facebook
Příjemnou noc, je úterý 25.2.2020 a svátek slaví Dorota

Nemoc špinavých rukou – Hepatitida A


Ilustrační fotografie


Virová hepatitida A, známá pod pojmem nemoc špinavých rukou nebo také infekční žloutenka, může na první pohled působit dojmem, že nejde o nic závažného. Opak je však pravdou, zvlášť z epidemiologického hlediska, jelikož virus, který toto onemocnění způsobuje, je velmi odolný, zvládne bez úhony kyselé i zásadité prostředí v lidském těle, vylučuje se ve velkém množství do stolice a vnější prostředí jej také příliš neohrozí, aktivní zůstává i několik týdnů. Navíc se opravdu snadno šíří tzv. fekálně-orálním přenosem, tedy při nedostatečné hygieně rukou, sdílením předmětů s infikovaným jedincem, pitím vody z neošetřeného zdroje, požíváním nedostatečně omytých plodů apod. Vzhledem k tomu, že Středomoří, sever Afriky, Blízký Východ a především Indie je oblastí se zvýšeným výskytem hepatitidy A, je také často přivezeným nepříjemným dárkem z cest. Snadno se šíří také v dětských kolektivech, proto je více než na místě zvážit očkování, jenž je sice poněkud dražší, ale může zabránit dlouhému léčení i závažným komplikacím.


 Ve většině případů hepatitida A probíhá závažněji u dospělých než u dětí. V oblastech s nižší úrovní hygieny se navíc většina obyvatel s touto chorobou setká již prvních týdnech či měsících, maximálně pár letech života. Průběh tak bývá většinou bez příznaků, případně s lehkými nespecifickými projevy, jako je zvracení, nevolnost, průjem a horečka. Naproti tomu země s vyšší hygienickou úrovní s touto infekcí takový kontakt nemají a proto se mohou nakazit jak malé děti, tak dospělí. Průběh hepatitidy A je pak závažnější, spojený s poškozením jater.


Prvními příznaky jsou nejčastěji horečka a trávicí obtíže. Teplota je často vyšší než 38°C. Dále se rozvíjí nechutenství až odpor k jídlu, nadýmání, slabost a různé příznaky podobné chřipce. Postupně vzniká žluté zabarvení bělma a kůže. Mohou se vyskytnout bolesti břicha, spíše tlakové a neurčité. Asi u desetiny dospělých se příznaky nerozvinou, stejně jako u velké části dětí.


Léčba je kvůli virovému původu především podpůrná, podávají se vitaminy a látky, které pomáhají chránit játra před dalším poškozením. Důležitý je klid na lůžku a šetřící dieta nenamáhající játra. Nutná je také izolace na infekčním oddělení, aby se zamezilo dalšímu šíření infekce. Trvá do poklesu infekčnosti jedince a alespoň částečné úpravy jaterních testů.


Očkování je vhodné provést již v dětském věku, výhodná je kombinovaná vakcína společně s hepatitidou B (toto očkování je v běžném očkovacím kalendáři). Očkuje se živým oslabeným virem, který dítě nijak neohrozí, ale dostatečně podráždí imunitní systém k tvorbě protilátek. Očkování je nutno opakovat po přibližně 10-15 letech.

Hypermobilita u dětí Hypermobilita u dětí

Hypermobilita neboli nadměrná kloubní volnost je variací normálního kloubního rozsahu. Pramení z tzv. abnormální laxicity ligament, kloubního pouzdra a meziobratlových plotének, což...

Ochrana dětí před klíšťaty Ochrana dětí před klíšťaty

Onemocnění způsobená klíšťaty není radno, zvláště pak u dětí, podceňovat. Klíšťová encefalitida totiž nemá v současnosti spolehlivý lék. Jediným možným řešením je očkování, ke kterému však u nás...

Pozor na úžeh Pozor na úžeh

Letní měsíce vybízejí k pobytu venku. Pro děti je to ideální, neboť můžou trávit většinu dne na čerstvém vzduchu. To však s sebou přináší i mnohé strasti. Jednou z takových nepříjemností je úžeh.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka