facebook
Dobrý večer, je pátek 14.6.2024 a svátek slaví Vít

Co očekávat od prvních dnů rodičovství?


Ilustrační fotografie


Chystáte se pořídit si miminko nebo jste již v očekávání? Jistě vás trápilo nebo trápí ta nejistota prvních dní zvláště, pokud jste prvorodička. Příchod dítěte je pro partnery obrovská změna a je třeba vzít tuto skutečnost vážně. Klademe si typické otázky, zda budeme dobrými matkami, zda něco nezanedbáme a podobně. Na co bychom se tedy měli už předem psychicky připravit?


Naprostá změna dosavadních zvyků

Každá domácnost a i zvyky jejích obyvatelů mají nějaký svůj chod a v podstatě si můžeme dělat, co chceme. S příchodem miminka se ale všechno od základu změní. Je třeba vzít v úvahu, že musíme převrátit svůj režim a celkově život naruby, protože odteď se všechno bude točit kolem dítěte. I když to může znít jako samozřejmost, často tomu tak není. Hlavně velmi mladé páry si toto prakticky pořádně neuvědomují. S tím pak přichází spousta problémů, nedorozumění a často i lítosti.


Zotavování těla po porodu a nevyspalost

Připravte se na to, že po porodu se bude tělo nějakou dobu dávat do pořádku. Zvláště, pokud měl komplikovanější průběh. Dbejte na rady lékaře a pokuste se co nejvíce vyhnout těžké fyzické zátěži. Další změnou je spánkový režim. Asi každý si ráno, pokud může, přispí. S příchodem novorozeněte se však i noční režim trochu změní. Připravte se na to, že se první měsíce moc nevyspíte. Většina dětí potřebuje nakojit i několikrát za noc, což může skončit tak, že se budete cítit vyčerpaná a bezradná. Zkuste to chvilku vydržet. Po chvíli se s rytmem miminka sladíte a budete v klidu stíhat i domácnost.


Hormony

Novopečeným maminkám se často stává, že v šestinedělí ztrácí chuť na sex. Je to dané změněnou hormonální hladinou, která přirozeně zabraňuje matce znovu otěhotnět, protože by byla potencionálně ohrožena péče o novorozeně. Hormony ostatně souvisí i s náladou – počítejte s tím, že budete trochu přecitlivělá, což může být důsledkem i již zmíněného nevyspání. Partner to jistě pochopí a toto období s vámi statečně zvládne.


Dejte si také pozor na přílišnou snahu babiček – berte jejich rady vážně, ale vezměte na vědomí, že za správný duševní i fyzický vývoj zodpovídáte především vy, rodiče. Vše si tedy předem řádně promyslete.

Společné spaní s rodiči Společné spaní s rodiči

Každá maminka i tatínek, kteří mají doma malého prcka a spí s ním v posteli, přemýšlí, zda už nenastal čas, kdy by mělo dítko spát ve své vlastní posteli, ve svém vlastním pokojíku. Psychologové však přišli na to, že pro děti je velkým ...

Zapojení mužů do otcovských povinností Zapojení mužů do otcovských povinností

V dřívějších dobách bychom tatínka, který veze kočárek po ulici jen tak nezahlédli. Zato dnes vidíte tatínky téměř na každém rohu, a to většinou v družném rozhovoru se svými kamarády – též tatínky. Někteří dokonce rádi zůstávají na mateřské dovolené ...

Vánoce bez stresu: Jak najít dokonalé dárky pro každého člena rodiny? Vánoce bez stresu: Jak najít dokonalé dárky pro každého člena rodiny?

Znáte to – pro jednoho člena rodiny je výběr dárků snadný, pro druhého člena rodiny vás zkrátka nic vhodného nenapadá. A tak skončíte v lepším případě u kosmetických balíčků nebo v...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka