facebook
Dobré odpoledne, je sobota 19.1.2019 a svátek slaví Ilona

Vysoký krevní tlak u dětí


Ilustrační fotografie


Hypertenze neboli vysoký krevní tlak není bohužel nemocí jen dospělých, ale relativně často se vyskytuje i u dětí. Výskyt dokonce strmě stoupá, během posledních pěti let se v evropských zemích zvýšil počet dětí s diagnostikovaným vysokým krevním tlakem z 1,5% na 4,2% a v USA dokonce z 4,5% na 13,2%. Stejně jako u dospělých je tento strmý nárůst dán především měnícím se životním stylem, a to jak stravováním, tak nedostatkem pohybu. U dětí však stále ještě dominují příčiny jiné, tzv. sekundární (způsobené dalším onemocněním), v naprosté většině případů jde o nějaký problém s ledvinami (přes  ¾ všech případů, ať už jde o poruchu cév v ledvinách nebo přímo ledvinné tkáně) či se srdcem (asi 1/10). Nejméně častou příčinou, stejně jako u dospělých, jsou příčiny hormonální, přesto jsou u dětí častější.


U dětí nejsou stanoveny žádné konkrétní hodnoty, jakých má krevní tlak dosahovat, jelikož se s věkem výrazně mění. Pro každé věkové období se proto stanovují hodnoty přibližné a zařazují se do tzv. percentilů.  Hraniční hodnotou je percentil devadesátý. Typickými znaky dětské hypertenze je vysoká variabilita naměřených hodnot, mnohdy zároveň s rychlým pulsem. Faktory, které mohou mít vliv na rozvoj hypertenze, jsou: výskyt vysokého krevního tlaku u někoho v rodině, obezita, pubertální věk, kouření a nadměrné solení nebo konzumace přesolených polotovarů a dalších potravin.


Vysoký krevní tlak u dětí se léčí obdobně jako u dospělých – pokud je příčinou hypertenze nějaké další onemocnění, přichází jako první na řadu jeho léčba. Zásadní je vždy také současná změna životního stylu, pokud jsou v něm shledány závažné nedostatky. Primární je vždy snaha zvýšit pohybovou aktivitu dítěte a snížit případnou nadváhu. Rodiče bývají poučeni v otázkách výživy, zejména co se týče používání polotovarů a příjmu sodíku v podobě kuchyňské soli. Jako podpůrný faktor samozřejmě dochází i k užívání farmakologické terapie. Na rozdíl od dospělých je snaha předepisovat pouze jeden preparát, nejčastěji se jedná o tzv. ACE-inhibitory, které mají nejméně vedlejších účinků ze známých antihypertenziv. Pokud je krevní tlak velmi vysoký a hrozí tak selhání životně důležitých orgánů a funkcí, je léčba podávána také do žíly a dítě musí být neodkladně hospitalizováno.

Očkování proti sezónní chřipce – ano či ne? Očkování proti sezónní chřipce – ano či ne?

Opět nastává doba řádění sezonních chřipek a v ordinacích se objevují možnosti nechat se proti ní znovu očkovat. Jedni jsou proti očkování a jedni jsou pro. Ani odborníci však nejsou za jedno a tak je jen a jen na nás, zda se...

Očkování dítěte Očkování dítěte

Očkování je v dnešní době velice ožehavým tématem a každým dnem se rojí čím dál tím víc odpůrců, kteří argumentují tím, že se očkuje samotným původcem daného onemocnění, byť oslabeným, ale přesto představujícím stálé riziko.

Poruchy růstu u dětí Poruchy růstu u dětí

Nejvyšší akcelerace růstu dítěte je od početí přes narození až po 3 roky života. Od 3 let do puberty by dítě mělo vyrůst cca 6 cm za rok. Ruku v ruce s růstem jde i nárůst hmotnosti dítěte. Vezmeme-li...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka