facebook
Dobré ráno, je čtvrtek 23.5.2019 a svátek slaví Vladimír

Naučte své dítě finanční zodpovědnost


Ilustrační fotografie


Je jasné, že své dítě milujete a že mu chcete dopřát vše, co mu vidíte na očích. Ale je potřeba si uvědomit, že svou ochotou koupit mu vše, na co si vzpomene, jej do budoucnosti znevýhodňuje. Proč? Vychováte v něm pocit, že má na všechno právo. A to vede v dospělosti k jedinému. K ochotě se zadlužovat. Protože ono bude mít právo na to, co chce. A pokud na to nebude mít, prostě si na to půjčí. A pak se může začít točit v dluhových pastích a v tím i v životě bez výhledu, bez radosti.


Metoda jak z dítěte vychovat zodpovědného jedince

Aby dítě bralo finance zodpovědně, musíte razit už od mala metodu – něco za něco. V tom nejútlejším věku hledejte možnosti, jak vše udělat pomocí hry. Požádá-li vás dítě v obchodu, že chce dobrotku, řeknete – dobrá, ale nejdříve musíš najít všechno, co potřebujeme koupit, za odměnu dostaneš dobrotku. Dítě pak bude muset najít všechno na vašem nákupním lístku a dát to do nákupního košíku. Bude jej to bavit. Bude hledat, bude to pro něj hra. A za odměnu dostane dobrotku. A vy přitom na dítěti budete výchovně pracovat. Naučíte ho hodnotu – ty uděláš něco potřebného a zasloužíš si za to odměnu.

Stejnou metodu je potřeba uplatňovat i u dětí do sedmi let. Pomoc s úklidem v domácnosti, s utíráním nádobí, s luxováním. U starších dětí pak přichází doba kapesného. U kapesného je potřeba myslet na to, aby dítě nikdy nedostalo tolik peněz, kolik zrovna potřebuje. Je to zvláštní metoda – deprimovat finančně dítě – ale vede k jedinému, dítě se naučí šetřit. Naučí se peníze střádat a plánovat si za ně koupit něco většího. Jako třeba skateboard, počítačovou hru nebo něco podobného.


Zodpovědné dětství – zodpovědná dospělost

Finanční výchovou pak naučíte dítě, aby bylo v dospělosti schopné nepodlehnout dluhům. Naučíte ho uvažovat o penězích jako o prostředku odměny. Nebude myslet na peníze, jako na svůj nárok. Protože myslí-li člověk na peníze jako na svůj nárok, má velmi blízko k tomu, aby podepisoval smlouvy u úvěrů, které jsou mu k ničemu. Které slouží jen k uspokojování chutí.

Péče o vlásky vašeho miminka Péče o vlásky vašeho miminka

Snad nikoho by nenapadlo na jemné miminkovské vlásky použít kulmu, fén, gel, barvu či jiný prostředek z arzenálu vlasové péče dospělých. Jak ale o vlásky a hlavičku dítěte pečovat, nehledě na účes? To už je složitější otázka.

Náušničky – nastřelit, propíchnout nebo raději vůbec ne? Náušničky – nastřelit, propíchnout nebo raději vůbec ne?

Dříve se malým holčičkám propichovala ouška již v porodnici a maminky si své malé princezny odvážely s pečlivě vybranými náušnicemi, možná si ještě pamatujete typické zlaté trojlístky s barevným kamínkem uprostřed.

Adopce dítěte – 2. část Adopce dítěte – 2. část

V první části o adopci jsme rozebrali základní kroky, které vás zavedou za vašim vysněným dítětem. Nyní si povíme, co následuje po psychotestech a na co je dobré se ještě připravit.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka