facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 28.5.2020 a svátek slaví Maxim

Kurzy plavání rodičů s miminky


Ilustrační fotografie


Kurzy plavání rodičů s miminky jsou v dnešní době poměrně moderní záležitostí. Asi málokdo si vybaví, že by jim jejich rodiče či prarodiče vyprávěli, jak s nimi v době kojeneckého věku navštěvovali nějaké speciální kurzy v bazénu. Dnes se již nejedná o nic výjimečného. Samozřejmě, že se v případě kojenců nejedná o plávání v pravém slova smyslu. Ale jde o to, aby se u nich vyvinul pozitivní vztah k vodě a využilo se skutečnosti, že v prenatálním období byli obklopeni plodovou vodou.

Pobyt ve vodě je pro miminka velice přínosný. Na jedné straně se vracejí do svého přirozeného prostředí, z něhož vzešla a zároveň se učí novým věcem. Pohyb ve vodě pomáhá správnému rozvoji psychomotorických dovedností. Zároveň tím tráví i rodiče příjemné chvilky se svým miminkem. Může se to stát například rituálem mezi miminkem a tatínkem, který bude s dítětem plavání navštěvovat.

Většina miminek vítají vodní aktivity s radostí. Pravděpodobně z důvodu, že jim je toto prostředí již známé. Do budoucna to může vytvořit pevný základ pro následný nácvik již opravdového plavání. Takové děti bývají většinou více jisté, pokud jde o pohyb ve vodě. Vodní kurzy zároveň pomáhají posilovat respektive rozvíjet imunitu miminka, které se tím otužuje. Plavání si chválí i rodiče miminek, které často trápí různé koliky. Pohybem ve vodě si totiž rozpohybují střeva a tyto problémy je již tolik nesužují. Máme-li doma miminko, které příliš nespí, oceníme přínos plavání i po této stránce. Miminka totiž většinou bývají příjemně unavená, což jim navodí tolik potřebný spánek.

Na druhé straně existují i určité faktory, které stojí proti výhodám těchto kurzů. Nevýhody spočívají v nejrůznějších zdravotních rizicích. Uskutečňuje-li se plavání v chlorovaném bazénu, může pobyt v takové vodě způsobit citlivé pokožce miminka nejrůznější podráždění. Na pozoru by se proto měli mít rodiče, kteří sami trpí na ekzémy, alergie či astmata. Vedle toho si rodiče musí pečlivě vybírat kurzy i podle prostředí, které by mělo být příjemné a mělo by splňovat přísné hygienické podmínky tak, aby miminko bylo chráněno. Teplota vody by měla být alespoň 31 stupňů a v případě kojenců do šesti měsíců by mělo plavání probíhat v samostatných vanách bez chemické úpravy vody.

Domácí zvíře ve společné domácnosti s novorozencem Domácí zvíře ve společné domácnosti s novorozencem

Lidé a zvířata, hlavně ta domácí jako je pes a kočka již neodmyslitelně patří k sobě. Naše domácí mazlíčky rozmazlujeme a děláme pro ně téměř první a poslední. Pokud si pořídíme zvíře již s odrostlejším dítětem, většinou nebývá problém.

Péče o vlasy miminka Péče o vlasy miminka

Miminka se již rodí s vlásky. Některá jich mají více a jiná méně. Po narození bývají ve vlasech miminek zbytky plodové vody a mázku. Hlavičku je možné po narození lehce otřít. V žádném...

Prořezávání zoubků Prořezávání zoubků

Prořezávání zoubků provází růst každého děťátka. Většinou jsou děti v tomto období podrážděné a neklidné. Setkávají se totiž s bolestí a neumějí se s ní vyrovnat. Proto častěji než obvykle...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka