facebook
Dobré odpoledne, je neděle 24.3.2019 a svátek slaví Gabriel

Naučte své dítě finanční zodpovědnost


Ilustrační fotografie


Je jasné, že své dítě milujete a že mu chcete dopřát vše, co mu vidíte na očích. Ale je potřeba si uvědomit, že svou ochotou koupit mu vše, na co si vzpomene, jej do budoucnosti znevýhodňuje. Proč? Vychováte v něm pocit, že má na všechno právo. A to vede v dospělosti k jedinému. K ochotě se zadlužovat. Protože ono bude mít právo na to, co chce. A pokud na to nebude mít, prostě si na to půjčí. A pak se může začít točit v dluhových pastích a v tím i v životě bez výhledu, bez radosti.


Metoda jak z dítěte vychovat zodpovědného jedince

Aby dítě bralo finance zodpovědně, musíte razit už od mala metodu – něco za něco. V tom nejútlejším věku hledejte možnosti, jak vše udělat pomocí hry. Požádá-li vás dítě v obchodu, že chce dobrotku, řeknete – dobrá, ale nejdříve musíš najít všechno, co potřebujeme koupit, za odměnu dostaneš dobrotku. Dítě pak bude muset najít všechno na vašem nákupním lístku a dát to do nákupního košíku. Bude jej to bavit. Bude hledat, bude to pro něj hra. A za odměnu dostane dobrotku. A vy přitom na dítěti budete výchovně pracovat. Naučíte ho hodnotu – ty uděláš něco potřebného a zasloužíš si za to odměnu.

Stejnou metodu je potřeba uplatňovat i u dětí do sedmi let. Pomoc s úklidem v domácnosti, s utíráním nádobí, s luxováním. U starších dětí pak přichází doba kapesného. U kapesného je potřeba myslet na to, aby dítě nikdy nedostalo tolik peněz, kolik zrovna potřebuje. Je to zvláštní metoda – deprimovat finančně dítě – ale vede k jedinému, dítě se naučí šetřit. Naučí se peníze střádat a plánovat si za ně koupit něco většího. Jako třeba skateboard, počítačovou hru nebo něco podobného.


Zodpovědné dětství – zodpovědná dospělost

Finanční výchovou pak naučíte dítě, aby bylo v dospělosti schopné nepodlehnout dluhům. Naučíte ho uvažovat o penězích jako o prostředku odměny. Nebude myslet na peníze, jako na svůj nárok. Protože myslí-li člověk na peníze jako na svůj nárok, má velmi blízko k tomu, aby podepisoval smlouvy u úvěrů, které jsou mu k ničemu. Které slouží jen k uspokojování chutí.

Jak vychovávat chlapce 2. část Jak vychovávat chlapce 2. část

V první části „Jak vychovávat chlapce“ jsme se věnovali některým zásadám, které nám pomohou vychovat z chlapce správného muže – potřeba mužského vzoru, být gentleman a umět si po sobě uklidit.

Jak vychovávat chlapce Jak vychovávat chlapce 1.část

Pro matky, které vychovávají chlapce, je mužský svět úplnou neznámou a dnešní elektronická doba přeplněná nezávaznými umělými vztahy přes internet a naprosté ztráty zodpovědnosti a morálky tomu vůbec...

Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje? Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje?

Zda je čas dítěti říct, že Ježíšek není, je dilema, které trápí nejednoho rodiče malého dítěte. Často tápeme nad tím, kdy je ten správný věk a čas pro sdělení této celkem zásadní informace, která velmi zasáhne do fantazie dítěte.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka