facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 20.9.2018 a svátek slaví Oleg

Absence otce v rodině – nakolik postihne výchovu dítěte?


Ilustrační fotografie


V dnešní době nejsou neúplné rodiny bohužel žádnou výjimkou. Děti vyrůstají buď u otce nebo u matky nebo mají střídavou péči. Ve většině případech ale zůstávají jen s matkou. Každý z nás ví, že dítě potřebuje oba dva rodiče – co ale dělat, když otec ztratí o dítě zájem nebo příliš pracuje, takže ho ani nevidí vyrůstat? Nakolik může dítě výchova bez otce postihnout a dá se jeho nepřítomnost vůbec nějak nahradit?

Když otec chybí

Po rozvodu žije většina dětí s matkou. Spousta matek samoživitelek však přiznala, že na svého potomka – zvláště v pubertě, nestačí. Chlapci nemají žádnou autoritu, nemají s kým probrat mužské záležitosti a nemá si s ním kdo zahrát fotbal. Přeci jenom, otec má větší autoritu, dokáže být „pevnou hradbou“ a oporou, která dodá dítěti pocit bezpečí. Díky absenci otce se mohou dětem také spolužáci ve škole posmívat. Díky otcově nezájmu mívají například dívky již ze začátku špatný pohled na muže a také na vztahy s nimi, což se v budoucnu špatně spravuje.

Jak vypadá výchova matky-samoživitelky

Pokud je v rodině jedinou autoritou matka, v případě chlapců jde o závažnější problém, než u dívek. Ty mají svůj ženský vzor, mohou s matkou probrat ženské záležitosti a problémy, kdežto chlapec si o těch mužských nemá s kým popovídat a cítí se tak trochu „mimo hru“. Ve školkách a školách je také více učitelek než učitelů a mužský vzor pro chlapce není prakticky nikde propagován. To samé platí pro pracovně vytížené otce. S rodinou sice žije, ale doma se s dětmi skoro nevidí, což může mít podobný následek, jako absence otce. I takto pracující otec by si měl na své děti najít čas- především o víkendech a různých svátcích či oslavách.

Dá se otec vůbec nahradit?

Zda-li se dá absence otce vůbec nějak vykompenzovat, je dost individuální otázka. Pokud má matka fajn a spolehlivého přítele, který akceptuje i její děti, mohl by to být právě on, který jim bude vzorem. Dále to může být rodinný kamarád, který s dětmi pravidelně tráví čas nebo také dědeček. Někteří odborníci tvrdí, že je lepší nějaký otec, než žádný. Většina by ale dala za pravdu tomu, že pokud je otec alkoholik, týrající svou rodinu či člověk, který se o své děti vůbec nezajímá, je lepší si takového člověka za vzor nebrat a zkusit ho najít mezi přáteli či příbuznými. Dobré počáteční vztahy s oběma pohlavími jsou jak pro dívku, tak pro chlapce velmi důležité a často velmi ovlivňují budoucí výběr partnera a jejich celkový milostný život.
Víte, co váš čtyřnohý přítel konzumuje? Víte, co váš čtyřnohý přítel konzumuje?

Strava našich domácích miláčků se často docela podceňuje. V hlavě uvízne televizní reklama a bezmyšlenkovitě do misky vkládáme to, co je nejlepší pro marketing.

Rodinné vztahy a nemoci Rodinné vztahy a nemoci

Dobré rodinné zázemí je pro zdraví každého dítěte velmi důležité. A to nejen po fyzické, ale i po psychické stránce. To je však často narušováno disharmonií v rodině...

Je důležité zůstat partnery i po narození dítěte Je důležité zůstat partnery i po narození dítěte

Než se partnerům narodí první dítě, jsou to pouze oni dva, kolem kterých se vše točí. Mají na sebe spoustu času a mohou se tak plně věnovat svému vztahu a rozvíjet ho...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka