facebook
Dobré ráno, je pátek 15.11.2019 a svátek slaví Leopold

Nemoc špinavých rukou – Hepatitida A


Ilustrační fotografie


Virová hepatitida A, známá pod pojmem nemoc špinavých rukou nebo také infekční žloutenka, může na první pohled působit dojmem, že nejde o nic závažného. Opak je však pravdou, zvlášť z epidemiologického hlediska, jelikož virus, který toto onemocnění způsobuje, je velmi odolný, zvládne bez úhony kyselé i zásadité prostředí v lidském těle, vylučuje se ve velkém množství do stolice a vnější prostředí jej také příliš neohrozí, aktivní zůstává i několik týdnů. Navíc se opravdu snadno šíří tzv. fekálně-orálním přenosem, tedy při nedostatečné hygieně rukou, sdílením předmětů s infikovaným jedincem, pitím vody z neošetřeného zdroje, požíváním nedostatečně omytých plodů apod. Vzhledem k tomu, že Středomoří, sever Afriky, Blízký Východ a především Indie je oblastí se zvýšeným výskytem hepatitidy A, je také často přivezeným nepříjemným dárkem z cest. Snadno se šíří také v dětských kolektivech, proto je více než na místě zvážit očkování, jenž je sice poněkud dražší, ale může zabránit dlouhému léčení i závažným komplikacím.


 Ve většině případů hepatitida A probíhá závažněji u dospělých než u dětí. V oblastech s nižší úrovní hygieny se navíc většina obyvatel s touto chorobou setká již prvních týdnech či měsících, maximálně pár letech života. Průběh tak bývá většinou bez příznaků, případně s lehkými nespecifickými projevy, jako je zvracení, nevolnost, průjem a horečka. Naproti tomu země s vyšší hygienickou úrovní s touto infekcí takový kontakt nemají a proto se mohou nakazit jak malé děti, tak dospělí. Průběh hepatitidy A je pak závažnější, spojený s poškozením jater.


Prvními příznaky jsou nejčastěji horečka a trávicí obtíže. Teplota je často vyšší než 38°C. Dále se rozvíjí nechutenství až odpor k jídlu, nadýmání, slabost a různé příznaky podobné chřipce. Postupně vzniká žluté zabarvení bělma a kůže. Mohou se vyskytnout bolesti břicha, spíše tlakové a neurčité. Asi u desetiny dospělých se příznaky nerozvinou, stejně jako u velké části dětí.


Léčba je kvůli virovému původu především podpůrná, podávají se vitaminy a látky, které pomáhají chránit játra před dalším poškozením. Důležitý je klid na lůžku a šetřící dieta nenamáhající játra. Nutná je také izolace na infekčním oddělení, aby se zamezilo dalšímu šíření infekce. Trvá do poklesu infekčnosti jedince a alespoň částečné úpravy jaterních testů.


Očkování je vhodné provést již v dětském věku, výhodná je kombinovaná vakcína společně s hepatitidou B (toto očkování je v běžném očkovacím kalendáři). Očkuje se živým oslabeným virem, který dítě nijak neohrozí, ale dostatečně podráždí imunitní systém k tvorbě protilátek. Očkování je nutno opakovat po přibližně 10-15 letech.

Migréna u dětí Migréna u dětí

Migréna je velice nepříjemné onemocnění, které postihuje zejména dospělou populaci, a to častěji ženy než muže. Migréna se projevuje bolestmi hlavy, které jsou velmi často doprovázeny i...

Klíšťová meningoencefalitida

Klíšťová meningoencefalitida je potencionálně velmi závažným onemocněním, způsobeným virem klíšťové encefalitidy. Ten je, jak již napovídá jeho název, přenášen pomocí klíšťat, jakousi zásobárnou infekce jsou ovšem různí drobní savci.

Černý kašel a přeočkování, ano či ne?

Černý nebo také dávivý kašel, odborně známý jako pertusse, je závažným onemocněním, které je známo již od hlubokého středověku. Vyskytuje se na celém světě a každoročně onemocní více než 50 milionů osob...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka