facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 23.5.2024 a svátek slaví Jana

Cvičení v šestinedělí


Ilustrační fotografie


V šestinedělí by každá žena měla věnovat dostatek času odpočinku a regeneraci. V té dokáží pomoci správné cviky. Cvičení však rozhodně nepřehánějte a nepřetěžujte se, myslete na to, že tělo ještě není plně zhojené. Cvičení v šestinedělí tak slouží spíše jako podpůrný prostředek při léčbě porodních poranění a dokáže ji i výrazně urychlit. Navíc se při něm uvolňují endorfiny, které navozují pocity štěstí a pohody. Kromě péče o miminko a o domácnost se tedy zaměřte i na sebe.

 

Jaké aktivity provozovat

V šestinedělí je dobré zaměřit se na procházky do přírody a na cviky, které vedou k posílení dolních končetin, svalů břicha a pánevního dna a na prsní svaly. Cviky by neměly být příliš náročné, mohou vycházet například z jógy nebo z pilates. Svou roli by zde měly mít protahovací i posilovací cviky. Doporučuje se cvičit s vyprázdněným močovým měchýřem a bez zátěže. Bohatě si vystačíte s vlastní vahou. Cviky můžete provádět v leže, ve stoje i v tureckém sedu. Můžete cvičit samostatně nebo začít navštěvovat skupinová cvičení, na kterých budete pod vedením zkušeného instruktora.

 

Pozitivní vlivy cvičení

A jaké pozitivní vlivy jsou tedy se cvičením spojeny? Cvičení zaměřené na dolní končetiny podpoří krevní oběh, cviky na posílení pánevního dna potlačují únik moči a sestup dělohy. Zapojení prsních svalů přispívá k lepší laktaci. Posilování břišní svalů vám pomůže zformovat tyto problémové partie, které bývají po porodu povislé. Začněte s mírným posilováním šikmého břicha a k přímému břišnímu svalstvu přejděte až po šestinedělí.

 

Čeho se vyvarovat

I pokud patříte mezi vášnivé sportovkyně, zapomeňte v této době na sporty, které způsobují otřesy. K náročnějším sportovním aktivitám typu běh, aerobik nebo zumba přistupte zhruba za dobu třech měsíců, kdy už je vaše tělo dobře zhojené. Tato doba je však individuální a můžete ji konzultovat se svým gynekologem. O něco dříve můžete zkusit plavání nebo cyklistiku.

Cvičení po porodu Cvičení po porodu

V první fázi po porodu nemá většina žen ani pomyšlení na to, že by chtěly a mohly do svého denního režimu zapojit nějakou sportovní aktivitu. Bezprostředně po porodu a minimálně v období šestinedělí se to ani nedoporučuje.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka