facebook
Příjemnou noc, je pondělí 27.5.2024 a svátek slaví Vilém

Čtyřměsíční miminko


Ilustrační fotografie


Čtyřměsíční miminko si již bezpečně uvědomuje svoji osobnost a zjišťuje, že jakmile mu rodiče zmizí z dohledu, je samo. Neumí se proto ještě vyrovnat se samotou. Příliš si proto ani nevydrží samo hrát v postýlce. Velice brzy zjistí, jakým způsobem „přiláká“ rodiče zpět tak, aby nebylo samo. V první řadě je to jeho přirozený prostředek komunikace, a sice pláč. Opravdu je potřeba chápat pláč nejen jako výraz nespokojenosti nebo bolesti, ale jako výraz komunikace. K němu se samozřejmě ve věku čtyř měsíců již připojuje i broukání, kterým miminko objevuje kouzlo řeči.

Jestliže miminko vyžaduje pouze pozornost svých blízkých, rozpozná se to zejména podle toho, že jeho pláč ustane, jakmile uvidí rodiče u své postýlky. V takovém případě je zřejmé, že jej netrápí nic jiného než samota. Zabavit miminko lze pomocí nejrůznějších hraček, a to zejména takových, které vydávají zvuky, jakmile se jich miminko dotkne. Velice vděčnými hračkami jsou proto různá chrastítka. Čtyřměsíční miminko je již schopné držet chrastítko v ruce. Můžeme tak tímto trénovat úchop. Zároveň je schopné cíleně plácat do hraček zavěšených nad sebou. Všechny tyto činnosti jsou schopné jej na určitou dobu zabavit. Miminko se na jedné straně učí, ale zároveň se i unaví a následně potřebuje spánek, aby načerpané informace a zážitky vstřebalo.

Čtyřměsíční miminko stále poznává vše, co se děje kolem něho. Je to velice zvídavé miminko. Postupně mu začne vadit neustálé ležení, což je první impuls k tomu, aby začalo samo měnit své polohy. K jeho rozvoji je důležité, aby se mu i jednotlivé hračky střídaly. Stejně tak je dobré, aby miminko poznávalo různé materiály. Hračky tak mohou být umělohmotné, plyšové apod. Rodiče se samozřejmě musí smířit s tím, že miminko vše stále dává do úst. Pusinka je totiž pro něj rozpoznávací místo číslo jedna.

Čtyřměsíční miminko umí držet hlavičku zvednutou v poloze na bříšku. Zatím se ještě neumí přetáčet z bříška na záda. V poloze na zádech zvedá ruce i nohy nad podložku. Ruce často k sobě spojuje, stejně jako chodidla. Často se dotýká kolen anebo případně holení. K hračkám je schopné se natahovat tzv. na kříž (protilehlou rukou). Tento typ úchopu a zvedání nohou nad podložku jsou nezbytné dovednosti k tomu, aby se miminko dostalo ze zad na bok a následně na bříško.
U čtyřměsíčního miminka se již může objevit první zoubek, případně miminko více slinní a dásně se tak na příchod zoubků připravují. Miminko může mít i potřebu „okusovat“ hračky a masírovat si tak dásně. Postupně začínají i vypadávat vlásky, které budou následně nahrazeny novými.

Domácí zvíře ve společné domácnosti s novorozencem Domácí zvíře ve společné domácnosti s novorozencem

Lidé a zvířata, hlavně ta domácí jako je pes a kočka již neodmyslitelně patří k sobě. Naše domácí mazlíčky rozmazlujeme a děláme pro ně téměř první a poslední. Pokud si pořídíme zvíře již s odrostlejším dítětem, většinou nebývá problém.

Péče o vlasy miminka Péče o vlasy miminka

Miminka se již rodí s vlásky. Některá jich mají více a jiná méně. Po narození bývají ve vlasech miminek zbytky plodové vody a mázku. Hlavičku je možné po narození lehce otřít. V žádném...

Prořezávání zoubků Prořezávání zoubků

Prořezávání zoubků provází růst každého děťátka. Většinou jsou děti v tomto období podrážděné a neklidné. Setkávají se totiž s bolestí a neumějí se s ní vyrovnat. Proto častěji než obvykle...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka