facebook
Dobré ráno, je pondělí 27.5.2024 a svátek slaví Vilém

První menstruace


Ilustrační fotografie


Máte dospívající dceru? Určitě vás napadlo, že by nebylo od věci vysvětlit jí pár věcí, které se týkají dospívání. Jedna může být první menstruace. V dnešním světě, kde se všechno můžete dočíst z časopisů pro dospívající si řeknete, že už stejně všechno ví. Ne všechny děti jsou však stejné a vždy je dobré, když si matka se svou dcerou o těchto choulostivých tématech předem promluví. Puberťáci však bývají hodně citliví a náladoví – jak tedy na to?

Každá jsme jiná

Všeobecně se uvádí, že se menstruace dostavuje kolem 12.–13. roku dívky. Není to však pravidlem – každá dospíváme jinak rychle a je třeba vzít v úvahu i to, že menstruace může přijít i dřív. Proto je dobré o tomto tématu s dcerou mluvit již kolem 10. roku a opatrně jí vysvětlit důvody těchto pochodů. Vycházejte také z toho, jaké je vaše dcera povahy. Některé dívky berou téma prvních měsíčků jako naprosto běžné, některé jsou stydlivé a potřebují jemnější přístup. Je proto třeba ponechat jim čas, aby se pomalu srovnávaly s tím, že se mění z dívky na ženu.

Jděte sama příkladem

Snažte se být rodičem, který se nebojí doma o různých – i o tabuizovaných tématech hovořit. Již odmalička se snažte nejen své dceři, ale i synovi opatrně odpovídat na všechny otázky a nepěstujte v nich nějaké bloky ve smyslu „o tomhle se nemluví“. Zároveň před svou dcerou neschovávejte, že máte právě menstruaci a klidně jí ukažte vložky, tampony, či jiné hygienické potřeby, které jsou s menstruací spojené. Dejte jí najevo, že je to naprosto přirozená věc a že se vás na ní může kdykoliv zeptat. Dále můžete probrat i témata s tím spojená – zvětšování prsou, zaoblování boků či ochlupení. Dcera by neměla mít již od začátku odmítavý postoj ke svému tělu, protože se s ním „něco“ děje.

Kdy zajít poprvé na gynekologii?

Pokud nenastanou žádné zdravotní potíže již dříve, první návštěva u doktora se doporučuje kolem 15. roku. A do jakého roku by se měly měsíčky nejpozději dostavit? Uvádí se, že pokud se menstruace nedostaví do 16 let, je třeba navštívit lékaře. Ve většině případech se nejedná o nic tak hrozného, zvláště, pokud pozorujete vývin již zmíněných druhotných pohlavních znaků. Zároveň dceři vysvětlete, jak prohlídka probíhá a že se nemusí ničeho bát. Můžete také požádat doktora, zda byste s dcerou nemohla být na první prohlídce v ordinaci.

Budování Finanční Gramotnosti u Dětí: Klíč k Finanční Stabilitě a Nezávislosti Budování finanční gramotnosti u dětí: Klíč k finanční stabilitě a nezávislosti

V dnešním světě je klíčové, aby děti od mládí rozuměly penězům a finančním principům. Finanční gramotnost je dovednost, která může poskytnout pevný základ pro budoucí úspěch a nezávislost.

Vhodná snídaně pro děti Vhodná snídaně pro děti

Snídaně je nejdůležitějším jídlem dne – to je dnes již známé pravidlo zdravé výživy. Výživný oběd, odpolední svačina ani večeře ji plnohodnotně nenahradí. Spousta lidí má však k pravidelnému snídání spíše záporný vztah a...

Samomluva, jakožto běžná součást vývinu Samomluva, jakožto běžná součást vývinu

Možná jste si už kolikrát všimli, že si vaše dítko již od batolecího roku samo povídá a napodobuje různé hlasy. Některé rodiče – zvláště ty, co mají prvního potomka, může toto chování trochu...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka