosti. Motorické schopnosti dětí je velice vhodné podporovat a podněcovat vnějšími vlivy. Jakmile pak děti stojí, můžeme s nimi začít i cvičit. Níže přinášíme přehled postupného vývoje pohybových schopností dětí od jednoho roku věku.

Na jednom roce již děti většinou bez pomoci chodí. Po následujících třech měsících je dítě schopné samo se postavit ze sedu na nohy. Asi na osmnácti měsících již dítě bez problémů chodí, a to dokonce i pozadu. V této době umí i běhat nebo například hodit s míčem.

Po dvacátém měsíci se dále zdokonaluje rovnováha, což dítě umožňuje vydržet ve dřepu, aniž by se převáhlo na zem. Dále je schopné se předklonit až na zem a zvednout například hračku, a to opět aniž by upadlo. Ve dvou letech dítě dokáže koordinovat pohyby tak, že se při běhání vyhne překážce nebo kopne do míče při zachování rovného postoje. V této době je zároveň schopné vyjít i schody, ale to prozatím ještě s držením se zábradlí nebo ruky dospělého.

Ve dvou a půl letech je dítě čím dál aktivnější ve svém pohybu. Volně přechází od chůze k běhu či poskakování. U skákání udrží obě nohy u sebe a zvládne i chůzi po špičkách. Problémy mohou trochu ještě zůstat u scházení schodů, při kterém dítě vyhledává oporu a většinou si ještě netroufne střídat nohy jednu za druhou. Pohybový vývoj následně pokračuje dovedností jízdy na tříkolce, kole s opornými kolečky, na kole atd. Tento výčet představuje příklad toho, jak se poměrně rychle vyvíjí pohybové schopnosti dětí, a proto jsou jejich první tři roky velice důležité, aby se rodiče náležitě této oblasti věnovali a rozvíjeli motoriku svých dětí.





Úskalí her na pískovišti Úskalí her na pískovišti

Jakmile bude vaše děťátko chodit, jistě mu rádi dopřejete hraní na pískovišti. Je to vůbec jedna z nejoblíbenějších dětských aktivit, která zároveň slouží i k důležitému navazování sociálních kontaktů...

Estvillova metoda Estvillova metoda

Ještě jste neslyšeli o této záhadně znějící metodě? Pokud se marně snažíte své dítě uspat a z přetrvávajícího neúspěchu a bezesných nocí jste již unaveni, toto je možná to pravé pro vás...

Separační úzkost Separační úzkost

Separační úzkost je naprosto fyziologickým obdobím v duševním a sociálním vývoji dítěte, nejedná se o nic neobvyklého a v určitém věku různě silnou formou této „poruchy“ projde každé dítě.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka