facebook
Dobré poledne, je neděle 19.5.2019 a svátek slaví Ivo

Co očekávat od prvních dnů rodičovství?


Ilustrační fotografie


Chystáte se pořídit si miminko nebo jste již v očekávání? Jistě vás trápilo nebo trápí ta nejistota prvních dní zvláště, pokud jste prvorodička. Příchod dítěte je pro partnery obrovská změna a je třeba vzít tuto skutečnost vážně. Klademe si typické otázky, zda budeme dobrými matkami, zda něco nezanedbáme a podobně. Na co bychom se tedy měli už předem psychicky připravit?


Naprostá změna dosavadních zvyků

Každá domácnost a i zvyky jejích obyvatelů mají nějaký svůj chod a v podstatě si můžeme dělat, co chceme. S příchodem miminka se ale všechno od základu změní. Je třeba vzít v úvahu, že musíme převrátit svůj režim a celkově život naruby, protože odteď se všechno bude točit kolem dítěte. I když to může znít jako samozřejmost, často tomu tak není. Hlavně velmi mladé páry si toto prakticky pořádně neuvědomují. S tím pak přichází spousta problémů, nedorozumění a často i lítosti.


Zotavování těla po porodu a nevyspalost

Připravte se na to, že po porodu se bude tělo nějakou dobu dávat do pořádku. Zvláště, pokud měl komplikovanější průběh. Dbejte na rady lékaře a pokuste se co nejvíce vyhnout těžké fyzické zátěži. Další změnou je spánkový režim. Asi každý si ráno, pokud může, přispí. S příchodem novorozeněte se však i noční režim trochu změní. Připravte se na to, že se první měsíce moc nevyspíte. Většina dětí potřebuje nakojit i několikrát za noc, což může skončit tak, že se budete cítit vyčerpaná a bezradná. Zkuste to chvilku vydržet. Po chvíli se s rytmem miminka sladíte a budete v klidu stíhat i domácnost.


Hormony

Novopečeným maminkám se často stává, že v šestinedělí ztrácí chuť na sex. Je to dané změněnou hormonální hladinou, která přirozeně zabraňuje matce znovu otěhotnět, protože by byla potencionálně ohrožena péče o novorozeně. Hormony ostatně souvisí i s náladou – počítejte s tím, že budete trochu přecitlivělá, což může být důsledkem i již zmíněného nevyspání. Partner to jistě pochopí a toto období s vámi statečně zvládne.


Dejte si také pozor na přílišnou snahu babiček – berte jejich rady vážně, ale vezměte na vědomí, že za správný duševní i fyzický vývoj zodpovídáte především vy, rodiče. Vše si tedy předem řádně promyslete.

Jak vybrat domácího mazlíčka Jak vybrat domácího mazlíčka

Na světě snad neexistuje dítě, které by si od určitého roku nepřálo mít svého domácího mazlíčka. Také je vám to věčné prosení a dožadování se o pejska nebo rybičky důvěrně známé? Pokud máte ty...

Jak se připravit na příchod zvířete do rodiny? Jak se připravit na příchod zvířete do rodiny?

Podlehli jste naléhání vašeho dítěte a rozhodli jste se pořídit si domácího mazlíčka, avšak stále ještě tápete, jaké zvíře je pro vás vlastně vhodné. Jak si správně vybrat a co všechno je třeba obstarat a nastudovat?

Dítě versus macecha – jak spolu vyjít? Dítě versus macecha – jak spolu vyjít?

Nový vztah s mužem, který již má dítě z předchozího manželství, může přinést různé problémy, například špatná komunikace s dítětem. Někdy trvá déle, než spolu vyjdete, ale snaha musí být vždy na obou stranách.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka