facebook
Dobré odpoledne, je sobota 27.7.2024 a svátek slaví Viktor

Sebeúcta – jak ji v dítěti vypěstovat


Ilustrační fotografie


To, že je zdravé sebevědomí pro život velmi důležité si každým dnem uvědomujeme víc a víc. Většina dospělých lidí však má sebevědomí velmi nízké a překáží jim nejen v práci, ale i v soukromém životě.  Sebevědomí se odvíjí a navazuje na sebeúctu, kterou je důležité pěstovat již od raného věku dítěte, protože v období růstu a dospívání je nejvíce poddajné a citlivé.

Začínáme od kojence

Sebeúctě se dá učit již od narození. Je však velmi důležité, aby měli sebeúctu a zdravé sebevědomí hlavně rodiče, kteří jsou pro dítě největším vzorem. Sebeúcta je jakési přijetí sama sebe, která v nás udržuje to, že máme právo na to být šťastni a milováni po celý život. Sebevědomí získáváme postupně během života a odvíjí se od našich školních či profesních výkonů, znalostí, či od toho, jak vypadáme. Sebeúcta nám zajistí dostatečný nadhled i v momentech, kdy se nám nedaří a „nakopne“ nás k tomu jít dál. U kojence se dá začít tím, že uspokojíme jeho potřeby vždy, když je vyžaduje – nakrmit, pochovat, přebalit. To mu dává jistotu, že je milován a pro ostatní velmi důležitý.


Chválit, chválit, chválit?

Každé dítě potřebuje slyšet pochvalu, když se mu něco povede, přinese domů dobrou známku nebo je třeba celé odpoledne hodné. Až do předškolního věku se jedná pouze o to, jak dítě přijímá rodina a nejbližší okolí. Někteří rodiče pěstují sebeúctu dítěte přílišnou chválou – to také není dobře, protože to v dítěti vytváří opačný extrém přílišného sebevědomí, které je často velkou překážkou v budoucím životě. Rodič by tedy měl podle věku mít na dítě přiměřené nároky – měl by vědět, co by už jeho dítko mělo v určitém věku zvládat, soustředit se na to a přistupovat k dítěti s klidným postojem. To, co se naučí či nenaučí před začátkem školní docházky, může silně ovlivnit budoucí sebevědomí, zkušenosti ze školy, vztahy se spolužáky, učiteli a celkové přijetí dítěte ve společnosti.

A co rodiče?

Sebeúcta samotných rodičů je pro dítě klíčová. Již bylo uvedeno, že sebeúctě můžeme učit své dítě jen tehdy, máme-li tu svou vlastní. Dávejte dětem příklad, starejte se o sebe i s partnerem navzájem, pěstujte dobré vztahy s lidmi, před dítětem partnera pochvalte a nemluvte o sobě stále v samých negativech. Dbejte taky o to, abyste se někomu příliš neobětovali a díky tomu zapomněli na sebe. Jedině tak dáte dítěti správný příklad, že sebeúcta a sebevědomí je nezbytná ke šťastnému a spokojenému životu každého člověka.





Úskalí her na pískovišti Úskalí her na pískovišti

Jakmile bude vaše děťátko chodit, jistě mu rádi dopřejete hraní na pískovišti. Je to vůbec jedna z nejoblíbenějších dětských aktivit, která zároveň slouží i k důležitému navazování sociálních kontaktů...

Estvillova metoda Estvillova metoda

Ještě jste neslyšeli o této záhadně znějící metodě? Pokud se marně snažíte své dítě uspat a z přetrvávajícího neúspěchu a bezesných nocí jste již unaveni, toto je možná to pravé pro vás...

Separační úzkost Separační úzkost

Separační úzkost je naprosto fyziologickým obdobím v duševním a sociálním vývoji dítěte, nejedná se o nic neobvyklého a v určitém věku různě silnou formou této „poruchy“ projde každé dítě.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka