facebook
Dobrý podvečer, je středa 15.7.2020 a svátek slaví Luboš

Čtyřměsíční miminko


Ilustrační fotografie


Čtyřměsíční miminko si již bezpečně uvědomuje svoji osobnost a zjišťuje, že jakmile mu rodiče zmizí z dohledu, je samo. Neumí se proto ještě vyrovnat se samotou. Příliš si proto ani nevydrží samo hrát v postýlce. Velice brzy zjistí, jakým způsobem „přiláká“ rodiče zpět tak, aby nebylo samo. V první řadě je to jeho přirozený prostředek komunikace, a sice pláč. Opravdu je potřeba chápat pláč nejen jako výraz nespokojenosti nebo bolesti, ale jako výraz komunikace. K němu se samozřejmě ve věku čtyř měsíců již připojuje i broukání, kterým miminko objevuje kouzlo řeči.

Jestliže miminko vyžaduje pouze pozornost svých blízkých, rozpozná se to zejména podle toho, že jeho pláč ustane, jakmile uvidí rodiče u své postýlky. V takovém případě je zřejmé, že jej netrápí nic jiného než samota. Zabavit miminko lze pomocí nejrůznějších hraček, a to zejména takových, které vydávají zvuky, jakmile se jich miminko dotkne. Velice vděčnými hračkami jsou proto různá chrastítka. Čtyřměsíční miminko je již schopné držet chrastítko v ruce. Můžeme tak tímto trénovat úchop. Zároveň je schopné cíleně plácat do hraček zavěšených nad sebou. Všechny tyto činnosti jsou schopné jej na určitou dobu zabavit. Miminko se na jedné straně učí, ale zároveň se i unaví a následně potřebuje spánek, aby načerpané informace a zážitky vstřebalo.

Čtyřměsíční miminko stále poznává vše, co se děje kolem něho. Je to velice zvídavé miminko. Postupně mu začne vadit neustálé ležení, což je první impuls k tomu, aby začalo samo měnit své polohy. K jeho rozvoji je důležité, aby se mu i jednotlivé hračky střídaly. Stejně tak je dobré, aby miminko poznávalo různé materiály. Hračky tak mohou být umělohmotné, plyšové apod. Rodiče se samozřejmě musí smířit s tím, že miminko vše stále dává do úst. Pusinka je totiž pro něj rozpoznávací místo číslo jedna.

Čtyřměsíční miminko umí držet hlavičku zvednutou v poloze na bříšku. Zatím se ještě neumí přetáčet z bříška na záda. V poloze na zádech zvedá ruce i nohy nad podložku. Ruce často k sobě spojuje, stejně jako chodidla. Často se dotýká kolen anebo případně holení. K hračkám je schopné se natahovat tzv. na kříž (protilehlou rukou). Tento typ úchopu a zvedání nohou nad podložku jsou nezbytné dovednosti k tomu, aby se miminko dostalo ze zad na bok a následně na bříško.
U čtyřměsíčního miminka se již může objevit první zoubek, případně miminko více slinní a dásně se tak na příchod zoubků připravují. Miminko může mít i potřebu „okusovat“ hračky a masírovat si tak dásně. Postupně začínají i vypadávat vlásky, které budou následně nahrazeny novými.

Bezpečnost miminka v autě Bezpečnost miminka v autě

Automobil patří k jedněm z nejčastěji používaných dopravních prostředků lidí, novopečených rodičů nevyjímaje. Převoz malého dítěte však vyžaduje striktní dodržování určitých pravidel, které musí každý rodič-řidič bezpodmínečně znát a ...

Nošení dětí v šátcích Nošení dětí v šátcích

Nejedná se o žádnou velkou novinku, ale spousta rodičům je móda nošení dětí v šátku či jiném nosiči stále ještě velkou neznámou. Kromě klasických kočárků se nám nabízí možnost mít své dítko vždy při sobě a mít naprostou kontrolu nad jeho ...

Kde přebalovat miminko? Pořiďte si přebalovací pult či komodu.

Čekáte-li miminko, budete potřebovat celou řadu věcí od kočárku, přes oblečení až po hračky. Nutný je nicméně také dětský nábytek a samozřejmě také kvalitní přebalovací pulty, které budete používat spoustu měsíců.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka