facebook
Dobré odpoledne, je pátek 18.1.2019 a svátek slaví Doubravka

Co očekávat od prvních dnů rodičovství?


Ilustrační fotografie


Chystáte se pořídit si miminko nebo jste již v očekávání? Jistě vás trápilo nebo trápí ta nejistota prvních dní zvláště, pokud jste prvorodička. Příchod dítěte je pro partnery obrovská změna a je třeba vzít tuto skutečnost vážně. Klademe si typické otázky, zda budeme dobrými matkami, zda něco nezanedbáme a podobně. Na co bychom se tedy měli už předem psychicky připravit?


Naprostá změna dosavadních zvyků

Každá domácnost a i zvyky jejích obyvatelů mají nějaký svůj chod a v podstatě si můžeme dělat, co chceme. S příchodem miminka se ale všechno od základu změní. Je třeba vzít v úvahu, že musíme převrátit svůj režim a celkově život naruby, protože odteď se všechno bude točit kolem dítěte. I když to může znít jako samozřejmost, často tomu tak není. Hlavně velmi mladé páry si toto prakticky pořádně neuvědomují. S tím pak přichází spousta problémů, nedorozumění a často i lítosti.


Zotavování těla po porodu a nevyspalost

Připravte se na to, že po porodu se bude tělo nějakou dobu dávat do pořádku. Zvláště, pokud měl komplikovanější průběh. Dbejte na rady lékaře a pokuste se co nejvíce vyhnout těžké fyzické zátěži. Další změnou je spánkový režim. Asi každý si ráno, pokud může, přispí. S příchodem novorozeněte se však i noční režim trochu změní. Připravte se na to, že se první měsíce moc nevyspíte. Většina dětí potřebuje nakojit i několikrát za noc, což může skončit tak, že se budete cítit vyčerpaná a bezradná. Zkuste to chvilku vydržet. Po chvíli se s rytmem miminka sladíte a budete v klidu stíhat i domácnost.


Hormony

Novopečeným maminkám se často stává, že v šestinedělí ztrácí chuť na sex. Je to dané změněnou hormonální hladinou, která přirozeně zabraňuje matce znovu otěhotnět, protože by byla potencionálně ohrožena péče o novorozeně. Hormony ostatně souvisí i s náladou – počítejte s tím, že budete trochu přecitlivělá, což může být důsledkem i již zmíněného nevyspání. Partner to jistě pochopí a toto období s vámi statečně zvládne.


Dejte si také pozor na přílišnou snahu babiček – berte jejich rady vážně, ale vezměte na vědomí, že za správný duševní i fyzický vývoj zodpovídáte především vy, rodiče. Vše si tedy předem řádně promyslete.

Příchod nového sourozence do rodiny Příchod nového sourozence do rodiny

Nový přírůstek do rodiny je vždy velká radost a očekávání. Ne však úplně pro všechny členy. Příchod nového sourozence je pro staršího brášku nebo sestřičku často velmi stresující. Mají strach, že o ně už nebude zájem, a tak...

Role prarodiče v životě dítěte Role prarodiče v životě dítěte

Babička a dědeček – to jsou kromě rodičů další dva lidé, kteří nám připomínají dětství a prázdninové chvíle. Ne každé dítě má dnes štěstí a má oba prarodiče od matky i otce, ale i když má jen babičku nebo jen dědečka, je to pro dítě...

Fotokniha ze svatby navždy uchová nezapomenutelný den Fotokniha ze svatby navždy uchová nezapomenutelný den

Podzim je období, kdy se příroda mění před očima a vše se zahalí do záplavy barevného listí. Měkké, přívětivé barvy zvou k naplánování svatebního obřadu všechny, jimž se letní parno příčí.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka