facebook
Dobré ráno, je pondělí 27.5.2024 a svátek slaví Vilém

Absence otce v rodině – nakolik postihne výchovu dítěte?


Ilustrační fotografie


V dnešní době nejsou neúplné rodiny bohužel žádnou výjimkou. Děti vyrůstají buď u otce nebo u matky nebo mají střídavou péči. Ve většině případech ale zůstávají jen s matkou. Každý z nás ví, že dítě potřebuje oba dva rodiče – co ale dělat, když otec ztratí o dítě zájem nebo příliš pracuje, takže ho ani nevidí vyrůstat? Nakolik může dítě výchova bez otce postihnout a dá se jeho nepřítomnost vůbec nějak nahradit?

Když otec chybí

Po rozvodu žije většina dětí s matkou. Spousta matek samoživitelek však přiznala, že na svého potomka – zvláště v pubertě, nestačí. Chlapci nemají žádnou autoritu, nemají s kým probrat mužské záležitosti a nemá si s ním kdo zahrát fotbal. Přeci jenom, otec má větší autoritu, dokáže být „pevnou hradbou“ a oporou, která dodá dítěti pocit bezpečí. Díky absenci otce se mohou dětem také spolužáci ve škole posmívat. Díky otcově nezájmu mívají například dívky již ze začátku špatný pohled na muže a také na vztahy s nimi, což se v budoucnu špatně spravuje.

Jak vypadá výchova matky-samoživitelky

Pokud je v rodině jedinou autoritou matka, v případě chlapců jde o závažnější problém, než u dívek. Ty mají svůj ženský vzor, mohou s matkou probrat ženské záležitosti a problémy, kdežto chlapec si o těch mužských nemá s kým popovídat a cítí se tak trochu „mimo hru“. Ve školkách a školách je také více učitelek než učitelů a mužský vzor pro chlapce není prakticky nikde propagován. To samé platí pro pracovně vytížené otce. S rodinou sice žije, ale doma se s dětmi skoro nevidí, což může mít podobný následek, jako absence otce. I takto pracující otec by si měl na své děti najít čas- především o víkendech a různých svátcích či oslavách.

Dá se otec vůbec nahradit?

Zda-li se dá absence otce vůbec nějak vykompenzovat, je dost individuální otázka. Pokud má matka fajn a spolehlivého přítele, který akceptuje i její děti, mohl by to být právě on, který jim bude vzorem. Dále to může být rodinný kamarád, který s dětmi pravidelně tráví čas nebo také dědeček. Někteří odborníci tvrdí, že je lepší nějaký otec, než žádný. Většina by ale dala za pravdu tomu, že pokud je otec alkoholik, týrající svou rodinu či člověk, který se o své děti vůbec nezajímá, je lepší si takového člověka za vzor nebrat a zkusit ho najít mezi přáteli či příbuznými. Dobré počáteční vztahy s oběma pohlavími jsou jak pro dívku, tak pro chlapce velmi důležité a často velmi ovlivňují budoucí výběr partnera a jejich celkový milostný život.

Zapojení mužů do otcovských povinností Zapojení mužů do otcovských povinností

V dřívějších dobách bychom tatínka, který veze kočárek po ulici jen tak nezahlédli. Zato dnes vidíte tatínky téměř na každém rohu, a to většinou v družném rozhovoru se svými kamarády – též tatínky. Někteří dokonce rádi zůstávají na mateřské dovolené ...

Vánoce bez stresu: Jak najít dokonalé dárky pro každého člena rodiny? Vánoce bez stresu: Jak najít dokonalé dárky pro každého člena rodiny?

Znáte to – pro jednoho člena rodiny je výběr dárků snadný, pro druhého člena rodiny vás zkrátka nic vhodného nenapadá. A tak skončíte v lepším případě u kosmetických balíčků nebo v...

Alkoholik v rodině Alkoholik v rodině

Citlivé téma, o kterém se mnoha lidem špatně mluví. A to hlavně těm, kteří prožili nebo právě prožívají kus života s alkoholikem. Nejhorším případem pak bývá rodič – alkoholik, který je často svým chováním v alkoholovém opojení velmi špatným ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka