facebook
Dobré odpoledne, je úterý 13.4.2021 a svátek slaví Aleš

Co očekávat od prvních dnů rodičovství?


Ilustrační fotografie


Chystáte se pořídit si miminko nebo jste již v očekávání? Jistě vás trápilo nebo trápí ta nejistota prvních dní zvláště, pokud jste prvorodička. Příchod dítěte je pro partnery obrovská změna a je třeba vzít tuto skutečnost vážně. Klademe si typické otázky, zda budeme dobrými matkami, zda něco nezanedbáme a podobně. Na co bychom se tedy měli už předem psychicky připravit?


Naprostá změna dosavadních zvyků

Každá domácnost a i zvyky jejích obyvatelů mají nějaký svůj chod a v podstatě si můžeme dělat, co chceme. S příchodem miminka se ale všechno od základu změní. Je třeba vzít v úvahu, že musíme převrátit svůj režim a celkově život naruby, protože odteď se všechno bude točit kolem dítěte. I když to může znít jako samozřejmost, často tomu tak není. Hlavně velmi mladé páry si toto prakticky pořádně neuvědomují. S tím pak přichází spousta problémů, nedorozumění a často i lítosti.


Zotavování těla po porodu a nevyspalost

Připravte se na to, že po porodu se bude tělo nějakou dobu dávat do pořádku. Zvláště, pokud měl komplikovanější průběh. Dbejte na rady lékaře a pokuste se co nejvíce vyhnout těžké fyzické zátěži. Další změnou je spánkový režim. Asi každý si ráno, pokud může, přispí. S příchodem novorozeněte se však i noční režim trochu změní. Připravte se na to, že se první měsíce moc nevyspíte. Většina dětí potřebuje nakojit i několikrát za noc, což může skončit tak, že se budete cítit vyčerpaná a bezradná. Zkuste to chvilku vydržet. Po chvíli se s rytmem miminka sladíte a budete v klidu stíhat i domácnost.


Hormony

Novopečeným maminkám se často stává, že v šestinedělí ztrácí chuť na sex. Je to dané změněnou hormonální hladinou, která přirozeně zabraňuje matce znovu otěhotnět, protože by byla potencionálně ohrožena péče o novorozeně. Hormony ostatně souvisí i s náladou – počítejte s tím, že budete trochu přecitlivělá, což může být důsledkem i již zmíněného nevyspání. Partner to jistě pochopí a toto období s vámi statečně zvládne.


Dejte si také pozor na přílišnou snahu babiček – berte jejich rady vážně, ale vezměte na vědomí, že za správný duševní i fyzický vývoj zodpovídáte především vy, rodiče. Vše si tedy předem řádně promyslete.

Dítě versus macecha – jak spolu vyjít? Dítě versus macecha – jak spolu vyjít?

Nový vztah s mužem, který již má dítě z předchozího manželství, může přinést různé problémy, například špatná komunikace s dítětem. Někdy trvá déle, než spolu vyjdete, ale snaha musí být vždy na obou stranách.

Držení tradic: sv. Barbora Držení tradic: sv. Barbora

Kromě Mikuláše s čertem a andělem se mohou děti těšit i na svátek sv. Barborky. Tato tradice se dnes již moc nedrží, což je škoda, protože pro děti je dodržování jakékoliv tradice magické a zábavné. Proč jim tedy nezpříjemnit čekání...

Příchod nového sourozence do rodiny Příchod nového sourozence do rodiny

Nový přírůstek do rodiny je vždy velká radost a očekávání. Ne však úplně pro všechny členy. Příchod nového sourozence je pro staršího brášku nebo sestřičku často velmi stresující. Mají strach, že o ně už nebude zájem, a tak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka